Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Apel do mediów

Przypominamy, że cały czas trwa akcja zbierania podpisów pod apelem do mediów w sprawie poszanowania różnorodności regionalnej ziem wchodzących w skład województwa śląskiego. W chwili obecnej apel podpisało ponad 1000 osób z czego prawie połowę stanowią osoby z Zagłębia. Gorąco zachęcamy do wspierania inicjatywy, wyrażając swoje poparcie na stronie http://www.petycja.rox.pl lub przekazując informację o akcji swoim znajomym.

Dla przypomnienia prezentujemy treść apelu:

W trosce o jakość i rzetelność przekazywanych przez media informacji, apelujemy o właściwe posługiwanie się terminem „Śląsk" i nie stosowanie go jako synonimu województwa śląskiego, jak niestety robi część środków masowego przekazu.Po pierwsze województwo śląskie to nie tylko Śląsk.
Znajdują się w nim ziemie, które w żadnym wypadku nie leżą na Śląsku, a stanowią część historycznej Małopolski takie jak
m.in.:

- Zagłębie Dąbrowskie (Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź, Zawiercie) i Jaworzno

- Ziemia Częstochowska

- Żywiecczyzna


Po drugie Śląsk to nie tylko województwo śląskie.
Poza województwem pozostaje większość ziem śląskich z takimi miastami jak m.in.:

- Wrocław

- Opole

- OpawaW związku z powyższym prosimy o uszanowanie tradycji i kultury poszczególnych części województwa śląskiego, historycznie
i kulturowo nie będących Śląskiem jak i uszanowanie tradycji i kultury samego regionu Śląsk.Używanie terminu "Śląsk" jako synonimu dla województwa śląskiego świadczy o ignorancji lub niekompetencji przedstawicieli mediów i jest krzywdzące zarówno dla mieszkańców województwa śląskiego jak i dla mieszkańców Śląska.Treść apelu wraz z podpisami są już wysyłane do redakcji i dziennikarzy popełniających błędy.

za www.zaglebie.dabrowskie.org, Piotr Bielecki, ndz., 28/09/2008 - 16:09 Tropiciele AbsurdówAutor: Piotr Dudała | 29/09/2008
Komentarze
#1 | viva dnia 16.10.2008 15:39
Województwo powinno wrócić do nazwy juz dawno używanej i dawno "zapomnianej" z uwagi na lobbing slązaków i oczywiscie przy biernej postawie naszych włodarzy..Województwo Śląsko-Dąbrowskie przy czym aktualnie właściwszą nazwą było Ślasko-Zagłębiowskie. Należy zauwazyć jednak, że kraina zagłębiowska jako region Małopolski rozciągał się po Olkusz, Wolbrom, Będzin, Tąpkowice, Pyrzowice!!! (granica na Brynicy!!!, Myszków..
#2 | S. dnia 02.10.2008 05:40
wojewoda śląsko-małopolski? nie przejdzie... prędzej śląsko-dąbrowski, ale powtarzam - nie wierzę w to.
#3 | pawełek dnia 01.10.2008 18:21
jak by zmienić na śląsko - małopolskie to by tablic nie trzeba było zmieniać bo się zaczyna od s i tak Pfft, w 2011 czy 2012 będzie wymiana dowodów i tak można zacząć coś myśleć Grin jak by było fajnie czuć się w tym województwie u siebie...
#4 | S. dnia 01.10.2008 17:34
prędzej zmienią się granice niż nazwa województwa. Zmiana nazwy byłaby zmianą tylko kosmetyczną a przy tym kosztowną i niewiele wnoszącą. Już widzę jak Śląsk przystaje na propozycje i zachcianki jakichś goroli Wink Zmiana granicy województwa to wymiana tablic, pieczątek i dokumentów tylko w kilku miastach, a ileż by się zmieniło... Już nikt nie nazwałby Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Czeladzi ani żadnej innej miejscowości w Zagłębiu miastem śląskim.
#5 | pawełek dnia 01.10.2008 11:20
Zmienić granic raczej rady nie da ale może o nazwę powalczyć?
#6 | Suaveg dnia 01.10.2008 07:14
taki apel to za mało... Lekiem na całe zło wydaje się być jedynie zmiana granic województw.
#7 | PiB dnia 30.09.2008 17:30
Na pewno taka petycja będzie miała na względzie poszanowanie różnorodności regionalnej dopiero wtedy, gdy zawierać będzie żądanie zmiany nazwy województwa! Na: katowickie, na przykład, względnie śląsko-małopolskie. To dopiero pierwszy warunek. Drugi - gdy będzie wymieniać wszystkie ziemie, czyli Górny Śląsk, Śląsk Cieszyński, Zagłębie Dąbrowskie, Żywiecczyznę, Ziemię Częstochowską. Dopiero wtedy będzie można mówić, że tropi się absurdy, gdy te dwa warunki będą spełnione. Wcześniej - działania są połowiczne. Choć, jeżeli ludzie podpisujący się pod takimi apelami mają tego, o czym piszę świadomość realną i zgodną (a nie w stylu "zgoda, zwariowane to postulaty ale co nam szkodzi") - to na pewno i taki połowiczny apel będzie mieć jakąś siłę realną. Inaczej - jest przecież zgodą na to, by dalej było, jak jest, z niewielką kosmetyką.
#8 | popieram dnia 30.09.2008 16:49
województwo śląskie = województwo budowane na bardzo słabych fundamentach
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney