Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Tablica upamiętni obóz

Niemiecki obóz przejściowy przy ulicy 1 Maja w Sosnowcu nie będzie zapomniany. Po publikacji PDZ z 5 sierpnia br. ("Domagają się uczczenia ofiar zbrodni, po której nie ma śladu") Zbigniew Jaskiernia, wiceprezydent miasta, zlecił podwładnym wysłanie pisma do katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, z prośbą o udostępnienie dokumentacji dotyczącej obozu.
Komentarz: Cieszę się z sukcesu p. Marii, który jest też moim sukcesem. Na prośbę p. Marii od 7 stycznia 2006 r. wielokrotnie w serwisie www.sosnowiecfakty.pl wspominałem o potrzebie upamiętnienia obozu przy ul. 1 - Maja.
Piotr Dudała.

- Zależy nam na tym, żeby historycy ustalili czy znane są nazwiska ofiar, które zginęły w tym obozie, lub czy znana im jest ich liczba - mówi wiceprezydent Jaskiernia. - Chcielibyśmy przez wypisanie ich nazwisk na tablicy, oddać im hołd. Nawet jednak jeżeli historykom nie uda się odnaleźć tych danych, to tablica upamiętniająca zamordowanych w obozie stanie w tamtym miejscu - obiecuje wiceprezydent.
Przypomnijmy, że w październiku 1939 roku, w dawnych halach fabryki Schoena przy ul. 1 Maja, niemieccy okupanci zorganizowali więzienie. Jak ustalił Mieczysław Łyszczarz z Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Katowicach (w latach 70.), obóz ten od chwili powstania do kwietnia 1940 roku, był miejscem zagłady około 1500 więźniów. W liczbie tej było około tysiąca Żydów czeskich i austriackich. Niemcy osadzali tam również Romów, włóczęgów i kryminalistów. Ciała zamordowanych wywożono z hal nocą i grzebano na cmentarzu dawnego szpitala miejskiego "Pekin". Historyk podkreśla, że w tym okresie w więzieniu panował terror, któremu przewodzili komendant - Gerhard Sommer i jego zastępca - Otto Hrabala. Od kwietnia 1940 roku komendantem miał być esesman Kopeć. Z zachowanych raportów dziennych Komendy Schutz-polizei w Katowicach, do których dotarł Łyszczarz, wynika, że od kwietnia 1940 roku do lutego 1941 roku, przez więzienie przeszło kilka tysięcy osób (więźniów politycznych i kryminalnych, wysiedleńców lub zakładników).Większość z nich Niemcy zamordowali w obozie lub podczas publicznych egzekucji. Pozostali byli wywożeni do obozów koncentracyjnych i obozów pracy lub większych więzień. Obóz przejściowy przy ulicy 1 Maja zlikwidowano 13 lutego 1941 roku.
Więźniowie czekali na to od latMaria Kantorowicz-Rudzka, była więźniarka Auschwitz, cieszy się, że po tylu latach, zdecydowano się na tablicę pamiątkową obozu przejściowego. Od lat starała się o upamiętnienie ofiar tego miejsca. Do tej pory nikt nie był tym zainteresowany. W miejscu kaźni przez jakiś czas była dyskoteka. Teraz to się ma zmienić.

Sebastian Reńca - POLSKA Dziennik ZachodniAutor: Piotr Dudała | 21/08/2008
Komentarze
#1 | uczciwy dnia 09.04.2009 18:52
Odnośnie upamiętnienia tablicą pamiątkową BIENIA radzę zachować bardzo dużą ostrożność. Proponuję zanim zapadną decyzje, najpierw zapoznać się bardzo, bardzo dokładnie z historią tego Pana, szczególnie z jego działalnością, publikacjami, atakowaniem swych towarzyszy z PPS-WRN i współpracą z organizacjami komunistycznymi: PPS i PPR, a później z PZPR, po 1945 roku ! Radzę zasięgnąć rady w IPN.
#2 | Mano dnia 29.08.2008 04:40
żelbeton!!!
#3 | anonim dnia 27.08.2008 12:17
Gołda to komunistyczny beton!
#4 | Greg dnia 23.08.2008 09:02
uhahahahahahahaha!
#5 | DODZIO dnia 23.08.2008 08:45
"TEMATYKA JEŃCÓW WOJENNYCH" - równie wyszukana i wytworna polszczyzna
#6 | anonim dnia 23.08.2008 08:24
Lechu Wałęsa tak mówił: "w temacie", tego lub tamtego!
#7 | BODZIO dnia 23.08.2008 07:56
"TEMAT UCZCZENIA" Jakaż cudowna, pełna finezji polszczyzna w wypowiedzi pana wiceprezydenta
#8 | anonim dnia 22.08.2008 20:19
lepiej późno, niż wcale :-))))
#9 | anonim dnia 22.08.2008 19:41
Zbigniew Jaskiernia | 08-12-2006 | 20:18
Tematy poruszone przez pana Andrzeja i Piotra są bardzo istotne. Sam w latach osiemdziesiątych pracowałem w budynku przy ul.1 Maja. Znam miejsca gdzie pozostały jeszcze niemieckie napisy, pozostałości po tym obozie.
Myślę, że zarówno temat uczczenia miejsca przy ul.1 Maja, jak również postaci Bienia są warte podjęcia przez Urząd Miejski w tej kadencji.
Do tych spraw należy dodać historię przetrzymywania Żydów na stadionie przy ul.Moniuszki przed dalszymi deportacjami.
Tematyka jeńców wojennych i ich pobytu w dzielnicy Porąbka, jak i szereg innych.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney