Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


„Zielony Ring Przemszy” wraca na ring

W liście skierowanym do przewodniczącego Rady Miejskiej w Sosnowcu, prezes Zarządu Związku Stowarzyszeń „Zielony Ring Przemszy”, Włodzimierz Wieczorek, wnioskuje o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Sosnowcu w sprawie składowania w wyrobisku Bór Wschód odpadów niebezpiecznych dla środowiska naturalnego.
Nasi adwersarze (Prezydent Sosnowca, Wojewódzki i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Wydział Ochrony Środowiska UW) - pisze Włodzimierz Wieczorek - brali udział w podejmowaniu błędnych decyzji, które spowodowały składowanie 80 mln ton niebezpiecznych dla środowiska wodnego odpadów w miejscu zupełnie się do tego nie nadającym tj. w olbrzymim wyrobisku piaskowym Bór Wschód o powierzchni ok. 400 ha i głębokości ok. 35 m, ekstremalnie naruszającym zbiornik wód podziemnych I klasy czystości „Biskupi Bór”. Dziś dezinformują społeczeństwo i radnych Sosnowca konsekwentnie twierdząc, że protest Związku Stowarzyszeń jest nieuzasadniony. Podają tylko niektóre fakty i do tego interpretują je w sposób korzystny dla siebie. Na przykład ich twierdzenie, że przekroczenie maksymalnych norm stężenia chloranów i siarczanów w wodach okalających zwałowisko odpadów nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi - jest prawdą, ale prawdą również jest to, że mogą stanowić zagrożenie w niedalekiej przyszłości, a o tym milczą (takie stworzenie możliwości zagrożenia jest karane zgodnie z art. 183 par. 1 Kodeksu karnego).Zasadnicza sprawą w tym problemie (o czym milczą adwersarze) jest to, że składowanie tych odpadów w bezpośredniej styczności z wodami podziemnymi jest przestępstwem. Przestępstwo to godzi przede wszystkim w interes mieszkańców Sosnowca, ponieważ CTL Maczki-Bór pod pretekstem eksploatacji piasku z prawie całkowicie wyeksploatowanego wyrobiska Bór Wschód pompuje corocznie do rzeki Biała Przemsza ok. 15 mln m sześc. wody ze zbiornika wód podziemnych Biskupi Bór. Faktycznym powodem osuszania terenu jest składowanie w tym miejscu odpadów. Marnowanie wody I klasy czystości, która powinna zostać wykorzystana do zaopatrzenia mieszkańców Sosnowca jest więc ogromne - czytamy w liście do przewodniczącego Rady Miejskiej.Zdaniem Zarządu Związku Stowarzyszeń „Zielony Ring Przemszy” najwięcej możliwości do rozwiązania tego problemu mają sosnowieccy radni. Dostosowanie planu przestrzennego zagospodarowania Sosnowca do obowiązujących przepisów uniemożliwi dalsze składowanie odpadów i umożliwi rozbrojenie bomby ekologicznej oraz pozyskanie własnych ujęć wody pitnej.


źródło: www.sosnowiec.info.pl


Autor: Piotr Dudała | 25/04/2008
Komentarze
#1 | adus dnia 30.07.2008 11:13
Mysle,ze trzeba by zrobic nowa ekspertyze na zlecenie Zielonego Ringu,za ktore zaplaci Pan Wieczorek!
#2 | anonim dnia 30.07.2008 11:09
pan Wieczorek upadl na glowe.Niech siegnie do zrodel i dowie sie ktore to sa odpady niebezpieczne.
#3 | anonim dnia 11.06.2008 13:24
Gdzie można znależć informacje na tema CTL - w sprawie ubiiegania się przez nich o koncesje. i w ogóle o ich działalności. Ja
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney