Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Miliony na sztukę

Po wielu latach oczekiwania powstanie nowoczesna sala koncertowa, jedyna tego typu na terenie Sosnowca i Zagłębia. Będzie funkcjonowała przy Zespole Szkół Muzycznych. Władze miasta chcą ją zbudować przy znacznym udziale środków zewnętrznych. Przewidywany koszt przedsięwzięcia to ok. 22 mln złotych.

- We wrześniu tego roku złożymy wniosek o dotację z funduszy unijnych. Zrealizowanie inwestycji planujemy do 2010 roku - mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik sosnowieckiego magistratu.Obecnie opracowywana jest dokumentacja techniczna projektu. Całość ma być gotowa do listopada br.. Według miejskiej koncepcji obiekt będzie łączył dwie funkcje: sali koncertowej i amfiteatru. Ściany będą się rozsuwać i tym samym otwierać aulę w stronę Parku Sieleckiego. Widownia będzie miała około 500 miejsc.- Sala będzie wkomponowana w bryłę szkoły, między istniejącymi segmentami, od strony Parku Sieleckiego, aby nie zakłócać spokoju mieszkańcom przyległego terenu. Dodatkowym zabezpieczeniem przed hałasem stanie się ekran akustyczny, obsadzony zielenią pnącą. Zarówno sala, jak i wejście do szkoły dostosowane zostaną do potrzeb osób niepełnosprawnych - stwierdza Mateusz Rykała, pełnomocnik prezydenta miasta.


Taka lokalizacja odpowiada również dyrekcji Zespołu Szkół Muzycznych. Zarówno uczniom i nauczycielom muzycznej placówki doskwiera brak sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. Obecnie koncerty odbywają się w pomieszczeniu, które miało być stołówką. Poza tym na takie miejsce placówka czeka już17 lat.- Do obecnej siedziby szkoła przeprowadziła się w 1991 roku. Wtedy to mówiono o budowie całego kompleksu, obejmującego również salę koncertową, jednak jej nie zbudowano. Tymczasem szkoła artystyczna powinna mieć miejsce na imprezy wewnętrzne i zewnętrzne - przyznaje Dorota Grolik, dyrektor sosnowieckiego Zespołu Szkół Muzycznych.Ciągle się rozwijamy. Mamy obecnie trzystu uczniów z całego regionu. Od nowego roku szkolnego uruchomiliśmy wydział wokalny, na który przyjęliśmy czternastu kandydatów. Dla nas ważne jest to, że miejska koncepcja zakłada również powstanie studia nagrań, poza miejscem na koncerty dla solistów i orkiestr. Trzeba się jednak liczyć z tym, że do sali wbudowanej w strukturę placówki, musi zostać odpowiednio dostosowane zaplecze. Poza tym niezbędne będzie wybudowanie parkingu - podkreśla dyrektorka.Władze Sosnowca chcą, by sala służyła nie tylko uczniom szkoły, ale poszerzała kulturalną ofertę miasta. Z taką rolą i lokalizacją zgadzają się również radni. Za tydzień przedstawiciele Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji planują wakacyjne spotkanie wyjazdowe, właśnie w siedzibie szkoły muzycznej.O przedsięwzięciu z entuzjazmem wypowiada się też Włodzimierz Izban, dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka z Warszawy, wręczającego co roku Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury w Sosnowcu.- Ten znakomity pomysł jest szansą promowania wielu młodych śpiewaków. Wielkie nazwiska znikają, a następców nie ma - mówi dyrektor Izban.Swoje uwagi odnośnie koncepcji mogą także zgłaszać mieszkańcy miasta. Na stronie internetowej Sosnowca www.sosnowiec.pl ukazała się ankieta z pytaniami odnośnie lokalizacji, potencjalnego uczestnictwa w imprezach czy cen biletów.- Poprzez ankietę chcemy zebrać opinie mieszkańców na temat wspomnianego projektu. Odpowiedzi mają dać autorom dokumentacji technicznej wiele cennych wskazówek - podkreśla Mateusz Rykała.Anna Witek - POLSKA Dziennik Zachodni
Autor: Redakcja | 10/07/2008
Komentarze
#1 | cris dnia 28.07.2008 06:57
Mieszkańcy mają większe problemy niż sale i bale.Najpierw niech pomyślą o ekranach akustycznych przy Staropogońskiej a Hallera bo tu się żyje w strasznym hałasie,a pózniej o takich inwestycjach udają w Urzędzie ,że nie ma problemu ale jest i to duży,gdzie ochrona środowiska plaszczą tyłki za przeproszeniem i nic nie działają.Głupotami się zajmują w tym magistracie,ale wszystko do czasu jak będą musieli dotować dodatek szkodliwy za hałas dla mieszkańców bo istnieje taka możliwość to się obudzą z ręką w nocniku.Ludzie tu mieszkający może wreszcie się obudzą i zaczną domagać się swojego.Bo niby dlaczego mają płacić czynsz taki sam jak ktoś mieszkający w ciszy.
#2 | Krzysztof Korn dnia 17.07.2008 13:21
Drodzy Państwo, w przeciwieństwie do Was podpisuję się imieniem i nazwiskiem (robi to tylko p. Matusz, którego nawiasem mówiac nie znam osobiście). Jestem wolnym człowiekiem i nie boję się prezydenta Górskiego, na tym polega wolność słowa. Negatywne, ubliżające mi wpisy na temat szkoly muzycznej pochodzą od ludzi z urzędu i ze szkoły. Ja tez chciałbym, aby ta szkoła muzyczna miała salę koncertową, tak jak chciałbym aby w Sosnowcu powstało muzeum narodowe, ale trochę pokory. To szkoła młoda, która zarówno na dziale dziecięcym, młodzieżowym oraz średnia w raporcie Centrum Edukacji Artystycznej jest skalasyfikowana na bardzo odległych pozycjach (od 48 - 97) na 100 - 200 szkół muzycznych w Polsce. Biedne miasto stać tylko na remont sali "Muzy", która niczym "Roma" w Warszawie może animować życie artystyczne miasta. Jest jednak jeden warunek: nie na salę a na mądre zarządzanie sztuką w Sosnowcu trzeba wydawać pieniadze, a tu nie ma absolutnej koncepcji.
#3 | Pan Mech dnia 16.07.2008 08:23
dziewczyny i chłopaki z Sosnowca! budować nie gadać!!! bo mchem porośniecie
#4 | do korn dnia 15.07.2008 17:40
żałosne krytykanctwo
#5 | Do p.Korna dnia 15.07.2008 15:10
Coz to Pan opowiada, ze ani Filharmonia, ani nikt z wybitnych artystow nie przyjedzie do Sosnowca, coz to p.mówi, ze szkola muzyczna w s-cu to przecietna szkolka...
Wiele jest jest w S-cu ciekawych imprez, w których biarą udzial wybitni wykonawcy, a tu zawsze znajdzie sie ktos madrzejszy, wiekszy malkontent, ktory tyle widzial, na dodatek zwiazany ze sztuka - moze tylo przez male "s" ale musi krytykowac...bo taka juz niestety jego natura
#6 | Bolesław dnia 15.07.2008 13:56
Szkoła Muzyczna to nie placówka kultury, tylko placówka edukacyjna.
Prawidłowy tytuł winien brzmieć. Miliony na edukację.
Co nie znaczy, że nie będa się tam odbywać imprezy kulturalne.
#7 | anonim dnia 15.07.2008 07:04
przy szkole muzycznej!
#8 | anonim dnia 14.07.2008 18:50
która sala ?
#9 | anonim dnia 14.07.2008 18:29
sala beznadziejna!
#10 | komunikat specjalny dnia 14.07.2008 12:22
Według rocznika statystycznego jest nas 38 milionów 126 tysięcy. Rocznik nie podaje jednak, że 436 tysięcy to radni, 4 miliony - zaradni, a 33 miliony 690 tysięcy - bezradni.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney