Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Szybka odpowiedź rzecznika Episkopatu Polski

W dniu 20 września br. wysłałem maila do Rzecznika Prasowego Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Józef Klocha z prośbą o wyjaśnienie kwestii kontynuowania procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Arcybiskupa Jana Cieplaka. Już dzisiaj otrzymałem odpowiedź. Przedstawiam jej treść.Szanowny Panie,procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne są prowadzone w Rzymie przez diecezje. Zatem informacji należy szukać znacznie bliżej tj. w Kurii Biskupiej Sosnowieckiej, nie zaś w Warszawie.Podaję dane teleadresowe:Kuria Biskupia

ul. Wawel 19, 41-200 Sosnowiec

Tel.: 0-32/ 293 51 51

Fax: 0-32/ 293 51 88

E-mail: kuria@kuria.sosnowiec.pl

Strona WWW: www.diecezja.sosnowiec.plZ poważaniem,ks. dr Józef Kloch

rzecznik Episkopatu Polski

bprasowe@episkopat.pl

www.episkopat.pl

+48 22 5304 825Swoje pytania skierowałem na wskazany przez rzecznika adres na ręce ks. dr Zbigniewa Książka, Kanclerza Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.Autor: Piotr Dudała | 21/09/2008
Komentarze
#1 | Piotr Dudała dnia 23.09.2008 19:57
Oby tak się kiedyś stało !:-)))
Pozdrowienia.
#2 | jjurek dnia 23.09.2008 19:53
tak , trzymać Panowie Piotrze i Zygmuncie. Myśle ,że wasze starania i upór będa nagrodzone beatyfikacja Arcybiskupa Cieplaka.
#3 | LIMIT dnia 23.09.2008 19:36
No to b.dobrze !
#4 | Piotr Dudała dnia 23.09.2008 19:19
Obecnie w Rzymie przebywa ks. kan. Stanisław Sarowski, proboszcz parafii św. Barabary w Będzinie - Koszelewie. Będzie w Watykanie. Prosiłem go, żeby, jak tylko może popytał o dalsze losy beatyfikacji Abpa Cieplaka!
#5 | LIMIT :)))) dnia 23.09.2008 18:54
No to Dudała jedzie do Watykanu !!!
#6 | anonim dnia 23.09.2008 18:22
czyli szukamy śladów ...na Watykanie!
#7 | Maria dnia 23.09.2008 18:18
Proces beatyfikacyjny Abpa Cieplaka rozpoczął Papież Pius XII z własnej inicjatywy, na prośbę kardynałów, m.in.: Hlonda, Kakowskiego, Wyszyńskiego i Sapiehy! Dlatego być może za nim stoi...diecezja rzymska!
#8 | Zygmunt dnia 23.09.2008 17:33
Na dowód żywotnego zainteresowania się Kurii Biskupiej Sosnowieckiej i samego jej biskupa Ordynariusza ks. Adama Śmigielskiego, beatyfikacją Sługi Bożego abp Jana Cieplaka, przytaczam artykuł pracowy z Tygodnika Niedziela 9 (145)/96:
Pamięci Arcybiskupa Jana Cieplaka
Tablicę poświęconą urodzonemu w Dąbrowie Górniczej abp Janowi Cieplakowi odsłonił 17 lute¬go w sanktuarium Matki Bożej Anielskiej bp Adam Smigielski. Tablicę ufundowano z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej w 70. roczni¬cę śmierci Kandydata na ołtarze. Eucharystię Or¬dynariusz sosnowiecki sprawował w intencji beaty¬fikacji Arcybiskupa Cieplaka.
W homilii bp Smigielski scharakteryzował postać Księdza Arcybiskupa jako wiernego świadka prawdy ewangelicznej. Ordynariusz sosnowiecki podkre¬ślił zarazem, że taka postawa jest zadaniem każde¬go chrześcijanina. rNiech ta wmurowana tablica - mówił Ksiądz Biskup - przypomina nam zawsze, że życie nasze winniśmy nieustannie budować na prawdzie". Zdaniem Ordynariusza zagłębiowskiej diecezji, to przypominanie jest ważne szczególnie dziś, kiedy bardzo duża liczba ludzi wybiera rnie¬prawdę zamiast prawdy, niesprawiedliwość za¬miast sprawiedliwości".
Organizatorzy starali się nadać nabożeństwu uro¬czysty charakter. Oprócz kustosza bazyliki, ks. Jana Leksa i władz miejskich z prezydentem Henrykiem Zagułą, uczestniczyli w niej członkowie TPDG, or¬kiestra dęta i chór Państwowej Szkoły Muzycznej. W liczniejszym udziale wiernych przeszkodziła, jak się wydaje, fatalna tego dnia pogoda. Mimo tej przeciwności, dąbrowianie oddali należy hołd jed¬nemu ze swych najsłynniejszych rodaków. Ufundo¬wana ku Jego czci tablica ma być swoistym epita¬fium dla abp J. Cieplaka, którego prochy złożone w katedrze wileńskiej zostały usunięte stamtąd przez miejscowe władze.
Warto dodać, że uroczystość 70. rocznicy śmier¬ci Arcybiskupa Wileńskiego zbiegła się z dwoma in¬nymi jubileuszowymi datami: 80. rocznicą nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej i 10. rocznicą działalności Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Gór¬niczej.

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Abp Jan Cieplak urodził się 17 sierpnia 1857 r. w Dąbrowie Górniczej. Kształcił się w Peters¬burgu i Kielcach, gdzie w 1881 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1908 r. został prekonizowany biskupem tytularnym Evaria i sufraganem mohylewskim. Dwa lata później został przez władze carskie pozbawiony możliwości peł¬nienia funkcji duszpasterskich za działalność patriotyczną. W latach 1914-1917 był administratorem archidiecezji oraz wikariuszem generalnym zarządzającym archidiecezją po deportacji abp E. Roppa. Abp J. Cieplak został w 1922 r. aresztowany przez władze sowieckie i skazany w 1923 r. na karę śmierci. Po interwencjach dyplomatycznych karę zamieniono mu na 10 lat więzienia. Dwa lata po aresztowaniu został wydalony z ZSRR skąd udał się do Rzymu i Stanów Zjednoczonych. 14 grudnia 1925 r. został mianowany pierwszym arcybis¬kupem nowo utworzonej metropolii wileńskiej. Zmarł w USA przed objęciem rządów. W 1952 r. rozpoczęto proces beatyfikacyjny abp Jana Cieplaka.
Tygodnik Niedziela 9 (145)/96 strona 10
#9 | BODZIO dnia 23.09.2008 15:04
Co mial na myśli BODZIO, to nawet ON sam nie wie, a co dopiero jakiś tam Lis (Hytrusek? Albo i Chytrusek?). Albo jej się wydaje, że z niej chytrusek?
#10 | Lis dnia 23.09.2008 12:20
Bodzio raczej dysortografię miał na myśli Smile
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney