Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Poseł Jarosław Pieta o restrukturyzacji służby zdrowia!

Prezentujemy przemyślenia dotyczące restrukturyzacji służby zdrowia w Sosnowcu i ...w kraju, jakie zawarł Poseł na Sejm RP z naszego okręgu Jarosław Pięta w tekście pt. "Poseł o restrukturyzacji Szpitala", zamieszczonym w serwisie sosnowiec.info.pl. Poprzedni tekst Posła, zamieszczony w serwisie, pt. "To już koniec SLD - lewicy rodem z PRL-u!" miał ponad 650 odsłon i 72 komantarze.!

W trakcie sejmowych prac nad reformą systemu opieki zdrowotnej Platforma Obywatelska proponuje wprowadzenie do systemu dodatkowych pieniędzy dopiero wtedy, gdy nie będą one wyciekały z systemu. W pierwszej kolejności zamierzamy uszczelnić system, zmienić sposób zarządzania ochroną zdrowia poprzez przeniesienie ich ośrodka do gmin - tak jak zrobiono już kilka lat temu z oświatą, przedszkolami czy komunikacją miejską - oraz zlikwidować zadłużenie. Dopiero na końcu tych działań będą dodatkowe pieniądze, które mogą przynieść zamierzony efekt.Natomiast Lewica oraz Prawo i Sprawiedliwość proponują natychmiast wprowadzić do naszego systemu zdrowotnego około 15-20 mld zł. Co ciekawe, pomysłu tego nie zrealizowała ani Lewica rządząc pełną kadencję, ani PiS przez ostatnie dwa lata. Stronnictwa te prowadząc walkę polityczną w perfidny sposób zastraszają społeczeństwo hasłem prywatyzacji służby zdrowia, a przecież brak ponadpartyjnej zgody w kwestii tak zasadniczej jest sytuacją niekorzystną w największej mierze dla pacjenta.Mieszkańcom Sosnowca zaproponowano restrukturyzację szpitali, łącząc Szpital nr 1 ze Szpitalem nr 3 oraz pozostawiając oddziały położniczy i noworodków w dawnym Szpitalu nr 2.

Pomimo bezwzględnej większości w Radzie i władzy absolutnej Prezydenta - wynikającej z ustawy - rządząca w poprzednich latach Lewica (czytaj: SLD) nie zrobiła w tym zakresie zupełnie nic. Gorzej, pomimo licznych głosów krytycznych - w tym i mojego - nikt nie słuchał składanych propozycji, ale również nikt nie potrafił odpowiedzieć na najprostsze pytania dotyczące rodzaju restrukturyzacji, metody restrukturyzacji a przede wszystkim jej kierunku. Zadziwiający jest fakt podjęcia tak szalenie ważnej dla mieszkańców decyzji bez gruntownego zbadania aktualnej sytuacji i nakreślenia jasnego kierunku tych zmian. Zadziałano w myśl zasady „teraz połączymy, a potem się zobaczy...”!Istotnym pozostaje także pytanie dotyczące niewykorzystania środków unijnych dostępnych w tym zakresie w naszym kraju. Mowa tu o projekcie, który realizowano w innych miastach - ,,Wspieranie zakładów restrukturyzowanych i ich pracowników”. Projekt ten realizowany w ramach inicjatywy wspólnotowej EQUAL pozwolił wielu zakładom pracy wypracować dobre koncepcje restrukturyzacji, przeszkolić kadrę zarządzającą oraz pokazać skąd pozyskać środki. Tu pojawia się pytanie, czy szpitalami miejskimi w ostatnich latach kierowali ludzie merytorycznie do tego przygotowani? Doświadczenia innych miast pokazują, że szkolenia i koncepcje wypracowane w ramach projektu pozwoliły zmienić oblicze wielu placówek służby zdrowia.Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego zlecił firmie zewnętrznej wykonanie koncepcji restrukturyzacji, która to koncepcja okazała się niewiele warta, a ponadto kosztowała publiczne pieniądze. Tylko znając odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące restrukturyzacji można podejmować skuteczne działania w tym zakresie. Oczywistym przecież jest, że wysoko wyspecjalizowana kadra na każdym szczeblu organizacji wpływa na wzrost jej konkurencyjności i bezpośrednio przekłada się na jakość świadczonych usług. Ale czy ta oczywista oczywistość jest oczywista dla wszystkich?!Łatwość, z jaką wydaje się publiczne - czytaj: miejskie pieniądze jest zatrważająca. Przykład Sosnowca jest tu szczególnie wyrazisty - wydano niezgodnie z prawem ponad 5 mln zł! I stało się tak pomimo ostrych sprzeciwów przewodniczącego klubu radnych PO w Radzie Miejskiej, Tomasza Jamrozego, który od początku sygnalizował, że takie działanie jest niezgodne z prawem. Potwierdził to później wojewoda, i tylko szczęśliwy upływ terminu do unieważnienia uchwały spowodował jej utrzymanie. Niepewność nadal jednak nie minęła, bowiem groźba jej podważenia przed sądem administracyjnym jest nadal aktualna.

Istotnym pozostaje pytanie, czy nie można było prowadzić restrukturyzacji przy dwóch jednostkach. Podlegały one przecież i tak władzom miasta, które są dla nich organem założycielskim.

Możemy dziś z pełną odpowiedzialnością przyjąć, iż do tej pory brak było jakiegokolwiek nadzoru ze strony miasta w zakresie koordynacji działań, zakupów czy też inwestycji prowadzonych w sosnowieckiej służbie zdrowia.Gdy mówimy o zdrowiu i sytuacjach związanych z zagrożeniem życia i zdrowia naszych mieszkańców, wszelkie podejmowane działania powinny być nacechowane rozwagą i być wolne od jakichkolwiek obciążeń politycznych. Powinny one cechować się zasadą wyrażoną przez St. Wyspiańskiego - Wiele byśmy mogli mieć, gdybyśmy chcieli chcieć. Do tego potrzeba jednak wizji, wiedzy i odwagi. Tego jednak w naszym mieście, co wyraźnie widać, jeszcze brakuje.Są miasta w, których podjęto takie działania, które przyniosły wymierne efekty. Należy sobie jednocześnie zdać sprawę, że jeżeli dziś tego nie zrobimy, to faktyczne zmiany będą mogły nastąpić dopiero po 2010 roku. A więc znowu stracimy czas, a koszty będą zdecydowanie większe.Liczę, że zmianę tego stanu zapoczątkuje powołanie nowego dyrektora. Choć to - że będzie on zarządzał dwoma szpitalami (a jeśli uwzględnić, że sosnowiecki powstał z połączenia dwóch, to właściwie trzema) - nie wróży dobrze przy istniejącej skali problemów. Pomimo tego życzę Panu Dyrektorowi wyciągnięcia trafnych wniosków z dotychczas popełnionych błędów oraz odwagi przy podejmowaniu decyzji.Z poważaniem

Jarosław Pięta

Autor: Piotr Dudała | 30/05/2008
Komentarze
#1 | june dnia 03.05.2012 09:22
discount tattoo supply tattoo gun wholesale tattoo supply 1 Machine Tattoo Kits tattoo coils Alloy Tattoo Grips tattoo kits cheap.
#2 | winyl dnia 03.06.2008 16:16
Od strony prawnej to nie jest decentralizacja. Powstaną nowe podmioty!
Nie mam nic przeciwko temu, zeby oddzial powstał w Sosnowcu, ale nie możemy wychwalać posła który przysnął.
On nie wnioskował o powstanie takiego oddziału w Sosnowcu, on wnioskował aby powstała delegatura NFZ w Sosnowcu.
NIE WIEDZIAŁ o planach rządu PO!!!
#3 | wkurzony ! dnia 03.06.2008 07:26
to należy traktować ,jako decentralizacje.
W miejsce NFZ powstaną ośrodki regionalne.
Ponawiam pytanie dlaczego siedziba regionu nie może być w Sosnowcu ???
#4 | winyl dnia 03.06.2008 06:20
> Dlatego najwyżej na chwilę, że od 2009 r. NFZ przestanie istnieć...
#5 | wkurzony ! dnia 02.06.2008 19:33
dlaczego na chwilę ? a może na stałe ,przecież nie musi być w Katowicach.
#6 | Marta dnia 02.06.2008 19:04
przynajmniej na chwilę!
#7 | wkurzony ! dnia 02.06.2008 16:25
popieram inicjatywę POSŁA w sprawie:
1.zniesienia obowiązku używania świateł /w dzień/
2.likwidacja NFZ to nic innego jak decentralizacja.Maja powstać ośrodki regionalne.
Dlaczego w Sosnowcu ma nie być siedziby regionu?
#8 | winyl dnia 02.06.2008 11:09
Pan Poseł wyrasta nam na "posła specjalnej troski".
Najpierw zachował się jak poseł opozycji i złożył interpelację wbrew stanowisku partii, a dziś czytamy, że wystosował pismo do katowicekiego NFZ z wnioskiem o powołanie punktu w Sosnowcu i jednocześnie dziś przychodzi news o likwidacji NFZ od 2009 r.
#9 | @pacjent dnia 01.06.2008 19:19
jeszcze 3,5 roku, ale się pospieszył, chciałbyś, ale nic tego!
#10 | wkurzony ! dnia 01.06.2008 19:12
Jak zwykle wszyscy znają się na wszystkim.
Wypada im złożyć hołd głupoty !
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney