Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Powstaje energetyczny gigant

Tej inwestycji PKE Elektrownia Łagisza zazdrości cały świat. Z zainteresowaniem przyglądają się jej Chińczycy. Super nowoczesny blok energetyczny, który powstaje w będzińskiej dzielnicy, ma rzucić wszystkich na kolana. Pierwsze próby i testy związane z uruchomieniem(między innymi rozpalanie kotła) rozpoczną się już w sierpniu tego roku. Koniec prac zaplanowano na luty 2009.Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, blok ruszy w marcu. Inwestycja pochłonie około dwóch miliardów złotych (500 tysięcy euro). Przy budowie pracuje około dwóch tysięcy osób, ale już obsługiwać tego giganta bezpośrednio będzie pięćdziesiąt i to na cztery zmiany.- Będzie to blok z fluidalnym, przepływowym kotłem parowym na parametry nadkrytyczne. Takiego połączenia dotąd jeszcze nie było. Dzięki spalaniu fluidalnemu znacznie obniżymy emisję pyłów, wytwarzanych przy spalaniu. Jednocześnie przy tego typu urządzeniu nie będą już potrzebne dodatkowe, do odsiarczania czy odazotowania - wyjaśnia Jacek Śmigielski, kierownik Wydziału Ruchu Bloków Elektrowni Łagisza.Moc nowego bloku wyniesie aż 460 MW. Oznacza to, że jeden blok będzie wytwarzał energię tak ogromną, jak cztery inne. W temperaturze 850 stopni Celsjusza będzie spalanych ponad trzy tysiące ton węgla dziennie tj. około 67 wagonów tego surowca. W ten sposób w energię zaopatrzonych zostanie pół miliona gospodarstw.- Decyzja o tej inwestycji była konieczna, ze względu na normy i restrykcje unijne związane właśnie z emisją pyłów. Blok, ze względu na swoją nowoczesność, będzie bardzo ekologiczny. Zmniejszy się emisja gazów i pyłów, głównie dwutlenku węgla oraz tlenków siarki i azotu - dodaje Jacek Śmigielski.Także gabaryty bloku będą imponujące. Już teraz chłodnia, do której będą odprowadzane spaliny, ma ponad 130 metrów wysokości. Dla porównania, otaczające ją poprzedniczki sięgają zaledwie po dziewięćdziesiąt metrów w górę.- Oprócz walorów ekologicznych, podniesiemy znacznie sprawność energetyczną zakładu, która teraz wynosi od około 30-35 procent. Potem wzrośnie do nawet 43-45 procent. Przy obecnej technologii rocznie spalamy 1 mln 500 tysięcy węgla rocznie. Nowy blok będzie spalał o 300 tysięcy rocznie mniej - dodaje Śmigielski.Podkreśla, że blok powinien bez problemu pracować około 40 lat.- Europa, która wybrała ropę i gaz, obecnie znów zwraca się ku energii węglowej. To opłacalne a dzięki właśnie takiej technologii, nie trzeba będzie martwić się zanieczyszczaniem środowiska. Dlatego na pewno inwestycja jest potrzebna - podkreśla Śmigielski.Magdalena Nowacka - POLSKA Dziennik Zachodni
Autor: Piotr Dudała | 09/07/2008
Komentarze
#1 | Łagisza dnia 21.07.2008 11:18
.... i gość Sulim - przekombinował - jak się nie wie to się nie zabiera głosu. Elektrownie opalane paliwem stałym - dwa potężne kotły po 1100 MW każdy, powstają w Niemczech - elektrownia Neurath F, G, a już pisanie o chłodni i parze wodnej i jeszcze pouczanie jak się nie zna technologi - to dopiero jest indolencja techniczna
#2 | taka_jedna dnia 21.07.2008 10:52
...oj, nieprawda. Jak ktoś nie wie, niech głosu nie zabiera. W przypadku tego rozwiązania z chłodni wydobywać się będą i para wodna i spaliny. A jak ktoś nie wierzy, niech się przejedzie do Będzina i ładnie paluszkiem pokaże, gdzie nowy blok ma komin?? Nie mylić z kominami ze starych bloków. Najbardziej wkurzają ci, którzy mało wiedzą i mądrych udają.
#3 | Sulim dnia 12.07.2008 06:30
Blok jest na pewno b.nowoczesny ale i tak w ciągu jednej doby spalane będzie 67 wagonów węgla (jeden pociąg towarowy to ok 40 wagonów).
Europa, panie Śmigielski, wybrała elektrownie jądrowe w których spala się w podobnym bloku energetycznym ROCZNIE "aż" jedną ciężarówkę paliwa; a nie 3000 ton DZIENNIE. Francja produkuje 70% energii w elektrowniach jądrowych. A Chińczycy mogą sobie budować podobne bloki energetyczne; mają dużo węgla i jeszcze więcej ludzi do jego wydobycia.
Z chłodni kominowych to co się nad nimi unosi to nie spaliny tylko para wodna. To taka fruwająca woda; jakby ktoś nie wiedział!
#4 | sokol dnia 10.07.2008 21:26
hmmm czyżby w kacu coś porządnego na śląsku wyrosłoGrin
#5 | anonim dnia 10.07.2008 19:37
ale mają powera!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney