Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Duży może więcej!

Za punkt honoru zawsze brałem sobie obronę tożsamości Zagłębia, a w jego ramach powiatu będzińskiego - pisze Poseł Grzegorz Dolniak na łamach majowgo numeru Ziemi Będzińskiej. Jeśli mamy skutecznie zabiegać o silną pozycję Zagłębia w Aglomeracji Śląskiej to musimy mieć świadomość, że znaczymy więcej jako ponad 150 tys. powiat, znacznie mniej – jako rozdrobnieni na jego składowe elementy - dodaje.Zgodnie z zapisami ustawowymi, samorząd terytorialny w naszym kraju ma podział trójstopniowy. Najmniejszą jednostką jest gmina, której zadania wyznaczane są podstawowymi potrzebami społeczności lokalnych. Jednostką obejmującą kilka gmin jest powiat (oczywiście powiatami są także duże miasta, które takie prawa mają). Powiat realizuje zadania wspólne dla mieszkańców obszaru, który zamyka swoimi granicami. Są to na przykład edukacja na poziomie ponadgimnazjalnym, czy służba zdrowia. To krótko mówiąc te sprawy, które muszą być realizowane w sposób skoordynowany, z uwzględnieniem złożoności obszaru, którego dotyczą. Jeszcze większe jest województwo samorządowe. Taki podział samorządu funkcjonuje w naszym kraju od 1999r. Sprowadzając rzecz do konkretów, warto odnotować, że powiat będziński liczy 331 km² i jest zamieszkiwany przez 151 tys. osób, zajmując tym samym w skali regionu wysoką pozycję.
Pytanie o ewolucję podziału terytorialnego kraju nabiera dzisiaj nowego znaczenia. Pamiętam, jak wiele moich wątpliwości wzbudził pomysł tworzenia aglomeracji w kształcie proponowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, z pominięciem Będzina i Czeladzi. Pamiętam także, jak mocno walczyliśmy, wspólnie z samorządowcami o wyodrębnienie Zagłębia jako jednostki statystycznej NUTS3, by sztucznie nie dzielić Zagłębia na dwie połowy – lepszą i gorszą. Dowodem na słuszność koncepcji integralności powiatu są chociażby sukcesy jego władz, w tym w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Małą ilustracją z ostatnich dni niech będzie wywalczone przez powiat będziński 330 tys. zł, które z budżetu województwa śląskiego przeznaczone zostaną na budowę kompleksu boisk przy Zespole Szkół Nr 1 w Czeladzi. Przykłady na to, że tylko wspólne działanie może przynieść prawdziwe owoce można mnożyć. Jeśli mamy skutecznie zabiegać o silną pozycję Zagłębia w Aglomeracji Śląskiej to musimy mieć świadomość, że znaczymy więcej jako ponad 150 tys. powiat, znacznie mniej – jako rozdrobnieni na jego składowe elementy. Nie wolno więc zapominać, że w ugruntowanych już w dzisiejszym świecie tendencjach globalizacyjnych tylko wspólne działania mogą gwarantować sukces. Jeden, wspólny głos powiatowej wspólnoty samorządowej będzie zawsze dużo lepiej słyszalny. Warto o tym pamiętać, by skuteczniej walczyć o należną nam pozycję na mapie Śląska i Zagłębia.


Grzegorz Dolniak Poseł na Sejm RP
Autor: Redakcja | 29/05/2008
Komentarze
#1 | anonim dnia 05.06.2008 18:55
no właśnie!!!!!!!!!!!!!!!
#2 | Red dnia 03.06.2008 13:20
Przecież z tego artykułu absolutnie nie wynika jakaś"Silesia"! O czym wy piszecie?! Gość mówi o rozdrobnieniu powiatu będzińskiego w ramach Zagłębia i Zagłębia w ramach przyszłej aglomeracji!
#3 | Suaveg dnia 02.06.2008 08:18
NIE dla Silesii !!!
Zagłębie do Małopolski !!!
co ciekawe, nie wszystkie miasta woj. pseudośląskiego mają kompleks Śląska. Jakoś Częstochowa, Bielko-Biała czy Żywiec należą do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, natomiast miasta Zagłębia należą do ŚLĄSKIEGO Związku Gmin i Powiatów - paranoja!
Zmiana granic województw jest możliwa, o czym świadczy przykład chociażby Sławkowa. Nie można się poddawać i ześlązaczyć!
#4 | Mateo dnia 02.06.2008 04:31
Przyłączebie Czeladzi i Będzina do Silesi od razu by "rozbijało" najpierw Oowiat Będziński, a potem Zagłębie. Wtedy byłobo larum! Jednak głos posła Dolniaka jest w tej sprawie jsany "Duży może więcej"!
#5 | @W. Wieczorek dnia 01.06.2008 15:08
Dobry pomysł!
#6 | W.Wieczorek dnia 01.06.2008 14:14
Jeśli duży może więcej, to czemu rady miast zagłębiowskich nie tworzą Zwiąku Gmin Zagłębiowskich na co zezwala art.64 Ustawy o samorządzie gminnym?
#7 | anonim dnia 01.06.2008 10:39
Taki z niego Hanysek jak z Ciebie Kaszub.
#8 | ZENUNA x5 dnia 01.06.2008 06:05
ale województwa się zmieniają, ich granice i nazwy też, to też długo nie przetrwa, jeszcze z 10-15 lat i będzie nowy podział.

Dolaniak niech lobbuje za zmiana nazwy obecnego województwa a nie agituje za Agłomeracją ŚLĄSKĄ , hanysek jden.
#9 | Igor dnia 31.05.2008 16:58
jest to płacz nad rozlanym mlekiem, od 1999r., jesteśmy w województwie śląskim!
#10 | ŻENUA dnia 31.05.2008 16:55
"Jeśli mamy skutecznie zabiegać o silną pozycję Polski w Federacji Rosyjskiej"

Widzisz o co idzie gra? Dolniak się już pogodził że nasze miejsce w aglomeracji ŚLĄSKIEJ. No to o czym tu mówić? Zagłębie zostało juz prawie całkiem wchłonięte a ty nawet tego nie dostrzegasz bo dla ciebie taka zaleznośc jest normalna. Dla posła Dolniaka też. I tu sie róźnimy
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney