Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Młodzież uczy się szacunku dla przeszłości

Wczoraj w Pałacu Mieroszewskich odbyła się regionalna prezentacja projektów przygotowanych przez uczniów w ramach programu "Wspólna przeszłość - wspólna przyszłość". To jednocześnie regionalny finał programu edukacyjnego Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, który między innymi zachęca młodzież do odkrywania śladów przeszłości oraz opieki nad zabytkami.- Śląsk to teren szczególny, miejsce, w którym pozostała pamięć po dawnych mieszkańcach, Niemcach, Żydach, Tatarach. Pomimo wojen i licznych zaniedbań, wciąż wiele materialnych śladów przypomina o wielokulturowej historii tych ziem. Ich odkrywaniem zajęły się dzieci i młodzież, jako uczestnicy ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Wspólna przeszłość, wspólna przyszłość" oraz"Ślady przeszłości - uczniowie adoptują zabytki".- Prezentują zabytki, które mają bezpośredni związek z wielokulturowością regionów - wyjaśnia Anna Mirska-Czerwińska z Centrum Edukacji Obywatelskiej.Swoje projekty pokazywali gimnazjaliści z dziewięciu szkół. Dotyczyły kościołów, domów modlitwy, cmentarzy, pomników.- Są tu oczywiście uczniowie z Będzina, ale także na przykład z Zabierzowa, Mysłowic i Piekar Śląskich. To dla nich doskonała okazja, by wymienić się doświadczeniami z dotychczasowych prac - mówi Marcin Lazar, koordynator programu w Będzinie.Młodzież zebrała dokumentację, archiwalne zdjęcia i współczesne fotografie, a podczas dzielenia się zdobytymi informacjami, nie brakowało także tych, które uzyskały podczas rozmów z ludźmi, pamiętającymi dobrze wydarzenia z przeszłości. Nie zabrakło również prezentacji i filmów na komputerze oraz pomysłów na upamiętnienie wybranych miejsc i historii.- Opiekujemy się pomnikiem partyzantów z oddziału "Błyskawica". Dotarliśmy do początków historii zarówno samego pomnika, jak i jego bohaterów. Mamy dokumentację, kalendarium, zdjęcia. To między innymi dzięki naszemu zaangażowaniu pomnik stoi na wykupionym z prywatnych rąk gruncie - podkreśla Karolina Wójtowicz, uczennica Gimnazjum im. Jana Matejki w Zabierzowie.Dlaczego ten pomnik i co ma wspólnego z hasłem programu, czyli wielokulturowością ?


- Partyzanci z tego oddziału pomagali również Żydom - wyjaśnia Joanna Terenowicz, opiekunka grupy.Uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 6 w Będzinie postanowili zaopiekować się kościołem Świętej Doroty.- Jesteśmy z niego dumni, bo ma ciekawą i tajemniczą historię. No i znajduje się na najwyższym wzniesieniu w Zagłębiu - mówią Malwina Świeczka i Jakub Sambor.Zaczęli od posprzątania terenu, a teraz chcą zebrać pieniądze na jego częściową renowację.źródło: Magdalena Nowacka - POLSKA Dziennik Zachodni
Autor: Piotr Dudała | 26/09/2008
Komentarze
#1 | ;)) dnia 28.09.2008 17:08
Wink)
#2 | anonim dnia 27.09.2008 15:23
Czy chodzi o Będzin????
#3 | Marta dnia 27.09.2008 10:10
Dobrze, że mówi się o wielokulturowości, a nie tylko jednej kulturze, wszyscy wiedzą o jakiej mowa. Nie długo by przyćmiła naszą polską. To co niektóre miasta robią jest co majmniej dziwne???
#4 | Krzysiek dnia 27.09.2008 09:59
No jasne Śląsk, śląskie i śląskiem pogania !
Każda, nawet tak fajna inicjatywa musi byś zje.... przez tą śląskość wciskającą się w każdą szczelinę.

Tak trudno pisać Śląsk i Zagłębie ?! To szczególnie właśnie w Zagłębiu wielokulturowość miała ogromną role. Pisanie tylko o Śląsku to wredne kłamstwo, to fałszowanie prawdziwej historii !
#5 | anonim dnia 27.09.2008 09:37
wielokulturowość to jest to!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney