Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Gdzie Piotr Święty tam prawdziwy kościół Chrystusowy...

Będąc 11 listopada 2006 r. w Katedrze w czasie Mszy za Ojczyznę wpadłem na pewien pomysł, który może w prosty i dość tani sposób rozwiązać problem braku pamiątkowej tablicy, która by mówiła o obecności w niej Arcybiskupa Karola Wojtyły. Prezentujemy zdjęcia z Katedry wyjaśniające o jakie miejsce chodzi... Tabliczka wg zapewnień Naczelnika Pawła Duszy ma zostać wykonana w 2009r.W nawie głównej po prawej stronie znajduje się figura św. Piotra. Kopia rzeźby z Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Na jej postumencie, widnieje napis: „Gdzie Piotr Święty tam prawdziwy kościół Chrystusowy”. Nad św. Piotrem wysoko na filarze jest zawieszone zdjęcie, portret Jana Pawła II. Pomiędzy figurą, a zdjęciem na filarze znajduje się wolna przestrzeń. Można ją wykorzystać. Proponuję właśnie umieszczenie tam małej tabliczki, przypominającej o pobycie w świątyni w maju 1967 roku Arcybiskupa Karola Wojtyły, najważniejszego z gości, którzy nawiedzili to święte miejsce, w całej jego historii.Proponuję następujący napis:Gdzie Piotr Święty, tam prawdziwy Kościół Chrystusowy! (jako motto)Poniżej zaś:

W tej katedrze - Matce Kościołów przy ołtarzu głównym, w dniach 20 - 21 maja 1967 roku, w czasie uroczystości Millenium Chrztu Polski, modlił się abp Karola Wojtyła, metropolita krakowski, późniejszy Ojciec Święty, Sługa Boży Jan Paweł II.

Piotr Dudała
Autor: Piotr Dudała | 28/09/2008
Komentarze
#1 | ania dnia 12.11.2008 16:35
kochany jane
#2 | steven dnia 03.11.2008 14:45
ciekawostki najważniejsze na 6
a na 5 koniec
#3 | steven dnia 03.11.2008 14:45
ciekawostki najważniejsze na 6
a na 5 koniec
#4 | anonim dnia 30.09.2008 21:48
Katedra to kościół, to świątynia, która istnieje już ponad 100 lat, a barka to pomnik - ołtarz, którego jeszcze nie ma!
Do tego ma być wybudowana za publiczne pieniądze!
Jakaś różnica chyba jest?!
#5 | AdalbertAleksandr.Łódzki dnia 30.09.2008 21:16
Pięknie. Ale jednego nie rozumiem. Z jednej strony pragnienie upamiętnienia modlitw w tej świątyni kardynała Wojtyły, z drugiej tyak wielki sprzeciw wobec Barki na Placu Papieskim.
#6 | Piotr Dudała dnia 30.09.2008 04:30
Nie mam nic przeciwko :-)))
#7 | PiB dnia 29.09.2008 23:11
Nieraz zwracałem uwagę na to miejsce, które trochę sprawiać wręcz może, iż Zagłębiak znalazłszy się w Watykanie, w Bazylice, trochę jak u siebie w domu poczuć się może... Przypominając też o tym, jak wizyta Kard. Wojtyły na sławetnych obchodach Millenium w Sosnowcu, która dała przykład silnej zagłębiowskiej wiary walczącej z propagandą - była jednym z elementów budujących później pewnie u Papieża przekonanie o sensowności powołania diecezji w Sosnowcu. Także i ta statua - jak sądzę - gdzieś tam w sercu musiała się w tych dniach i u Kard. Wojtyły "kodować" jako element wiary miejscowych, co znów potem z diecezją w Zagłębiu łączyć się mogło. Natomiast pytaniem byłoby miejsce, jak wkomponować taką tablicę, by była widoczną, ale nie nachalnie, bo nie powinna rozbijać niepowtarzalności samej statuy. Sądzę, że gdzieś na filarze obok mogłoby być to miejsce. Ba. Dobrze wkomponowana - jak najbardziej właśnie w świątyni mogłaby dobrze się kojarzyć. Na zewnątrz wspomnienie Prymasa Wyszyńskiego - wewnątrz Kard. Wojtyły, jak najbardziej pasuje. Chyba też, o ile mnie pamięć nie myli, w czasie tego pobytu Kard. Karol celebrował Eucharystię (choć głównym obchodom nie przewodniczył) - tak więc także i to można by uwiecznić.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney