Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


„Przeciw poetom”, Gombrowicz, Gomułka i palacze trawki

Z niektórymi ludźmi zadawać się nie warto – z różnych powodów. Sprzedadzą, okradną, obmówią za plecami, jak wiatr zawieje – tak im para leci z gęby. Gęba dobre słowo – bo kojarzy się z Gombrowiczem i konkursem „Przeciw poetom” im. Witolda Gombrowicza, którego drugą edycję właśnie ogłoszono w internecie. Otóż ratowałem ten konkurs i gębę Pawła Barańskiego w zeszłym roku kilkakrotnie. Najpierw P. Barański ogłosił w internecie konkurs poetycki jako „Związek Zagłębiowski” - pod hasłem mniej więcej „O sztacha najlepszą trawą w mieście” – lub podobnym; dokładnie tej bzdury nie pamiętam.Nie od dziś wiadomo, że Paweł jest zwolennikiem legalizacji marihuany - co jawnie deklaruje na różnych forach internetowych. Wytłumaczyłem Pawłowi, że pomysł jest niedorzeczny i ściąga na siebie krytykę, naraża się na lekceważenie, a z konkursu będą się śmiać – nikt nie weźmie w nim udziału. Paweł poprosił wtedy, żebym wymyślił jego formułę.
Więc zaproponowałem konkurs „Przeciw poetom” – o Nagrodę im. Witolda Gombrowicza.
Ale jak to Paweł – zwolennik marihuany, przekręcił Witolda, na Władysława – i ogłosił konkurs im. Władysława Gombrowicza, a w gronie jurorów konkursu wymienił mnie. – Musiałem więc tłumaczyć się i prostować, że ja znam „Transatlantyk”, „Kosmos” i „Bakakaj” (nie bakaj!), a „Dziennik” Gombrowicza czytałem w całości; jeszcze w paryskim wydaniu i wiem jak Gombrowicz miał na imię. Musiałem wyjaśniać wszystko w majlach, ratować gębę moją i Pawła. Osobiście, telefonicznie, przepytywał mnie ze znajomości Gombrowicza Jerzy Suchanek.
Sam Paweł Barański dzwonił, pytając, jak k... Gombrowicz miał na imię. Ano Witold, Władysław - to był Gomułka, albo Reymont. Paweł wytłumaczył jakoś swoją pomyłkę. Jeszcze po drodze obrazili się na niego prof. Marian Kisiel i dr Paweł Majerski, którzy mieli być jurorami i wycofali się...Wszystko jednak skończyło się dobrze. Finał konkursu odbył się w Czeladzi. Paweł gratulował laureatom, dziękował mi za pomysł na konkurs, ciekawą formułę jaką zaproponowałem. Konkurs w takiej formule cieszył się olbrzymim zainteresowaniem – czego dowodem jest, że już w I edycji zgłoszono ponad 900 zestawów wierszy.
W zeszłym roku ukazała się dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta w Sosnowcu antologia-pokłosie konkursu „Przeciw poetom”, do której wybierałem wiersze. Skład i łamanie robili Paweł i Maja Barańscy. Kto zna, ten doceni tę książkę.
Rozstaliśmy się z Pawłem w najlepszej zgodzie, obiecując sobie współpracę przy kolejnej edycji konkursu.


Tymczasem jako pomysłodawca konkursu dowiedziałem się o następnej edycji z... internetu. Na dodatek formuła którą ja wymyśliłem – została zastrzeżona sądownie przez... „Związek Zagłębiowski” bez pytania mnie nawet o zdanie.
No cóż, przykra niespodzianka – zostałem wykorzystany, oszukany w brzydki, naprawdę nieelegancki sposób.


Ale to moja wina, bo miałem wcześniej nauczkę. Kiedy organizowaliśmy pierwsze „Zderzenia poetyckie” – jeszcze w „Passe”, i potem następne z Tarnowskimi Górami – już w „Patelni” nagle wyszło na jaw, że Paweł i Maja Barańscy w tajemnicy, nie pytając nikogo o zgodę, zastrzegli w internecie wszystkie domeny pod nazwą „zderzenia” i „zderzeniapoetyckie”. Wszystkie: com., pl., org. info. Widać, chcieli zarobić na imprezie przez kogoś wymyślonej, a finansowanej przez Miasto – nie mając z nią nic wspólnego. Nie wiem, czy chciał zarabiać na reklamach , na prowadzeniu strony, czy domenę kupioną za złotówkę odsprzedać potem z dużą korzyścią.


Tak więc pozwoliłem się drugi raz oszukać za plecami. Ot, poeci dzielą się na tych prawdziwych i fałszywych, a palaczom trawki lepiej nie dowierzać, nie zadawać się z nimi. Obawiam się też, że konkurs upolitycznił się – przez osobę ojca Pawła Barańskiego, który jest aktywnym działaczem politycznym!

Sławomir MatuszAutor: | 30/09/2008
Komentarze
#1 | submer dnia 26.04.2012 02:45
tattoo ink supply Tattoo Machines professional tattoo supplies 1 Machine Tattoo Kits tattoo guns kits tattoo Power box tattoo equipment kits.
#2 | Pieprzyk dnia 23.11.2008 17:13
Ciekawa rzecz wchodzę do serwisu goldenlife, by śledzić polemikę żyjących poetów na żywo i co widzę? Usunięto wszystkie wiadomości S.Matusza ujawniające kulisy organizacji pierwszej edycji i tego jak został przez kolegów wystawiony/pominięty, jak ktoś zawłaszczył jego pomysł. Usunięto także wpisy na których padł cień podejrzenia o zaangażowanie w ten niechlubny akt przejęcia - małżonki B. i mentora jej męża J.S. Czyżby zaczęli się obawiać swojej reakcji na gorąco, że niezbyt mądre były te ich wypowiedzi i argumenty. Czyżby ktoś z zarządu ich upomniał i zabrał się za tuszowanie sprawy? Łapki towarzysza Barańskiego sięgają tak daleko? A może jakieś bardziej drastyczne środki przedsięwziąć by już nikt i nigdy nie dowiedział się, że syn poeta nie wie jak miał na imię Gombrowicz?
#3 | Pieprzyk dnia 20.11.2008 22:14
Matuszu posłuchaj słów poety on tak dobrze ci radzi słowami wiersza "dajmy im szansę jak oni kiedyś nam ją zabrali".
#4 | anonim dnia 20.11.2008 22:07
Być może z tego powodu konkurs został ogłoszony tak późno...
#5 | panama dnia 04.10.2008 13:58
o, autor poprawił błąd w nazwisku Gomułki! gratuluję, rozwijamy się!
#6 | anonim dnia 04.10.2008 09:29
"anonim" to pan matusz
#7 | Sławomir Matusz dnia 03.10.2008 12:39
Nieprawdą jest, że "czepiam się" kolegów po piórze. Jest wręcz odwrotnie - pomagam młodym, wspieram i promuję. Pisałem pozytywnie o wierszach: Małgorzaty Matery, Pawła Barańskiego, Pawła Sarny, Piotra Mamcarza, a także Jerzego Lucjana Woźniaka i innych. W zeszłym roku zgłosiłem do nagrody miast Jerzego Suchanka!

Jeżeli osoba, czy twórczość na to zasługują, to popieram. Ale jak ktoś gra nie fair, to muszę o tym napisać.
#8 | ciekawabardzo dnia 02.10.2008 13:46
Gomułka, nie Gomółka - hehehe a czepia się pomyłki w imieniu
#9 | ciekawabardzo dnia 02.10.2008 13:30
Ciekawe dlaczego po raz n - ty Matusz kieruje działa przeciwko kolegom, może to jednak z Matuszem jest coś nie teges?
#10 | młody poeta dnia 02.10.2008 11:31
ale to jest chyba idea wcześniejsza niż pół roku - w lutym były pierwsze Zderzenia na których Pan B. czytał swoje wiersze razem z Panem S - sam byłem i herbatę piłem - a przygotowania itd.,
a jak się Panowie spiknęłi przy okazji Przeciw Poetom i była o tym mowa to jest juz ponad rok na mój gust - i nie jestem wredny i złośliwy dlatego, że nie dostałem tam żadnej nagrody...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney