Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Pięta porządkuje prawo

Sosnowiecki poseł Jarosław Pięta złożył 1 września br. kolejne trzy interpelacje na ręce marszałka Sejmu RP - czytamy w serwisie www.sosnowiec.info.pl. Dotyczą one propozycji zmian w Kodeksie pracy, Ustawie o związkach zawodowych oraz Ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
Pierwsza w sprawie zmian w Kodeksie pracy dotyczy przepisów, które nie przynoszą pozytywnych skutków społecznych. I tak np. wprowadzony do Kodeksu pracy zapis art. 1672 „Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.” przynosi znacznie więcej strat niż korzyści społecznej. Urlop na żądanie stał się praktycznie formą pomocy dla ludzi niezdyscyplinowanych – pisze Pięta. Urlop na żądanie wywołuje natomiast bardzo negatywne skutki szczególnie w małych firmach, gdzie zastąpienie pracownika w tym samym dniu, kiedy wystąpiła konieczność udzielenia urlopu na żądanie jest trudne.Druga interpelacja dotyczy zmian w Ustawie o związkach zawodowych. Polskie prawo – pisze poseł - umożliwia utworzenie i zarejestrowanie organizacji związków zawodowych przez co najmniej 10 osób uprawnionych do tworzenia związków zawodowych. Tak niskie kryterium ilościowe powoduje, iż w wielu przedsiębiorstwach funkcjonuje po kilka, a nawet kilkanaście organizacji posiadających w nazwie określenie: „niezależny samorządny związek zawodowy”. W związku z tym poseł prosi Panią Minister o informacje, czy Rząd jest skłonny do przedstawienia Sejmowi projektu ustawy o wprowadzeniu zmian w ustawach określających kryteria reprezentatywności organizacji związków zawodowych do wszystkich uzgodnień z zakresu zbiorowych stosunków pracy celem wyeliminowania możliwości blokowania aktów prawa pracy przez małe organizacje związków zawodowych.W interpelacji w sprawie zmian w Ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych poseł składa szereg wniosków dotyczących zmian w Ustawie.

Obecnie wiele sporów wywoływanych jest przez organizacje niereprezentatywne albo efekty rokowań konstruktywnych niweczone są w wyniku nierealnych żądań niereprezentatywnych grup pracowniczych. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zapis Art.3 ust.1 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, który mówi, że „W zakładzie pracy, w którym działa więcej niż jedna organizacja związkowa, każda z nich może reprezentować w sporze zbiorowym interesy stanowiące przedmiot tego sporu”. Znane są przypadki, że w kwestiach sporu reprezentatywne organizacje związków zawodowych zawierały z pracodawcą konstruktywne i kończące spór porozumienie, a skupiająca bardzo małą część załogi organizacja związkowa torpedowała porozumienie i doprowadzała do strajku.źródło: www.sosnowiec.info.pl
Autor: Piotr Dudała | 13/09/2008
Komentarze
#1 | iqsebcio dnia 18.09.2008 18:55
OFF TOPIC!
#2 | prawnik dnia 17.09.2008 15:13
Skąd ta irytacja? Proszę się tak bardzo nie stresować. Powróćmy jednak do kwsetii zasadniczej, czyli do praktyki formułowania umów.

Czy wierzy Pan by w umowie najmu strony wprowadziły zapis dający możliwość jej wypowiedzenia przez wynajmujacego przy kilu dniach zwłoki w zapłacie czynszu?

A tak na marginesie to co Pan miał na myśli z tym porypaniem?

Życzę miłego dnia

#3 | MIESZKANIEC :-))) dnia 16.09.2008 19:36
prawniku,zarządco lic.czy winylu i ,jak tylko chcesz .........
komu ty odpisujesz ???? , komu odpowiadasz ????????
Co ci porypało ?????????
#4 | prawnik dnia 16.09.2008 18:09
do mieszkanća

Panie Pośle

Czy wierzy Pan by w umowie najmu był zapis dający możliwość wypowiedzi umowy przy kilu dniach zwłoki w zapłacie?

Proszę nie rozmywać sprawy i w ten sposób nie wprowadzać opinię społeczną w błąd

#5 | MIESZKANIEC :-))) dnia 16.09.2008 12:34
do prawnika
drogi prawniku proszę ustosunkować się do warunków zawartych w umowie najmu i do jej merytorycznego zaopiniowania.
Nie wierzę w to ,aby prawnik tak mógł się wypowiadać.
Proszę nie podszywać się pod ten zawód ,który jednak do czegoś zobowiązuje i wprowadzać opinię społeczną w błąd.
#6 | prawnik dnia 15.09.2008 21:12
Panie Pośle.
Interweniował Pan w sprawie wypowiedzenia umowy najmu Szkoły Ornowskiego. Na portalu Sosnowiecinfo Rektor Ornowski prawdopodobnie zeznał nieprawdę twierdzac, że zwlekał z opłatami kierowanej szkoły do MZZL po parę dni. Było to prawdopodobnie nawet 4-6 mcy. Proszę wdrozyć procedury sprawdzające zamiast tych Pana bzdurnych interpelacji. Natomiast jesli było to kilka dni to trzeba Dyrektora MZZL zwolnić, byłaby to zwykła prywata i działanie na szkodę Uczelni Ornowskiego.
#7 | endriu dnia 15.09.2008 19:45
Oby tak dalej.Im wiecej takich durnych interpelacji tym mniej zwolenników.Miś zapomniał,że to urlop jest dla człowieka a nie odwrotnie.A jeśli chodzi o dużą ilość organizacji jakichkolwiek to najlepiej,żeby była jedna Plajtforma. A co na to wszystko Tatko górnik-emeryt?Taki los szykować klasie pracującej.Oj nie ładnie.
#8 | wzborca dnia 15.09.2008 11:25
Jednak prawdopodobnie będą wczesniejsze wybory? Wygląda na to, że poseł Pieta to dwie.
#9 | LIMIT :)) dnia 15.09.2008 10:37
Nie jestem emerytem ,a Ty ?
#10 | winyl dnia 15.09.2008 10:06
Powiedz mi LIMIT, czy Ty gdzieś pracujesz?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney