Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Ks. prof. Włodzimierz Sedlak będzie.... w porządku!

W dniu wczorajszym wiceprzewodniczący Rady Miasta Arkadiusz Chęciński poinformował mnie, że przewodniczący Rady Miasta Daniel Miklasiński podjął decyzję o tym, że mój wniosek o nadanie imienia ks. prof. Włodzimierza Sedlaka ulicy pomiędzy osiedlem Rudna 1, a osiedlem przy ul. Kilińskiego znajdzie się jednak w porządku XXXII Sesji Rady Miasta, która odbędzie się w dniu jutrzejszym. Ciesząc z tego faktu, podtrzymuję swój wniosek, pozostawiając uznaniu sosnowieckich radnych ostateczne rozstrzygnięcie tej sprawy. Wierzę, że znajdą dobre rozwiązanie.


Piotr Dudała

Redaktor Naczelny Serwisu www.sosnowiecfakty.plWarto wciąż przypominać i powtarzać, że twórca bioelektroniki ks. prof. Włodzimierz Sedlak pochodzi z Sosnowca. Urodził się 31 października 1911 r. się w biednej, wielodzietnej, górniczej rodzinie w Sielcu. Zmarł 17 lutego 1993 r. w Radomiu. Staraniem ludzi dobrej woli m.in Pana Ludwika Kasprzyka z Fundacji im. Jana Kiepury jego postać została niejako przywrócona miastu. Nadszedł już chyba czas by ten światowej sławy uczony miał w Sosnowcu swoją ulicę, plac czy rondo.I choć w Sosnowcu, przyszły profesor i ksiądz, spędził tylko pierwszych 8 lat swojego życia, kiedy to jego rodzina wyprowadziła się do Suchedniowa w poszukiwaniu pracy, to nasze miasto na zawsze pozostało w jego pamięci i sercu.W ubiegłym roku obchodziliśmy uroczyście 10 rocznicę jego śmierci. Z tej okazji w Kościele pw. Św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu Pogoni odprawiona została uroczysta Msza Święta, podczas której odsłonięto tablicę pamiątkową w przedsionku kościoła. Była też sesja naukowa na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ i wystawa w Miejskiej Bibliotece przy ul. Zegadłowicza.Ksiądz Profesor powszechnie znany jest jako twórca bioelektroniki, teorii, która może dopomóc w znalezieniu odpowiedzi na najistotniejsze pytania o naturę życia i świadomość człowieka. Bioelektronika, czyli elektromagnetyczna teoria życia, to całkiem nowy kierunek w biologii. Według bioelektroniki reakcje chemiczne i procesy elektroniczne są związane zależnościami kwantowo-mechanicznym. Wyrazem tego jest model posiadający dwie komplementarne, czyli nierozdzielne i jednakowo ważne strony - chemiczną i elektromagnetyczną. To sprzężenie przejawia się emisją światła. Według Sedlaka życie jest w swych podstawach związane z plazmą fizyczną i dzięki temu istnieje stan materii nazwany przez niego bioplazmą.Staraniem wielu ludzi dobrej woli Profesor został niejako przywrócony miastu. Sądzę, że nadszedł już czas by Sedlak miał w Sosnowcu swoją ulicę, plac czy rondo. Być może warto też pomyśleć o nazwaniu jego imieniem jednej z sosnowieckich szkół czy też instytut naukowy wyższej uczelni. W ubiegłym roku dobiegła końca budowa drogi pomiędzy ul. Kilińskiego a Aleją Mireckiego. Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że nie ma jeszcze ona jeszcze swojej nazwy. Ulica ma charakter wybitnie rozwojowy. Mówi się m.in. o tym, że być może powstanie przy niej nowy kościół. Zgłaszam więc ponownie propozycję nazwanie jej ulicą Ks. prof. Włodzimierza Sedlaka. Oczywiście, alternatywną jest propozycja nazwania imieniem Profesora ronda na skrzyżowaniu ulic Orlej, Będzińskiej i Staropogońskiej. Za tą propozycją przemawia fakt, że w Kościele Św. Tomasza znajduje się tablica poświęcona jego pamięci.Piotr Dudała, 13 lipca 2004 r.Ks. prof. Włodzimerz Sedlak nigdy nie był honorowym obywatelem miasta Sosnowca. Jest honorowym obywatelem Radomia i Skarżyska Kamiennej.
Autor: Piotr Dudała | 26/08/2008
Komentarze
#1 | PiB dnia 28.08.2008 15:52
Jeżeli udałoby się tę nazwę ulicy dla ks. Sedlaka przeprowadzić: to może "warto by kuć żelazo póki gorące" z nazwą Ronda, np. Matek Zagłębia - też "nieźle korespondującą" z pomnikiem przy kościele św. Tomasza wystawionym dla Kobiet Walczących w AK?
#2 | anonim dnia 28.08.2008 13:54
a rondo? nic z tego nie rozumiem
#3 | anonim dnia 28.08.2008 06:57
,,Straszny okres czasu" bo urząd miejski w S-cu jest STRASZNY !
#4 | anonim dnia 28.08.2008 05:59
sprawa ciągnie się rzeczywiście za długo, 5- 6 lat to jest straszny okres czasu
#5 | MIESZKANIEC dnia 28.08.2008 04:32
Nareszcie bo to taki wstyd, aby ,,kupczyć"TAKIM CZŁOWIEKIEM I TAKIM NAZWISKIEM !
#6 | anonim dnia 27.08.2008 20:13
Trzymamy kciuki!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney