Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Ludzkie dramaty czasów wojny poszły w zapomnienie

W budynku przy ul. 1 Maja (niedaleko pałacu Schoena, w którym mieści się Sąd Rejonowy), podczas okupacji Niemcy zorganizowali przejściowy obóz koncentracyjny dla mieszkańców. Ten fakt nie doczekał się do dziś żadnego upamiętnienia, a przez ponad trzy lata w tym miejscu młodzież spokojnie bawiła się w dyskotece Galeria, która pojawiła się w części obiektu.To stąd wysyłano m.in. do Dachau czy Auschwitz działaczy politycznych, przedstawicieli inteligencji, a także ludność narodowości żydowskiej.- Pomysł upamiętnienia tego miejsca jest bardzo dobry, ale mamy związane ręce, bo nieruchomość należy do prywatnego właściciela - mówi wiceprezydent Sosnowca, Wilhelm Zych.Właścicieli działek pod byłym obozem jest kilku, ale jak tłumaczy miasto kontakt z nimi jest ograniczony.Jedną z osób, która walczy o upamiętnienie tego miejsca jest Maria Kantorowicz-Rudzka, była więźniarka Auschwitz.- Pamiętam jak przyszedł do domu tata i powiedział, że Niemcy aresztowali przedstawicieli inteligencji z miasta. Tylko z naszej ulicy gestapo zatrzymało dyrektorów dwóch szkół. Boli mnie to, że przez kilka lat była tam dyskoteka. Tam, gdzie cierpieli ludzie, jak gdyby nigdy nic bawiła się młodzież - wspomina.Jak ustalił Mieczysław Łyszczarz z Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Katowicach zgładzono tutaj ok. 1,5 tys. więźniów, w tym w większości żydów czeskich i austriackich. Obóz przejściowy zlikwidowano 13 lutego 1941 roku. Hale przystosowano dla niemieckiego przemysłu wojennego. Po wojnie powstały tu magazyny Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego.Pomysł popiera również Roman Gołda z Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem w Sosnowcu.- O tym miejscu dowiedziałem się dopiero siedem lat temu. To najlepszy przykład, że tablica jest potrzebna - mówi.źródło: Sebastian Reńca - POLSKA Dziennik ZachodniKomentarz: O sprawie braku tej tablicy pisaliśmy już w serwisie sosnowiecfakty.pl. Za zgodą p. Marii, udostępniliśmy również na naszych stronach wersję elektroniczną jej książki "Przeżyłam piekło w Auschwitz - Birkenau". Można ją również pobrać obecnie.Tu pobierz.Autor: Redakcja | 04/08/2008
Komentarze
#1 | anonim dnia 09.08.2008 11:59
zgadzam się!!!!!!!!!!!!
#2 | anonim dnia 08.08.2008 18:38
Dlatego też powinniśmy znać własną historię i odpowiednio reagować na jej przekłamania. Zwłaszcza kiedy posądzają nas o coś czego nie zrobiliśmy, a wręcz "przykładnie" karani za wszelaką pomoc i nie tylko Żydom. W którym kraju zachodniej Europy okupacja niemiecka miała taki przebieg? Za chwilę okaże się że II wojnę światową rozpętali Polacy, a niewinni, prześladowani przez wszystkich zwłaszcza Polaków Niemcy musieli się bronić.
#3 | Standa dnia 08.08.2008 17:20
za to niedługo się okaże, że na terenie Polski był wyłącznie holockaust, a Polacy pomagali Niemcom.
#4 | anonim dnia 07.08.2008 16:18
Naród, który zapomina o swojej historii nie jest godzien mieć swojej przyszłości. Tak mniej więcej mówił któryś z wielkich Polaków. Budując teraźniejszość i przyszłość nie należy odcinać się od przeszłości.
#5 | anonim dnia 07.08.2008 13:17
Roman Gołda to stary komuch!!!
#6 | M11 dnia 05.08.2008 14:47
Komuchem co najwyżej Twój ojciec lub matka mogli być! Przed 89 to do podstawówki chodziłem!
Jestem reprezentantem dwudziestoparo-trzydziestolatków, którzy chcą patrzeć w przyszłość budować "nową rzeczywistość", a nie grzebać się w szambie historii.
A czepianie się JEDNEJ literówki, to tani chwyt człowieka, który nie ma nic ciekawego do powiedzenia/napisania - i nie umie prowadzić dyskusji na forum!
#7 | @M11 dnia 05.08.2008 09:15
Typowy komusi sposób myślenia! I do tego ten złoty ŚROTEK!
#8 | M11 dnia 05.08.2008 08:32
Rozumiem dramat tamtych czasów...
Jednak idąc tym torem, w Polsce tak naprawdę nie wiele jest miejsc nie "nasiąkniętych krwią". Nie możemy skupiać się ciągle na tym co było... Trzeba patrzyć w przyszłość. Generalnie jako naród uwielbiamy "grzebać się" w najstraszniejszych zakamarkach naszej historii. Jasnym jest, że nie wolno o niej zupełnie zapominać... Moim zdaniem należałoby znaleźć jakiś złoty śrotek w postaci tablicy, płyty, etc i przeznaczyć teren do NORMALNEJ eksplatacji... Jak śpiewał kiedyś F.Mercury "show must go on"
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney