Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Centrum Informacji Miejskiej niby jest, ale nie wiadomo

Centrum Informacji Miejskiej mieści się obecnie w centralnym punkcie miasta, przy ul. Modrzejowskiej 1a. Okazuje się jednak, że największe problemy może stworzyć jego odnalezienie. I mieszkańcy, i goście mają spore problemy, by tam trafić.

Nie wiem i nie mam pojęcia, gdzie taka instytucja się mieści - mówi Ania, mieszkanka SosnowcaCentrum Informacji Miejskiej podlega Muzeum, jednak jego pracownicy nie przewidują na razie zmiany siedziby tej placówki.- Bardziej widocznych tablic informacyjnych też nie ma w naszych planach - mówi Justyna Ślęzak z sosnowieckiego Muzeum. - Nikt z mieszkańców nie zgłaszał takich sugestii.Grzegorz Dąbrowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego uważa jednak, że warto zastanowić się nad zmianą lokalizacji.- Na pewno będzie mieścić się, podobnie jak obecnie, w ścisłym centrum miasta, w okolicach Placu 100-lecia. Poza tym nie może funkcjonować w dotychczasowej formie - mówi rzecznik magistratu.Jego zdaniem Centrum Informacji powinno być także otwarte w soboty.Wiele wskazuje na to, że nowa siedziba będzie gotowa już po wakacjach. Na razie nie wiadomo, czy Centrum pozostanie w strukturze Muzeum czy zostanie przejęte przez Wydział Informacji i Promocji Miasta sosnowieckiego magistratu.W związku ze zmianami dotyczącymi Centrum Informacji gmina ma w planach utworzenie na początku przyszłego roku sześciu infokiosków. Dwa z nich miałyby się znajdować w głównym budynku Urzędu Miejskiego, a pozostałe cztery m.in. w centrach handlowych oraz w hali wystawowej Expo Silesia przy ul. Braci Mieroszewskich w Zagórzu.Obecnie Centrum Informacji Miejskiej czynne jest od poniedziałku do piątku (od godz. 9 do 17).- Każdemu, kto tutaj przyjdzie i zapyta na przykład o atrakcje turystyczne w mieście polecam zwiedzenie Zamku Sieleckiego, gdzie znajduje się Centrum Sztuki, pałacu Schoena, czy wizytę w Miejskim Klubie imienia Jana Kiepury - mówi Monika Ostrowska-Cichy z Centrum Informacji. - Miejscem, które warto zobaczyć jest również Trójkąt Trzech Cesarzy, na pograniczu Sosnowca z Mysłowicami. Każdy dowie się też, gdzie może znaleźć nocleg. Uczniom i studentom proponuję noclegi w akademikach na Pogoni.Tutaj można również uzyskać informację na temat posterunków policji oraz straży miejskiej. Bez pomocy nie pozostaną też ci, którzy muszą nagle skorzystać z opieki lekarskiej.źródło: Adrian Chrzuszcz, POLSKA Dziennik Zachodni
Autor: Piotr Dudała | 27/06/2008
Komentarze
#1 | Piotr Dudała dnia 28.06.2008 17:33
Ja bym jeszcze dodał bliższe CIM-owi obiekty: przede wszystkim sosnowiecki Dworzec Główny - jedyny w Zagłębiu obiekt na szlaku zabytków techniki, kościółek kolejowy z 1862 roku, jeden z najstarszych w Sosnowcu, czy Cerkiew pw. Wiary,Nadziei i Miłości z 1889 roku. Do nich jest dosłownie "rzut beretem". Na pewno też nie zapomniałbym powiedzieć o Katedrze Wniebowzięcia NMP przy ul. Kościelnej z freskami Tetmajera i Uziembły, a w drodze powrotnej poleciłbym odwiedzić miejsce, gdzie urodził się i mieszkał Władysław Szpilman, czyli kamienicę przy ul. Targowej 18. Dopiero w następnej kolejności poleciłbym odleglejsze obiekty: zwiedzenie Zamku Sieleckiego, gdzie znajduje się Centrum Sztuki, pałacu Schoena, czy Trójkąta Trzech Cesarzy. Wizyty w Miejskim Klubie imienia Jana Kiepury bym raczej nie polecał, bo co właściwie jest tam atrakcyjnego do zobaczenia, chyba że ktoś wybiera się na koncert. Natomiast dom, w którym urodził się Jan Kiepura przy ul. Majowej, owszem - to jest jakaś atrakcja, zobaczyć to miejsce, gdzie urodził się "chłopak z Sosnowca". Przy okazji można też odwiedzić kościół św. Tomasza Apostoła, który nie dość, że jest zabytkowy, to do tego jest bardzo piękny, ma też swoją ciekawą historię. Stąd blisko do Żylety, w której jest fantastyczne Muzeum Geologiczne i można podziwiać panoramę Zagłębia z 20 piętra.

Co do lokalizacji Centrum Informacji Miejskiej, to chyba nie ma lepszego miejca niż hol Dworca Głównego, pod warunkiem, że temu centrum towarzyszyłaby stała wystawa lub zmieniające się wystawy. Swego czasu proopnowałem (2003r.), żeby to było coś w rodzaju Muzeum Realnego Socjalizmu lub PRL-u. Dzisiaj myślę, że mogłoby też to być Muzeum Solidarności. Eksponatów sosnowieckie Muzeum ma dość, nie byłoby z tym żadnego problemu. Zamiast towrzyć wystawy dotyczące prehistorii, pająków, wiji, ważek i skorpionów, lepiej przybliżyć współczesnym ich nowszą historię. To, że Unia Europejska da nam 80 mln jest OK, ale pamiętajmy, że my musimy mieć swoje 15 mln, a to duże pieniądze. Nie wierzę w te tłumy idące w dzisiątki tysięcy. Jeśli przyciągniemy tłumy turystów do miasta to najszybciej do sosnowieckiej Starówki, czyli kwadratu miasta wytyczonego ulicami 3 Maja - Zwycięstwa - Mościckiego - Małachowskiego i Sienkiewicza. Już dziś to najbardziej żywe, atrakcyjne i uczęszczane miejsce w całym Zagłębiu, z dziesiątkami pubów, restauracji, kawiarnii, klubami, teatrem i z dwoma multikinami. Zadbali o to prywatni inwestorzy i przedsiębiorcy. Miasto na szczęcie im w tym nie przeszkadzało i dzisiaj mamy się czym chlubić.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney