Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Emocje wokół pamiętnika Rutki

W czwartkowym wydaniu "Polski Dziennika Zachodniego"opisaliśmy na czołówce skandal, którego dopuścili się prezydent Będzina, Radosław Baran, i kierownik USC, Adam Szydłowski. Ci dwaj urzędnicy samorządowi, łamiąc obowiązujące w Polsce prawo, w towarzystwie kilku innych osób wywieźli potajemnie do Izraela bezcenny dokument z czasów Holokaustu, pamiętnik 14-letniej polskiej Żydówki Rutki Laskier, pisany przez nią w będzińskim getcie. Ten pamiętnik, wydany w formie książkowej w 2006 roku przez naszą gazetę, stał się znany na całym świecie.

Nic więc dziwnego, że czyn miejskich urzędników, którzy tłumaczą się, że wywieźli prywatną własność 90-letniej Stanisławy Sapińskiej, dawnej przyjaciółki Rutki, wzburzył wiele osób i instytucji, m.in. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Zagłębia. Sprawą już zajęły się prokuratura i Biblioteka Narodowa, a minister kultury zażądał wyjaśnień. Pani Stanisława, która pamiętnik przechowała i uratowała, w wydanej przez nas książce wyraziła wolę, by znalazł się on w miejscowym muzeum. Kto, jak i kiedy ją przekonał, by oddała go jerozolimskiemu Instytutowi Yad Vashem? Nadal badamy tę sprawę.Tymczasem wczoraj Adam Szydłowski w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Będzinie zorganizował promocję kolejnego. własnego wydania "Pamiętnika Rutki Laskier". Zjawili się na niej nauczyciele i uczniowie szkół będzińskich, dąbrowskich i czeladzkich. Ponieważ nasza publikacja wywołała w regionie zrozumiałe zainteresowanie, toteż nie zabrakło do niej odniesień na gorąco. Wątek nielegalnego wywiezienia pamiętnika został skrzętnie pominięty, natomiast przypisane zostały nam czyny i intencje, o jakich nie myśleliśmy: - Pani Sapińska poprosiła mnie, abym nie wracał do wydarzeń z dzisiejszego dnia, które opisuje prasa - mówił Szydłowski, nie tylko szef USC, ale i prezes Zagłębiowskiego Centrum Kultury Żydowskiej.Komentarza jednak nie zabrakło: - Tych osób, od dziennikarza Marcina Zasady, przez historyków Muzeum Zagłębia, nie ma dziś na tej sali. Myślę, że ich działania wpisują się w charakter działań z okresu rządów Gomułki, kiedy władze pozbywały się pamiątek żydowskich i je niszczyły - ciągnął Szydłowski. - Niszczyć można różnie, dosłownie, ale i niszczyć ideę.Wystąpił także z oświadczeniem, w którym sprzeciwił się "działaniom niektórych osób", które, jego zdaniem, "rozpoczęły nagonkę na panią Sapińską".- Próba przypisywania pani Sapińskiej przestępstw związanych z przekazaniem osobistej pamiątki do Instytutu Yad Vashem jest przejawem braku poszanowania osobistych decyzji, brakiem taktu i elementarnej wiedzy o pamiętniku. Dla mnie to próba dyskryminacji decyzji pani Sapińskiej, jej obywatelskiej postawy oraz wywołanie w mieście atmosfery strachu i antysemityzmu. W momencie doskonale od kilku lat funkcjonujących stosunków miasta z ambasadą Izraela w Polsce oraz Światowym Związkiem Żydów Będzina - dodał Szydłowski.


Od Redakcji


Adam Szydłowski jest tylko kierownikiem USC w Będzinie, więc postacią raczej mało znaczącą, nawet w lokalnej skali. Jednocześnie konsekwentnie i od dłuższego czasu kreuje się na jedynego prawdziwego przyjaciela Żydów w Zagłębiu, a może nawet w całej Polsce. Nic dziwnego, że po naszej czwartkowej publikacji, w której to głównie jemu i prezydentowi miasta, Radosławowi Baranowi, wytknęliśmy, że z na- ruszeniem prawa, nie pytając nikogo, wywieźli i oddali Instytutowi Yad Vashem cudownie ocalony przez panią Stanisławę Sapińską pamiętnik Rutki Laskier, jeszcze tego samego dnia znalazł sposobność, by z młodego dziennikarza "Polski Dziennika Zachodniego" zrobić antysemitę i niszczyciela pamiątek żydowskich. Wredna to metoda, bo to nie autor naszej czołówki wywiózł pamiętnik i nie pani Stasia stała na czele delegacji do Izraela. Przypisywanie nam oskarżeń pod adresem sędziwej i czcigodnej kobiety, oskarżanie nas o "budowanie w mieście atmosfery strachu", to czcze i puste słowa człowieka zlęknionego, który - z obawy przed wizytą u prokuratora - ima się teraz sposobów niegodnych i oszczerczych, pseudopolitycznych. Nie nam rozstrzygać, gdzie powinien być pamiętnik. Nam chodziło o to, że ów bezcenny dokument przepadł. Że urzędnicy nie mieli prawa ani nikogo namawiać do wywiezienia go, ani tym bardziej łamać obowiązującego prawa. Gdyby Szydłowski znalazł "Damę z łasiczką", to też by ją wywiózł w aktówce do Włoch? Bo przecież wszystko co włoskie powinno być pod niebem Rzymu. I gdybyśmy to opisali, jak wtedy zacząłby się bronić? Oskarżyłby nas, że jesteśmy zwolennikami Mussoliniego i propagujemy faszyzm? Niech sprawę dziwnej nadgorliwości urzędników z Będzina w przekazaniu Rutki instytutowi w Jerozolimie rozstrzygnie sędzia. Żydów nie trzeba w to mieszać.źródło: MANO, BUS - POLSKA Dziennik Zachodni
Autor: Barbara Gołębiowska | 11/09/2008
Komentarze
#1 | anonim dnia 16.09.2008 20:27
jak zwykle baran i problemy z prawem ... platforma idze na dno
#2 | anonim dnia 15.09.2008 22:04
czyli jednak nie fyuth?
#3 | Darek dnia 15.09.2008 21:42
primo voto - znaczy z pierwszego małżeństwa!
#4 | anonim dnia 14.09.2008 18:53
Nowak ma coś z głową???
#5 | Leszek dnia 14.09.2008 07:33
...i pochodzą z narodu wybranego, niesamowite? Następni znani ludzie :-)))
#6 | Pytek dnia 13.09.2008 20:05
Adam Szydłowski bliskim krewnym braci Kaczyńskich?
#7 | @radian dnia 13.09.2008 15:38
Zgadza się!

Jadwiga Kaczyńska Z Wikipedii

Jadwiga Kaczyńska, Urodzona 31 grudnia 1926, Polska

Jadwiga Kaczyńska 5 maja 1984r.Jadwiga-Stanisława Kaczyńska z domu Jasiewicz (ur. 31 grudnia 1926 w Starachowicach) - polska filolog.

Pochodzi z rodu Jasiewiczów herbu Rawicz. Jest córką inżyniera budownictwa, Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich (primo voto Fyuth). W czasie okupacji hitlerowskiej sanitariuszka Szarych Szeregów na Kielecczyźnie (mieszkała u dziadków, w Starachowicach). W 1948 roku poślubiła Rajmunda Kaczyńskiego, żołnierza Armii Krajowej, uczestnika powstania warszawskiego. Matka Lecha i Jarosława Kaczyńskich, prezydenta i byłego premiera Rzeczypospolitej Polskiej.

Po ukończeniu studiów polonistycznych pracowała (od 1953 roku) w Instytucie Badań Literackich PAN i jako nauczycielka języka polskiego.

#8 | Karol dnia 13.09.2008 12:46
Adam Szydłowski jest zastępcą Kierownika USC w Będzinie.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney