Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


„(…) NIE BUDZIĆ DEMONÓW PRZESZŁOŚCI (…)”

Kilka dni temu, po raz kolejny przebywał w Będzinie David Peleg, ambasador Izraela w Polsce oraz Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. W spotkaniu uczestniczyła również p. Stanisława Sapińska – mieszkanka naszego miasta, która od czasów wojny przechowywała pamiętnik Rutki Laskier.

- W Będzinie bywam częściej niż innych rejonach Polski – powiedział ambasador David Peleg - Cieszę się, że mogę spotkać się z prezydentem Będzina i bezpośrednio wyjaśnić wszystkie kwestie związane z pamiętnikiem Rutki. Moim zdaniem ostatecznie kopia pamiętnika powinna być np. w Muzeum Zagłębia w Będzinie, a oryginał w Yad Vashem. Będzin jest dla Żydów miastem nietypowym i ważnym. A w ostatnich latach stał się jeszcze ważniejszym. Wcześniej wielu ludziom było wiadomo o tym, co podczas wojny zdarzyło się np. w Warszawie, ale dopiero w ostatnich latach głośno było o getcie będzińskim. Choćby za sprawą odbywających się właśnie w Będzinie uroczystości jak np. utworzenia placu Bohaterów Getta Będzińskiego, czy tegorocznego Światowego Zlotu Żydów Będzina. Nigdy wcześniej nie miałem okazji przeżyć tak ekscytującego wydarzenia jak to, gdy na placu Bohaterów z jednej strony stało wojsko polskie a z drugiej reprezentacja armii izraelskiej.

Prezydent Będzina Radosław Baran podkreślił, że wszystkie spotkania dotyczące spraw związanych z byłymi mieszkańcami Będzina miały charakter otwarty i cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców miasta, jak i mediów. Zwrócono uwagę, że w spotkaniach tych uczestniczyli także przedstawiciele dyrekcji Muzeum w Auschwitz.

Włodzimierz Kac powiedział, że w Będzinie współpraca polsko - izraelska była i jest bardzo dobra. Przestrzegł, że inspirowana publikacja prasowa, źle wpisuje się w dobre działania władz Będzina. Poinformował, że podczas swoich rozmów z przedstawicielami redakcji zwrócił uwagę, że: - Demony przeszłości jest bardzo łatwo obudzić. Ze smutkiem zareagowałem na publikację w gazecie regionalnej. Moje jedyne wątpliwości dotyczą intencji osób atakujących panią Stanisławę Sapińską i władze miasta za przekazanie pamiętnika do Instytutu Yad Vashem. Mam nadzieję, że osoby, które tak bardzo chcą pozostawienia pamiętnika w Będzinie będą współdziałały z władzami miasta dbając o rozwój dotychczasowej współpracy na rzecz byłych mieszkańców Będzina o narodowości żydowskiej. Istnieje przecież realna obawa, że mieszkańcy Będzina oraz lokalne stowarzyszenia itd., dotychczas chętnie włączający się w działania na rzecz ocalenia pamiątek pożydowskich, mogą odwrócić się od dotychczasowej współpracy. Nic dobrego z takich zachowań nie będzie…

Podczas spotkania zwrócono uwagę, że nie wszyscy w naszym kraju mają wyobrażenie jak działa i jaką rolę pełni Instytut Yad Vashem oraz jak wielu ludzi z całego świata odwiedza Instytut. Ambasador podkreślił, że Yad Vashem nie tylko zbiera i gromadzi informacje m.in. o czasach holocaustu, ale przede wszystkim jest źródłem edukacji młodych pokoleń. Podczas spotkania uczestnicy stwierdzali, iż mają nadzieję, że cały problem będzie wyjaśniony i znajdzie szczęśliwe rozwiązanie umożliwiające dalszą współpracę Będzina i strony izraelskiej. Kwestia rozstrzygnięcia tego, gdzie powinien znajdować się oryginał pamiętnika Rutki Laskier należała do osoby, która pamiętnik przechowywała i ocaliła. - Ucieszyło nas, że ta osoba zdecydowała się przekazać pamiętnik Instytutowi Yad Vashem – stwierdził ambasador – Wiem, że to wyjątkowe wspomnienia, szczególnie dla rodziny Rutki z Izraela, i chciałbym raz jeszcze podziękować pani Stanisławie Sapińskiej.

- Jestem bardzo mocno związana z pamiętnikiem – stwierdziła S. Sapińska – Rutka była Polką i Żydówką. Uznałam, że pamiętnik powinien być przekazany Instytutowi Yad Vashem, że tam jest jego miejsce i że taką wolę miałaby również Rutka. Jestem przeświadczona, że spełniłam wolę Rutki. Pamiętnik pokazałam światu i uważam, że dobrze zrobiłam, że zostawiłam go w Izraelu. Dziwię się jedynie, że niektórzy obudzili się dopiero teraz, po dwóch latach. Po tym jak były publiczne spotkania w kinie i będzińskim Teatrze. Przecież na początku, gdy go pokazałam nie był postrzegany jako mający wartość historyczną, a jedynie mówiono o subiektywnym przekazie. Przykro mi, że narobiłam tym pamiętnikiem tyle szumu, ale uważam, że moje postępowanie było słuszne. Gdybym miała drugi taki pamiętnik, postąpiłabym z nim tak samo.źródło: www.bedzin.pl

Autor: Redakcja | 22/09/2008
Komentarze
#1 | van dnia 24.09.2008 15:37
ska u was tyle antysemityzmu
#2 | buba dnia 24.09.2008 10:45
"Rutka była Polką i Żydówką. Uznałam, że pamiętnik powinien być przekazany Instytutowi Yad Vashem, że tam jest jego miejsce"

A ja mam uwierzyć że starsza Pani sama na to wpadła. Nie róbcie z ludzi wariatów. Już to widzę jak nam Izrael coś oddaje.
#3 | Baca dnia 24.09.2008 10:26
i była polską obywatelką, Izrael powstał dopiero w 1949 roku!
#4 | ?????????? dnia 24.09.2008 09:34
Dlaczego orginał a nie kopia przekazana do Izraela
przecież Rutaka pisała pamiętnik w Polsce a nie w Izraelu.
#5 | van dnia 23.09.2008 18:01
uspokójcie się.
#6 | Mario dnia 23.09.2008 14:49
Najbardziej to w tej historii żal mi Pani Sapińskiej.
#7 | aldona dnia 23.09.2008 13:31
No właśnie! Nie wzywajmy demonów do obrony.
#8 | anonim dnia 23.09.2008 13:09
najlepszą obroną jest atak!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney