Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Koniec marzeń o parku paleontologicznym

Projekt „Podróż przez Dwa Światy - Budowa Parku Karbońskiego w Sosnowcu” nie zostanie sfinansowany ze środków unijnych. Projekt znalazł się na liście rezerwowej Programu Rozwoju Subregionu Centralnego na lata 2007-2013, bez szansy dostania się na listę podstawową.

Projekt także nie znalazł uznania międzyresortowego zespołu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej, który oceniał propozycje zgłoszone do konkursu „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.Wydział Rozwoju i Współpracy z Zagranicą nie składa jednak broni - rozpoczął przygotowywania dokumentów potrzebnych do realizacji projektu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Obecnie trwa procedura wyłaniania wykonawcy koncepcji architektoniczno-urbanistycznej oraz założeń programowych Budowy Parku Karbońskiego w Sosnowcu.Wiceprzewodniczącemu Komisji Rozwoju Miasta Rady Miejskiej w Sosnowcu, Karolowi Winiarskiemu nie podoba się dalsze wydawanie pieniędzy z kasy miejskiej na projekt pozbawiony szansy realizacji.

- W programie inwestycyjnym dołączonym do projektu budżetu miasta na rok 2008 zadanie pod nazwą „Park przyrodniczo-paleontologiczny” miało kosztować niespełna 35 mln złotych, z czego z budżetu miasta mieliśmy wyasygnować ponad 5 mln złotych. W ciągu pół roku koszt przedsięwzięcia wzrósł prawie trzykrotnie. To praktyka stosowana od lat przez władze Sosnowca. Najpierw pojawia się pozycja, która mimo wątpliwości wydaje się jeszcze do "strawienia", a jak już zostaną wydane pierwsze środki i wykonane pierwsze opracowania, to okazuje się, że będziemy musieli wydać o wiele więcej. (Ostatnio podobna sytuacja miała miejsce z przedłużeniem linii tramwajowej do Zagórza.) Od samego początku byłem sceptycznie nastawiony do projektu. Po urealnieniu kosztów jestem mu zdecydowanie przeciwny. Cieszę się, że nie przyznano nam środków na realizację tego kolejnego oderwanego od sosnowieckiej rzeczywistości pomysłu Prezydenta Górskiego. Dzięki temu zaoszczędzimy co najmniej kilkanaście milionów złotych, które będziemy mogli spożytkować na o wiele bardziej potrzebne naszemu miastu inwestycje. Oczywiście nie wierzę również w możliwość pozyskania prywatnego inwestora w ramach PPP. To przedsięwzięcie, która raczej nie przyniesie zysku, a może nawet generować straty. Żaden rozsądny przedsiębiorca nie będzie ryzykował prawie stu milionów złotych na tak niepewną inwestycję - powiedział dla sosnowiec.info.pl Karol Winiarski.Głos Karola Winiarskiego nie jest odosobniony. Radny Tomasz Jamrozy również sceptycznie odnosi się do projektu: - Realizacja tego pomysłu od początku była mało realna, ale jego zaletą była możliwość pozyskania znacznego dofinansowania ze środków unijnych. Jeśli szanse te zostały stracone, to należy odstąpić od jego realizacji. Pozyskanie w inny sposób ponad 80 mln zł na ten cel jest niemożliwe.
Także negatywnie projekt ocenia radny Wacław Tabaka: - Jest on pozbawiony nawet najmniejszej szansy na realizację. Szkoda pieniędzy na kontynuowanie tematu.
Radnemu Krzysztofowi Haładusowi pomysł urządzenia w Sosnowcu Parku Karbońskiego podoba się pod jednym wszakże warunkiem - prywatny inwestor wyłoży na niego 100 proc. środków, łącznie z terenem.Park paleontologiczno-przyrodniczy (karboński) miał powstać na hałdzie byłej kopalni „Porąbka - Klimontów” i objąć zmodernizowane Egzotarium na Starym Sosnowcu (stąd Dwa Światy - świat karbonu i współczesności). Rok temu miał kosztować 35 mln, potem 38 mln, a ostatnio już 95,7 mln. Planowano uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 81,345 mln zł (85 proc.).żródło: red. Janusz Lewanda, www.sosnwoiec.info.plAutor: Redakcja | 12/08/2008
Komentarze
#1 | psz dnia 17.08.2008 06:04
precz z parkiem! normalne ulice, normalne chodniki, zadbane parki, zadbać o zabytki przemysłowe, zwalczać psie odchody i picie browarów i wińska w miejscach publicznych,a nie jakieś kosmiczne bajdy...
#2 | MIESZKANIEC -)))) dnia 15.08.2008 11:22
))))))))
#3 | Iron dnia 15.08.2008 07:58
Byłaby to zemsta czerwonych pająków, ale nic z tego PAJĄKOM nie wyszło :-)))!
#4 | LIMIT dnia 13.08.2008 15:25
Bardzo dobrze ,że nie wypaliły te ,, MUSZYSKA" !

#5 | @debreczyn dnia 13.08.2008 12:23
panie rzeczniku Dąbrowski, jak można tak pisać o kolegach!
#6 | debreczyn dnia 13.08.2008 12:01
Rykała i Zych.
Czy to są najlepsi ludzi PO?

Wydział Rozwoju i Współpracy z Zagranicą, który przygotował słaby wniosek podlega pod Rykałę.
Kolejna wpadka.
#7 | Dariusz dnia 13.08.2008 10:56
Co za debilny pomysł, za nasze pieniądze!
Pani Danuta powinna pomysleć o zmianie pracy.
#8 | @Jona dnia 13.08.2008 10:54
...mnóstwo pająków :-))))
#9 | winyl dnia 13.08.2008 10:28
"Wydział Rozwoju i Współpracy z Zagranicą nie składa jednak broni" - jak Polacy na olimpiadzie.

Po Duszy to kolejna wpadka Rykały...
#10 | Jona dnia 13.08.2008 10:12
Pani naczelnik Gruszczyńska-PAJĄK chce nam coś po sobie zostawić ; uahahahahahhahaha!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney