Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Przeprowadzka na miarę wieku

Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Dydaktyczno-Naukowego Uniwersytetu Śląskiego. Nowoczesny, pięciokondygnacyjny budynek stojący przy ulicy Grota Roweckiego 5 ma blisko 18 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.

Od nowego roku akademickiego naukę rozpoczną w nim studenci neofilologii. Budynek należy do gminy, która przekazała go uczelni w użytkowanie.- Już za kilka lat przekażemy ten budynek uniwersytetowi na własność - zapewnia Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca.Budowę centrum sfinansowała gmina Sosnowiec, która wyłożyła 32 miliony złotych. Tyle samo dał Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (w ramach programu ZPORR). Uniwersytet Śląski dołożył do inwestycji 6,1 mln zł.- Teraz wspólnie z władzami uczelni będziemy się starać o zwrot podatku VAT, który zapłaciliśmy finansując budowę. Chodzi o około 15 milionów złotych - mówi prezydent Górski.Władze uczelni nie kryją zadowolenia z nowej siedziby.- Uniwersytet Śląski, który w tym roku obchodzi 40-lecie istnienia ma w całym województwie ponad 60 budynków. Mówi się, że gmach neofilologii jest godnym XXI wieku, ja twierdzę, że XXII - mówi profesor Janusz Janeczek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.W Centrum Dydaktyczno-Naukowym będzie zatrudnionych 200 pracowników. Studiować zaś będzie ponad 3 tysiące osób. Żacy będą mieli do dyspozycji m.in. 700 stanowisk z dostępem do szerokopasmowego internetu, sale wykładowe i seminaryjne, laboratorium tłumaczeń, restaurację oraz oraz bibliotekę, w której zmieści się 500 tysięcy woluminów.Wokół budynku powstało 101 miejsc parkingowych. Odpowiednie pochylnie i platformy zapewniają osobom niepełnosprawnym łatwy dostęp do niego.- Jestem studentką piątego roku, dlatego w tym nowym miejscu będę jedynie broniła pracy magisterskiej. Gmach jest świetny i nowoczesny, nie ma porównania z dawnymi budynkami. Przez zły stan techniczny zaczęto w nich już nawet zamykać sale wykładowe - mówi Barbara Zorychta.W nowym gmachu znajdzie siedzibę sześć instytutów wydziału filologicznego, które do tej pory mieściły się w różnych budynkach rozsianych po całym mieście.źródło: Sebastian Reńca - POLSKA Dziennik ZachodniAutor: Piotr Dudała | 30/05/2008
Komentarze
#1 | Roman L. dnia 01.06.2008 08:05
Ładny nowoczesny budynek,ale miejsc parkingowych jak na lekarstwo. Ciekawe gdzie ci studenci będą parkowac swoje samochody. Pomysł mam taki, aby parking zrobić na terenie hali MOSIR, ale kilku poziomowy. Pozdrowienia dla Prezydenta Górskiego.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney