Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Ks. Prałat Jan Szkoc naszym kandydatem do Nagrody Miasta Sosnowca w dziedzinie upowszechniania kultury

Ponad miesiąc temu, 17 sierpnia odszedł na zasłużoną emeryturę ks. Prałat Jan Szkoc. Przez ostatnie 22 lata był proboszcz parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu - Pogoni. Ks. Szkoc był zawsze otwarty na kulturę, jej twórców oraz na wydarzenia kulturalne. Przełożyło się to na to, że parafia, którą kierował, przez długie lata była prawdziwą świątynią sztuki.Odbywały się tam wspaniałe koncerty, przedstawienia, prelekcje, spotkania, czy wykłady, działały chóry kościelne i zespoły. Sądzę, że jako społeczność lokalna miasta Sosnowca winni jesteśmy mu za to serdeczną wdzięczność. Jej wyrazem niech będzie zgłoszenie Jego kandydatury do Nagrody Miasta Sosnowca w dziedzinie upowszechniania kultury za 2008r., co też publicznie czynię.


Piotr Dudała

Redaktor Naczelny Serwisu www.sosnowiecfakty.pl


Ks. Jan Szkoc urodził się 2 stycznia 1932r. w Czeladzi. Jest kapelanem honorowym Jego Świątobliwości, kan. Grem. Kapituły Katedralnej, był diecezjalnym duszpasterzem ds. trzeźwości. Wyświęcony został 27 czerwca 1954r., ustanowiony proboszczem parafii św. Tomasza Apostoła w 1986r.


Ksiądz Szkoc był współzałożycielem Liceum i Gimnazjum Katolickiego w Sosnowcu. Odnowił kościół św. Tomasza oraz kaplicę na cmentarzu parafialnym w Będzinie-Małobądzu. Mur frontowy cmentarza zdobią piękne anioły. Wybudował słynne wieże z carylionami.


Obecnie mieszka w Domu Księży Emerytów w Będzinie.Ps. Ks. Prałat zgodził się na zgłoszenie przeze mnie swojej kandadatury do tej nagrody. Maila przesłałem na adres Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.Autor: Piotr Dudała | 20/09/2008
Komentarze
#1 | Indor dnia 17.03.2009 22:32
Witam, zgadzam się z tym, że Ksiądz jest bardzo miłym człowiekiem i sympatycznym. Mialem przyjemnosc spedzic z nim kilka godzin chodząc po pewnym mieście (niewazna jest jego nazwa. Cala ta sytuacja miala miejsce z tego powodu, że jego grupa go najzwyczajniej zgubila - starszego czlowieka. Nikt go nie szukał nikt nie zadzownił do niego ani nic. Wiec musielismy sie nim opiekowac bo by sie zgubil w obcym miescie na dodatek za granicą. Co więcej gdy odnalezlismy juz jego grupe, nikt nawet nie wstal zeby go do sibie przyprowadzic. Zero rekacji!! WIec nie wiem jak tak mozna kogos traktowac??Frown i potem pisac ze jaki on jest wspanialy (oczywiscie odnosi sie to do grupy, z która byl za granicą) ZALFrown
#2 | jaaaa;) dnia 23.10.2008 15:47
Ksiądz Prałat jest naprawdę świetnym człowiekiemSmile Zasługuje na tą nagrodęSmile
#3 | marcin dnia 12.10.2008 18:55
niech ks. szkoc mieszka sobie w domu dla starych ksiezy i nie meczy juz swoja osoba naszej parafii i naszego miasta! przepraszamy bedzin za nowego mieszkanca!
#4 | Studentka dnia 11.10.2008 20:38
Brac studencka pozdrawia Ks Pralata!!!Kto nam teraz zaprosi do DA Mikolaja ktory nam paczki rozda...Przyjdziemy z transparentem pod urzad!Popieram szczerze pomysl!!!
#5 | SOSNOWICZANKA dnia 10.10.2008 21:35
Tyle zasług a jaka skromnośc!!!!, pokory i pracowitosci mógłby się nauczyc każdy od tego wspaniałego kapłana!!! Icek też !
Nagrodę też będzie przyjmował z zażenowaniem..
Panie redaktorze gratuluję inicjatywy!!!!
#6 | ja dnia 28.09.2008 19:34
Jak jeszcze byl pralatem mogli mu mlodych księzy na praktyki wysylac zeby zobaczyli jak wspanialy może byc ksiądz dbający o parafian.
#7 | ja dnia 28.09.2008 19:13
oczywiscie jestem za uhonorowaniem tego wspanialego kaplana!!! podpisuje sie obiema rekami!!! Dzieki niemu przezylam tyle kulturalnych wruszen, te chory m.in. mendelejewa z Moskwy, ci wspaniali spiewacy, muzyka klasyczna i nowoczesna, koncerty kolendowe, ponadto zapraszani goscie na msze... na tydzien misyjny raz przyjechal misjonarz z konca swiata, jakis maly kraik Afryki i nam opowiadal o tamtejszych zwyczajach...Bracia i siostry zakonne zapraszani z rozmaitych ikazji... i te akcje charytatywne: Caritas i wszelkie...Ach...Jak jeszcze byl pralatem mogli mu mlodych na praktyki wysylac...
#8 | @Sąsiad dnia 27.09.2008 10:11
Mów za siebie. Mnie dzwony nie przeszkadzają. Może zamiast narzekać, zacząłbyś się leczyć?
#9 | Sąsiad dnia 27.09.2008 09:06
Dlaczego nikt slucha opinii ludzi , którzy muszą leczyc nerwice po ciągłym wysłuchiwaniu jego dzwonów?Pomysło dawca tej inicjatywy powinien pomieszkac na ul Orlej lub Będzińskiej.
#10 | @dziennikarz dnia 25.09.2008 09:33
Możliwe, że ksiadzu się wydaje, że jest jeszcze średniowiecze i księża są poza kręgiem demokracji i opinii publicznej. Ale to se ne wrati... jak cię widzą, tak cię piszę, księże kanoniku!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney