Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak


Walczymy o certyfikaty dla Zagłębia!!!

Przypominamy, że wciąż trwa konkurs na 10 największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego, ogłoszony przez redakcję Dziennika Zachodniego. Gdzie trafią głosy specjalne certyfikaty przygotowne przez tę gazetę zadecydują Wasze głosy. Na liście na 28 pozycji znajduje się 6 z terenu Zagłębia. Nie jest to zbyt wiele, ale sądzę, że warto włączyć się do tej zabawy, by cała nasza "szóstka" trafiła do tej pierwszej, wybranej dziesiątki. Głosuj tuWyniki głosowania, 5.06.08, godz. 19.00:7280 głosów - Trójkąt Trzech Cesarzy6714 głosów - Kompleks rekraacyjno-wypoczynkowy Pogoria (k. Dąbrowy Górniczej)5252 głosów - Zamek w Chudowie4057 głosów - Zamek w Będzinie3537 głosów - Skałki w Podlesicach3350 głosów - Zamek w Ogrodzieńcu3348 głosów - Pustynia Błędowska3046 głosów - Zamek w Toszku2504 głosów - Muzeum Piwowarstwa w Tychach2157 głosów - Zamek w OlsztynieAutor: Piotr Dudała | 04/08/2008
Komentarze
#1 | PiB dnia 07.08.2008 21:55
Zajrzałem na te strony - i aż mnie zmroziło. Mam nadzieję, że nie skutkiem propagandy w tym portalu na pierwsze miejsce wysforował się przejaw okupanckiej działalności, czyli Trójkąt Trzech Cesarzy. Nieraz wyrażałem się, że nie można zaniedbać tego miejsca, należy je turystycznie wykorzystać - choćby jako "miejsce przeciw okupacjom" (lepsze to, niż propozycja proniemieckiego "centrum przeciw wypędzeniom"). Tymczasem - takie głosowanie, które zresztą jest na rękę propagandystom w stylu "centrum przeciw wypędzeniom" - jest bardzo smutne. Pokazuje, że wzmacniana szczególnie podczas komunizmu mentalność pogodzenia się z przemocą i rządzeniem okupantów - pokutuje dalej. W głosowaniu wychodzi, że społeczeństwo woli nabożnie jako pomnik czcić rozporządzenia okupantów rozdzierających kraj, zresztą bez żadnego kunsztu architektonicznego na przykład - aniżeli to, co własna władza wybudowała, np. Zamek w Będzinie. Owszem, należy też dyskutować, czy najlepszy jest dobór tych atrakcji z Zagłębia. To jednak jedna rzecz. Skoro jednak zaprezentowali takie, jakie zaprezentowali - to w tym zakresie trzeba się poruszać. Należałoby więc bardziej popierać choćby Zamek Będziński, rzecz jasna także inne zagłębiowskie atrakcje. Z wyjątkiem jednak - Trójkąta Trzech Cesarzy, jeżeli chodzi o tytuł "perły regionu". Jaka to perła - jakie piękno np architektury? Jedyna przecież tam architektura - to architektura przemocy. Pomnik - czego? Nie tylko, że cieszyłbym się, gdyby ten Trójkąt wypadł z dziesiątki. Powinna nawet iść propaganda w tym kierunku. Powtarzam - co innego zagospodarowanie, wykorzystanie tego miejsca. Choćby nawet - i wybudowanie pięknego Centrum przeciw okupacjom - które za 50 lat może być perłą. Co innego jednak wybieranie do "pereł" pomnika okupanckiej przemocy.
#2 | Z Klanu Ryś dnia 05.08.2008 18:50
Panie Dudała, skoro jest pan taki aktywny w promowaniu Zagłębia, to prosze zaproponować do tej listy zagłębiowskie lotnisko w Pyrzowicach i niech ono wreszcie przestanie być nazywane Katowice. Takie zadanie dla Pana!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.