Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Zagłębiowskie zabytki techniki zostały zgłoszone...

Dwa tygodnie temu p. Dariusz Waleriański, Kierownik Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badania nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki w Zabrzu zaproponował mi zgłoszenie "własnej" listy zabytków poprzemysłowych z terenu Zagłębia Dąbrowskiego. Taka lista została przygotowana przez grupę osób, m.in. ze Stowarzyszenia Obywatelskie Forum Samorządowe i przekazana dziś do zabrzańskiego Centrum...Na początku poprosiłem o poparcie i akceptacje moich działań do mojego Szefa, Starosty Będzińskiego Adama Lazara. Uzyskałem "zielone światło"!. Potem zwróciłem się do wielu różnych osób o ich propozycje. Takie propozycje napłynęły i dzisiaj odbyło się w Będzinie spotkanie grupy osób, pasjonatów, która po konsultacjach z historykiem i konserwatorem zabytków opracowała "własną listę". Uważam, że jest ona świetna, dlatego w przyjętej przez nas kształcie została przekazana przeze mnie do zabrzańskiego Centrum, jaka nasza wspólna propozycja.


W spotkaniu naszego zespołu, oprócz mojej osoby, wzięli udział: Sławek Witek, Karolina i Piotr Jakoweńko, Leszek Szymczyk, Artur Pycela oraz Janusz Mieduniecki.

Procedura była następujaca. W pierwszej kolejności sporządziliśmy, również na podstawie komentarzy w serwisie, listę zabytków techniki z terenu Zagłębia. Obejmowała ona 30 pozycji. Następnie w toku dyskusji omówiono poszczególne obiekty, kierując się tu kryterium dostępności oraz kryterium czy są to rzeczywiście obiekty techniki. Następnie wspólnie poprzez głosowanie wybrano 10 najważniejszych oraz 5 obiektów "rezerwowych". Są to:

1.Dworzec Będzin-Miasto

2.Cementownia w Grodźcu + wiadukt

3.Kopalnia „Saturn” w Czeladzi + Galeria Elektrownia

4.Kopalnia „Grodziec”

5.„Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej

6.Osiedle robotnicze na Piaskach w Czeladzi

7.Elektrownia Łagisza

8.Browar „Grodziec”

9.Młyn w Siemoni

10.Szyb KWK „Sosnowiec”

Rezerwa

1.Dworzec w Maczkach

2.Przędzalnia „Intertex”, ul. Chemiczna w Sosnowcu

3.Osiedle w Ostrowach Górniczych

4.Przędzalnia „Politex”, ul. Żeromskiego w Sosnowcu

5.Wiadukt kolejowy ul. Piłsudskiego w Sosnowcu


Ponadto w czasie spotkania ustalono:

• przekazanie drogą elektroniczną listy do Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badania nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki w Zabrzu,

• zorganizowanie spotkania z kierownikiem Centrum p. Dariuszem Waleriańskim

•sporządzenie opisu i dokumentacji fotograficznej zgłoszonych obiektów


Przypomnę, że Kierownik Centrum p. Waleriański w mailu do mnie z dnia 21 sierpnia napisał: "(...)jeśli tylko ma Pan listę propozycji zabytków poprzemysłowych, które jeszcze nie są ruiną i da się je zrewitalizować, to proszę o taka listę 5 - 10 miejsc - obiektów techniki, co według Pana jest godne uwagi i interesujące dla zachowania i wypromowania, a na pewno tymi obiektami się zajmiemy i ocenimy, a już napewno sporządzimy ich karty ewidencyjne, z których własnie będziemy tworzyć później tą listę. Tak też, razem z grupą przyjaciół, uczyniłem.


Teraz piłka po stronie Centrum!Piotr Dudała
Autor: Piotr Dudała | 02/09/2008
Komentarze
#1 | viva dnia 21.09.2008 10:05
Trafiłem własnie na problem o jakim myślę ostatnio i nasuwają mi się pewne releksje z którymi się chcę podzielić. To misto było ne było ponad 200 tysęczne jedno z największych w Rzeczpospolitej zupenie nie dba o swoją przeszłość o zabytki różnego rodzaju, rodowód, dokumenty świadczące o bogatej i wspaniałej historii itd itd. Wszystko to o czym mówię (dokumenty żródłowe)leży gdzieś w innych zasobach tylko nie w Sosnowcu (tutaj nie ma nawet oddziału czy choćby delegatury Archiwów Państwowych, zajmuja sie tym jacyś ludzie tylko nie z tej ziemi, wszystko rozproszone. Przykład? Co robią oryginały zdjęć dokumentujące działalność sosnowieckiej straży pozarnej w Będzinie i np zdjęcia dot. kopalni "Fanny" i "Renard" późniejszej kopalni Sosnowiec? Gdzie są oryginały map, dokumentów nadań praw miejskch poszczególnych dzielnic, ukazów, pocztówek, zdjęć, kronik, wydawnictw, ksiązek, dokumentów parafialnych, pamiątkami po sławnych ludziach itp. Czy naprawdę tym muszą sie zajmować instytucje i ludzie z poza Sosnowca i traktować je po macoszemu? Czy naszą historią muszą zajmować sie np Zabrzanie? Czy ktoś podjął próbę ratowania dworca w Maczkach, pozostałością po kopalni Sosnowiec i obiektach techniki, obiektach przemysłowych, kulturalnych, społecznych? Czy tego miasta nie stać o zadbanie o własną tożsamość???
#2 | anonim dnia 05.09.2008 19:24
W okolicy także: dworzec kolejowy w Maczkach, autorstwa Henryka Marconiego z zabudowaniami Komory Celnej, neogotycki budynek administracyjny przędzalni czesankowej Henryka Dietla z 1890-1914 oraz neogotycki budynek dawnej elektrowni kopalni "Renard". W Czeladzi na terenie dawnej kopalni "Saturn" znajduje się również Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia".

#3 | krajoznawca dnia 05.09.2008 17:55
Pierwsze słyszę o takiej formule, że dworzec nie jest zaliczany do zabytków techniki.
Wystarczy spojrzeć choćby na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Czy tam nie już dworców kolejowych ?!

A widział ktoś z szanownej komisji drewnianą wieżę ciśnień koło dworca w Maczkach (1881 rok)? To też nie jest obiekt techniczny ? Komisjo popraw się !!!
#4 | Manta dnia 05.09.2008 17:31
Jestem zaza, czyli dwa razy za!
#5 | Członek zespołu dnia 05.09.2008 16:33
Pierwotnie Zabrzanskie Centrum
przekazało nam infomracje iż dworce kolejowe "nie wchodzą na listę" poniewaz
wiekszość z nich to obiekty budowlano-architektoniczne a nie
obiekty techniki czy obiekty poprzemysłowe.
Mamy jednak nadzieje ze dworce w Bedzinie i przede wszystkim Sosnowcu
Maczkach doczekają się odnowy.
#6 | anonim dnia 05.09.2008 06:18
Przecież można Maczki zgłosić!!!
#7 | krajoznawca dnia 04.09.2008 23:33
Choć większość pozycji jest OK to jednak to skandal, że na tej liście nie ma dworca w Maczkach. To jest jeden z najcenniejszych zabytków techniki w Polsce, a przez miłosników kolejnictwa uznawany za taki także w skali Europy.
Owszem, stan jego jest opłakany i potrzeba na jego remont masę pieniędzy, ale dzięki temu, że znalazłby sie na tej liście może znalazły by się te pieniądze i można by go uratować. A tak być może przyłozyliście rękę do jego zagłady, może podpisaliście na niego wyrok !!!
Natomiast czym się to zasłuzyła elektrownia Łagisza,nowym blokiem energetycznym ?! Co to za zabytek? Wymienić natychmiast na Maczki!
Brak dworca w Maczkach to naprawdę skandal !!!
Jak można pominąć jeden z najcenniejszych w regionie ? A Intertex, to znaczy ten blaszak-magazyn mrożonek ? Coś się chyba komuś pomyliło ?
Intertex na Chemicznej dawno zburzony, jak widać ludzie z Będzina słabo się znają na sosnowieckich zabytkach. Komisja najwyrażniej nie kompletna, gdzie tu np S. Czekalski prezes PTTK z Sosnowca ?
#8 | anonim dnia 04.09.2008 11:56
dobre :-))))))))))))
#9 | Z Klanu Ryś dnia 04.09.2008 11:55
Myślę, że najlepsza propozycją jest... Stadion Ludowy z jego nowozamontowanymi światłami i "podgrzewaną" murawą, a Drążkiewicza zabalsamować i do mauzoleum!!!!!
#10 | Porol dnia 04.09.2008 11:43
elektrownia ma wyposażenie z lat sześćdziesiątych
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney