Specjalne Strefy Ekonomiczne rozrastają się. W sierpniu wchodzi w życie nowelizacja ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, która przyspieszy ten rozwój. Można się spodziewać ok. 10 mld zł inwestycji w tym roku na terenie całego kraju. W katowickiej SSE w pierwszym półroczu 2008 wydano 12 nowych zezwoleń na inwestycje o wartości 500 mln zł, które zaowocują 1866 nowymi miejscami pracy.
W Polsce działa obecnie 14 specjalnych stref ekonomicznych. Stanowią wyodrębnione części terytorium kraju, na których prowadzenie działalności gospodarczej jest zwolnione z podatku dochodowego. Aby z takiego zwolnienia korzystać, trzeba uzyskać zezwolenie, które zawiera zobowiązanie przedsiębiorcy do utworzenia określonej ilości miejsc pracy i poniesienia odpowiednio wysokich nakładów inwestycyjnych. Im większa inwestycja, tym większe zwolnienie z podatku można uzyskać.
Dzięki nowelizacji będzie można rozszerzyć tereny pod nowe inwestycje. Ustawa przewiduje zwiększenie obszaru stref do 20 tys. ha (z obecnych 12 tys.). Ponadto, obecnie możliwe będzie również objęcie obszarem strefy (a więc i zwolnieniem z podatku) istniejących już inwestycji.
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje obecnie obszar ponad 1,2 tys. ha i dzieli się na cztery podstrefy: sosnowiecko-dąbrowska, gliwicka, jastrzębsko-żorska i tyska. KSSE przyciągnęła dotychczas m.in. takich inwestorów, jak Agora, ArcelorMittal, Aweco, Capgemini, Delphi, Duda, Fiat, Ficomirrors, General Motors, Henkel, Isuzu, Lidl, Magneti Marelli, Makita, Saint-Gobain, Voestalpine, NGK Ceramics.