Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sosnowiec: Nie chcą kościoła!

Były już protesty przeciwko budowie hipermarketu, czy krematorium, ale sprzeciw wobec budowy kościoła to precedens. Mieszkańcy sosnowieckiego osiedla Kukułki nie chcą, by w pobliżu ich domów wybudowano świątynię. Twierdzą, że kościołów w Sosnowcu nie brakuje i w piśmie do prezydenta domagają się zablokowania planów budowy kolejnego.Kościół kością niezgody. W Sosnowcu ludzie nie chcą budowy trzydziestej trzeciej już parafii. Grożą, że zrobią wszystko, by nowa świątynia nie powstała. Bardziej przekonuje ich bryła żłobka i przedszkola niż świątyni i plebani.Wizja odpustów, kolejek do konfesjonału okraszonych śpiewem liturgicznym, mieszkańcom osiedla Kukułek spędza sen z powiek. - Ludzie wybudowali tutaj domy po to, żeby wypoczywać, a nie całe życie uczestniczyć w mszy - mówi Jarosław Włoszczowski, mieszkaniec.Jednym głosem zdecydowane "nie dla kościoła" mówi kilkadziesiąt osób, które podpisały pismo do prezydenta. Czytamy w nim, że wierni zrobią wszystko co mogą, by nowy kościół w Sosnowcu nie powstał. Najbardziej przeszkadza im odgłos mszy świętej i bicie dzwonów. - Podawanie takich powodów, jakie zostały podane jest śmieszne - stwierdza ks. Józef Handerek.Jednak wikariuszowi terenowemu, który ma zadbać o budowę parafii do śmiechu nie jest, bo oranie ugoru do przyjemności nie należy. Według przedstawicieli sosnowieckiej kurii, problem nie leży w odgłosach mszy świętej, a czymś znacznie bardziej prozaicznym. - To są ludzie, którzy od niedawna tam mieszkają. To są ludzie, którzy pozaciągali duże kredyty, które muszą spłacać, a budowa kościoła jak wiadomo to wiąże się z dodatkowymi zbiórkami, dodatkowymi kosztami - uważa ks. Jarosław Kwiecień.A dodatkowe koszty, jak wszystkim, także mieszkańcom osiedla Kukułek nie pasują. - Bardziej, jako mieszkańcom tego osiedla pasowałoby nam to, żeby powstało przedszkole albo żłobek, o czym nikt nie pomyślał, bo buduje się najpierw kościół - mówi Włoszczowski.Nie tyle buduje, co chce budować. Bo tak jak teraz mieszkańcy, tak przed miesiącami radni i urzędnicy o kościele ciepło nie myśleli i nie zapisali go w planie zagospodarowania przestrzennego, co jest konieczne, by budowa nie ugrzęzła jeszcze przed fundamentem. - To nie jest tak, że powinien być zawsze zapis o kościele na osiedlu mieszkaniowym - stwierdza Wilhelm Zych, wiceprezydent Sosnowca.Sytuacji podobnej do tej w Sosnowcu, próżno szukać w innych miejscach kraju. - To coś zupełnie nowego w Polsce. Do tej pory chrześcijanie różnych wyznań raczej chcieli użytkować domu kultowe, budynki sakralne, a spierali się przede wszystkim o to, kto ma prawo do takiej przestrzeni - mówi dr Piotr Wróblewski, socjolog religii.A teraz walczą o prawo do tego, by nie mieć prawa do użytkowania nowej świątyni.red. M. Wąsowicz, TVS
Autor: Piotr Dudała | 29/09/2008
Komentarze
#1 | ziki dnia 26.12.2008 02:04
Art. 53. Konstytucji RP stanowi:

1. Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.

2. Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują.

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka przyjęta przez 58 państw członkowskich podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych  ONZ, w dniu 10 grudnia, 1948, w Palais de Chaillot w Paryżu, (Francja), zdefiniowała wolność religii i wyznania w następujący sposób:

Każdy człowiek ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje swobodę zmiany wyznania lub wiary oraz swobodę głoszenia swego wyznania lub wiary bądź indywidualnie, bądź wespół z innymi ludźmi, publicznie i prywatnie, poprzez nauczanie, praktykowanie, uprawianie kultu i przestrzeganie obyczajów.
Na tym osiedlu mieszkają nie tylko katolicy ale i tak że inne wyznania każdy ma prawo do swojej świątyni! , obawiam się że może braknąć miejsca
#2 | ziki dnia 26.12.2008 00:46
Panie anonim i beniacz, na waszym miejscu pisał bym petycje do prezydenta miasta Sosnowca o postawienie koło swoich okien jeszcze 10 kościołów wasza sprawa, ale jak tak można pluć jadem skoro jesteście katolikami a gdzie przykazania i czego was nauczyli w kościele ?- wstyd !
Jeśli chodzi o mieszkańców osiedla mają racie , do okoła jest trzy kościoły i faktycznie można w 10 minut dojść od każdego z nich to nic że czasami w błocie i bez światła na ulicy bo na to pan Prezydent nie ma pieniędzy . Co do 90 % katolików , ja widzie ko jest w kościele te procent można sobie w bajki wsadzić
#3 | mieszkanka dnia 27.10.2008 07:43
Komentarze w tej sprawie są w większości przypadków beznadziejne - nie posługują się żadnymi racjonalnymi argumentami, i mało kto próbuje sie "postawić" w sytuacji mieszkańców. Argument już w dyskusji padł: "kościół" jest dla ludzi, a nie ludzie dla "kościoła" - mówię tu o kolejnym budynku. Nikt ludzi nie zapytał, czy kościół jest im potrzebny. Nowy kościół powinien być budowany wtedy, gdy sa ludzie chcący go tworzyć. Tutaj sytuacja jest odwrotna, a co za tym idzie absurdalna: mieszkańcy nie chcą nowego kościoła (który na dodatek mieliby budować!), bo swoje społeczności już mają; władze kościelne bardzo chcą nowy budynek wznieść i będą próbowały zrobic to za wszelką cenę (śmnieszne, prawda?!); ludzie, którzy totalnie tym faktem nie powinni być zainteresowani, bo nie są odbiorcami tej informacji, a na dodatek nie mają pełnej wiedzy o sytuacji, wylewają swój jad na mieszkańców. W jakim my kraju żyjemy? To tak wygląda katolicyzm? W ten sposób ma być krzewiona wiara? żałosne....
#4 | anonim dnia 11.10.2008 22:17
no i Sosnowiec stał się słynny na całą Polskę, szkoda słów do tych ludzi...
#5 | beniacz dnia 10.10.2008 20:40
Naprawdę ciężko jest odpoczywać w domu niedaleko kościoła. Ja też mieszkam tuż obok kościoła i jakoś mi to nie przeszkadza (pisałem już o zewnętrznych głośnikach). Bardziej odczuwam przejeżdżające obok tramwaje. Jakoś wcześniej ponoć było trzydzieści parę osób podpisanych pod petycją.
Ciekawe, drodzy mieszkańcy, czy tak naprawdę chcecie całkowitej ciszy. Zastanawiam się, czy znajdzie się choć jedna osoba bez telewizora w domu...
Pozdrawiam
#6 | MISIA dnia 10.10.2008 07:59
TAK SIĘ SKŁADA ŻE JESTEM MIESZKANKĄ TEGO OSIEDLA I PODPISAŁAM SIĘ POD TĄ PETYCJĄ DO PREZYDENTA I KS. BISKUPA PO TO ŻEBY NIE WYBUDOWANO MI KOŚCIOŁA W ODLEGŁOŚCI 20 M OD MOJEGO DOMU I RÓWNIEZ INNI MIESZKAŃCY ZROBILI TO W TYM CELU.
JEZELI KSIĘŻA CHCĄ WYBUDOWAĆ KOŚCIÓŁ TO PROSZĘ O POSTAWIENIE GO KOŁO CMENTARZA PEKIŃSKIEGO W NIE W ŚRODKU OSIEDLA MIESZKANIOWEGO. MY MIESZKAŃCY OKOLICZNYCH DOMÓW NA KTÓRYM KSIĘŻ CHCĄ POSTAWIĆ KOŚCIŁO MÓWIMY ZDECYDOWANE NIE!
I NIE CHODZI TUAJ O ANTYKLERYKALIZM CZY ANTY CHRZEŚCIJAŃSTWO ALE O SPOKÓJ DOMOWY I MOŻLIWOŚĆ GODNEGO MIESZKANIA I WYPOCZYNKU WE WŁASNYM DOMU.
PONIEWAŻ PROCUJE PO 10-12 GODZIN W DNI POWSZEDNIE TO SOBOTA I NIEDZIELA JEST DLA MNIE PO TO ŻEBY WYPOCZYWAC A JAK MAM TO ZROBIĆ JAK BĘDĄC SĄSIADKĄ KOŚCIOŁA W KTÓRYM PRZESZ CAŁĄ NIEDZIE JEST ODPRAWIANA MSZA.
jEST JESZCZE JESNA SPRAWA ŻADEN Z KSIŻY NIE PRZYSZEDŁ I NIE ZAPYTAŁ OKOLICZNYCH MIESZKAŃCÓW CZY TAKOWEJ ŚWIĄTYNI CHCĄ.

PONIEWAŻ MIESZKAJĄ NA TYM OSIEDLU LUDZIE ZAMOŻNI I NIE GŁUPI MÓWIĘ W SWOIM IMIENIU I 90 OSÓB KTÓRE PODPISAŁY PETYCJĘ ZASTOSUJEMY WSZELKIE ŚRODKI DOSTĘPNE W PRAWIE POLSKIM I EUROPEJSIM ABY KOŚCIOŁA W CENTRYM OSIEDLA NAM NIE WYBUDOWANO.
#7 | beniacz dnia 09.10.2008 20:16
Po 1.
Do "mieszkańca" i innych... Co z Ciebie za katolik, skoro sigla do Pisma Świętego podajesz sposobem jehowicko-protestanckim?

Po 2.
Głośników już raczej się nie montuje na zewnątrz kościołów...

Po 3.
Oby Wam zadzwoniły dzwony kościelne na Waszych własnych pogrzebach...

Tego życząc, pozdrawiam serdecznie...
#8 | mieszkaniec dnia 08.10.2008 20:33
Chciałbym odpowiedzieć na kilka zarzutów, które pojawiły się w komentarzach.
rJesteśmy społęczeństwem w większości katolickim (ok.90 procent) - więc co z prawami katolików... ???!!! - mają zejść do podziemi, katakumb...?!r1; r11; drodzy Państwo, prawie wszyscy podpisujący petycję do Prezydenta Miasta to katolicy, w większości praktykujący.

rTo Straszne.. jak można nie chcieć Kościoła koło swojego domur1; r11; widocznie można i uwierzcie, nie chodzi tylko o te nieszczęsne dzwony.

ra wolnych chwilach módlcie sie za ich nawrócenie bo wszyscy oni pójdą do PIEKŁAr1; r11; dziękuję Bogu Wszechmocnemu, że to nie od opinii internautów zależy to gdzie trafią mieszkańcy sosnowieckiego osiedla, ale od Jezusa Chrystusa, który nie przyszedł sądzić, ale nas zbawić (list do Rzymian 8:33-34)

rWiadomo jacy ludzie uwłaszczali się na majątku narodowym od lat osiemdziesiątych, teraz inwestują m.in. w wille, nie pasuje im patrzenie na ich ręce.r1; r11; widzę, że bardzo dużo o tym wieszr30;
Ja musiałem zaciągnąć kredyt, który będę musiał spłacać 30 lat. Ale, to prawda, nie lubię jak ktoś patrzy mi na ręcer30;

rZAPEWNE DYSKOTEKA NIE ZAKŁUCAŁABY ICH SPOKOJU, ALE KOŚCIÓŁ JUŻ TAKr1; r11; dyskoteki tutaj nie ma i zapewne nie będzie. Ale cóżr30; przecież Ty wiesz lepiejr30;

rJEST NAS 90 PROC., WIĘC JAK DŁUGO WSZELAKIE MNIEJSZOŚCI BĘDĄ NARZUCAĆ NAM SWOJĄ WOLĘ.r1; r11; jak już pisałem wcześniej, protestujący są katolikami i to właśnie oni są na osiedlu większością. Dlaczego zatem nikt nie chce uszanować ich zdania.

W sprawie dzwonów pewnie da się dogadać z proboszczem, aby nie budziły całego osiedla. Może do kościoła miasto w końcu zrobi drogę dojazdową, bo teraz mieszkańcy muszą tłuc się po gruntowych, dziurawych drogach. Może nawet da się dogadać, aby liturgia nie rozbrzmiewała z megafonów na całe osiedle. Jednak zrozumcie, że ludzie mogą być przywiązani do parafii skąd pochodzą i woleć uczęszczać na msze właśnie tam. Może krępują się tym, że będą musieli skąpić na budowę, ponieważ spłacają własne kredyty. Może boją się zażenowania z jakim będą w niedzielę kosili trawniki pod srogim okiem księdza, a przecież przez calusieńki tydzień harują, aby starczyło na spłatę kredytu. Może chcieli by mieć swobodę w słoneczny niedzielny poranek poopalać się w swoim przydomowym ogródku a przyzwoitość nie pozwoli im wystawiać swojego ciała, kiedy obok ludzie idą do kościoła. A może nie chcą zamienić rozległego widoku roztaczającego się z niezwykłego miejsca w którym kończy się Jura Krakowsko-Częstochowska a przy dobrzej pogodzie widać góry, na betonową ścianę kościoła. Może wolą oglądać piękno Bożego stworzenia a nie dzieło rąk ludzkich. A może po prostu chcą świętego spokoju dla którego zadłużyli się może nawet do końca życia. Spokoju, w który część z autorów komentarzy wtargnęła z brudnymi buciorami.

Skąd to wiem? Bo mój podpis także figuruje na tej petycji.
PS. Z opisywanego osiedla spokojnym spacerem, w trzech różnych kierunkach, można dojść do trzech różnych kościołów w ciągu nie więcej jak 10min. Pieszo!
#9 | anonim2 dnia 08.10.2008 17:53
A ja rozumiem bo mieszkam w Sosnowcu i tam roi sie od kościołów jak ktoś będzie chciał się pomodlić to w pobliżu są aż 3 kościoły. Ja też bym nie wyraziła zgody! Tak Trzymać!!! Nie dajcie się!
#10 | anonim dnia 08.10.2008 17:30
To Straszne.. jak można nie chcieć Kościoła koło swojego domu ... przecież to wspaniałe mieszkać koło Kościoła...Zupełnie nie rozumiem tych ludzi..
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney