Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Obowiązek jazdy na włączonych światłach mijania do korekty?

Jarosław Pięta, poseł Platformy Obywatelskiej z Sosnowca, domaga się zmian w przepisach prawa drogowego i proponuje zniesienie wprowadzonego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości obowiązku jeżdżenia na światłach mijania od początku marca do końca września.

Na razie poseł Pięta złożył w tej sprawie interpelację do ministra infrastruktury - Cezarego Grabarczyka, ale, jak twierdzi, w Sejmie już widzi przychylność dla tego projektu.- Przed złożeniem interpelacji rozmawiałem na ten temat z wieloma osobami - mówi Jarosław Pięta. - Ostatecznie do walki z tym przepisem przekonały mnie dane statystyczne, z których wynika, że po wprowadzeniu obowiązku jeżdżenia na światłach przez cały rok bezpieczeństwo na drogach wcale się nie poprawiło, a w niektórych regionach kraju jest wręcz gorsze.
17 kwietnia 2007 roku wprowadzono w Polsce obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania w ciągu dnia przez cały rok. Powoływano się przy tym m.in. na analizy Komisji Europejskiej ds. Energii i Transportu, według których stosowanie świateł non-stop przez cały rok może zmniejszyć liczbę wypadków.Niestety życie nie potwierdziło tej tezy. Zgodnie bowiem z danymi Ministerstwa Transportu w roku 2007, pomimo obowiązku używania świateł wydarzyło się więcej wypadków niż w roku 2006, w tym przede wszystkim więcej zderzeń czołowych pojazdów. Dane te potwierdzają również eksperci Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego.Całoroczny obowiązek jazdy na włączonych światłach mijania to przede wszystkim także zwiększone zanieczyszczenie środowiska.Wzrost emisji CO2 z tego powodu - po uwzględnieniu przejazdów tranzytowych - to aż 450 tysięcy ton dwutlenku węgla. Przy włączonych światłach samochody palą bowiem od 0,5 do 2 procent paliwa więcej. Nie bez znaczenia jest też więc fakt, że na wprowadzeniu tego przepisu, w skali całego kraju, krocie zarobiły firmy paliwowe.- Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, iż Komisja Europejska pod koniec 2007 r. uznała, że nie będzie zachęcać do jazdy na światłach w ciągu dnia - mówi poseł Pięta. - Na tej podstawie z tego obowiązku od 1 stycznia 2008 r. z powodu udowodnionej zwiększonej ilości wypadków wycofała się Austria.- Sprawa rzeczywiście cały czas budzi kontrowersje. Bezsprzecznie bardzo dużą rolę w tej sprawie odgrywa lobby ekologiczne, które słusznie podnosi fakt zwiększenia emisji zanieczyszczeń. Ja tą sprawą zbytnio bym się nie podniecał, a przede wszystkim nie oddawał decyzji w ręce polityków. Niech w tej sprawie wypowiedzą się przede wszystkim eksperci - mówi Jerzy Polaczek, były minister transportu.


źródło: www.naszemiasto.pl

Autor: Piotr Dudała | 08/05/2008
Komentarze
#1 | kierownik dnia 12.07.2009 15:02
Drodzy rodacy-przymus zapalonych świateł,i zapiętych pasów,t.j.gnębienie narodu,bo kto chce
niech jżdzi na światłach,i zapiętymi pasami,bo jak się damy to będziemy jeździć w kaskach i kominezonach przeciw ogniowych,bojkotujmy te bzdurne przepisy,bo w grupie siła!!!
#2 | anonim dnia 10.05.2008 09:58
...A Kazik do rymu!!!
#3 | anonim dnia 10.05.2008 08:47
Jarek jest cool!
#4 | anonim dnia 09.05.2008 12:37
czy te traktory będą jeździć na światłach mijania?
#5 | anonim dnia 09.05.2008 12:13
W Sosnowcu będą kupować traktory?????????????
#6 | rob dnia 09.05.2008 10:50
ja jestem za trzeba uważać i zadne światła nie pomogą a tylko szkodzą środowisku naturalnemu!
#7 | anonim dnia 09.05.2008 09:58
Kazimierz Górski odniósł się m.in. do kwestii umowy partnerskiej, jaką Sosnowiec podpisał z Casablanką. -Na pewno skorzystamy na tym porozumieniu, oba miasta są do siebie bardzo podobne. Wkrótce przyjadą do Sosnowca przedstawiciele Maroka, którzy chcą współpracować z naszymi uczelniami, kupować w Polsce traktory, rozwijać turystykę.
#8 | anonim dnia 09.05.2008 09:48
Artukuły są dwa. Trzecie to tekst interpelacji!
#9 | toro dnia 09.05.2008 09:29
fakt jest faktem to juz trzeci artykuł, ale przynajmniej poseł Pieta się reklamuje i pokazuje że coś działa. Nieważne co, ale zawsze działanie... Jak to zwykle w polskim parlamencie
#10 | anonim dnia 09.05.2008 09:15
ty spostrzegawczy mieszaniec, widzisz czego nie ma, a nie widzisz, co jest - to jest twój problem!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney