Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Loża komentatorska: przeszkadzają im panie idące do kościoła

Sosnowiec znowu może być znany w Polsce. "Nie chcą kościoła" - alarmują media. A chodzi o osiedle przy ul. Kukułek. "Były już protesty przeciwko budowie hipermarketu, czy krematorium, ale sprzeciw wobec budowy kościoła to precedens. Mieszkańcy sosnowieckiego osiedla Kukułki nie chcą, by w pobliżu ich domów wybudowano świątynię. Twierdzą, że kościołów w Sosnowcu nie brakuje i w piśmie do prezydenta domagają się zablokowania planów budowy kolejnego" - poinformowała jedna ze stacji telewizyjnych.A za jej przykładem poszły kolejne media. "Wizja odpustów, kolejek do konfesjonału okraszonych śpiewem liturgicznym, mieszkańcom osiedla Kukułek spędza sen z powiek". - Ludzie wybudowali tutaj domy po to, żeby wypoczywać, a nie całe życie uczestniczyć w mszy - mówi jeden z mieszkańców. Inni dodają, że chcą mieć spokój, a nie bijące obok dzwony. Tyle, że te ostatnie usłyszą prawdopodobnie dopiero ich dzieci.Chciałoby się napisać, że to święte oburzenie, tylko że w tym kontekście jakoś nie bardzo to pasuje. Oczywiście z ust oburzonych padają argumenty: lepiej wybudowa tu np. żłobki czy przedszkola. Tyle, że zapomina ów pan, że żłobki czy przedszkole budować będzie gmina lub prywatny inwestor. A kościół ma powstać z darów serca, którzy go potrzebują na równi z wymienionymi instytucjami. A on, jeśli nie chce, może nie dać nic, jeśli, jak mówi, przeszkadza mu będzie "odgłos Mszy św." czy starsze panie wędrujące do świątyni by modlić się także w jego intencji.Dziennikarz wspomnianej telewizji dziwi się postawie tego pana. "Sytuacji podobnej do tej w Sosnowcu, próżno szukać w innych miejscach kraju. - To coś zupełnie nowego w Polsce. Do tej pory chrześcijanie różnych wyznań raczej chcieli użytkować domu kultowe, budynki sakralne, a spierali się przede wszystkim o to, kto ma prawo do takiej przestrzeni - mówi dr Piotr Wróblewski, socjolog religii. A teraz walczą o prawo do tego, by nie mieć prawa do użytkowania nowej świątyni”.Kiedy czytam tego typu teksty, przychodzi mi do głowy przykład z Ewangelii. Już w czasach Pana Jezusa, gdy jedna z kobiet oddała cześć Zbawicielowi przez obmycie nóg drogim olejkiem, znalazł się człowiek, który bardzo się oburzył, tłumacząc, że pieniądze na te olejki trzeba było wydać na ubogich. Zgadnijcie, kto to był? Judasz...Jeden z dziennikarzy przyznaje: „Osiedle cały czas się rozbudowuje, w przyszłości ma tu mieszkać około siedem tysięcy ludzi”. No właśnie. Już Nową Hutę chciano wybudować jako miasto bez Boga…

Oczywiście Kościół był, jest i powinien być instytucją także dobroczynną. I taki jest. Ale nie tylko. Jego zadaniem jest prowadzenie ludzi do zbawienia m.in. przez oddawanie czci Bogu. I temu służą parafie, a na ich terenie świątynie. A ponieważ dzisiaj jesteśmy leniwi i nikomu nie chce się, jak to drzewiej bywało, chodzić na Mszę św. po kilka kilometrów, dlatego duszpasterze robią wszystko, co mogą, by kościół był blisko. Oczywiście nic na siłę. Jeśli będzie duży opór społeczny, trzeba będzie znaleźć inne sposoby, by zacząć orać ten duchowy ugór. Przy okazji: pozdrawiamy tych, którzy chcą mieć blisko miejsce kultu. A takich jest sporo, co przyznają niektórzy dziennikarzy, które wspomniane osiedle odwiedzili.Grzegorz Orłowski

Autor: Redakcja | 02/10/2008
Komentarze
#1 | gabriel dnia 24.04.2012 08:27
tattoo kit Tattoo Machines tattoo gun starter kit Dragonhawk ink wholesale tattoo supplies Round Shaders Tattoo Needles tattoo ink sets.
#2 | Wacław E. dnia 10.10.2008 13:30
Ale wredny tytuł tego artykułu...To już nie jest portal miejski...
#3 | Paweł dnia 09.10.2008 17:20
Dlaczego przed chwilą zostały usunięte linki prowadzące do pewnych informacji, które są faktami? Zresztą szeroko opisywanymi przez niezależne portale i prasę? Tylko dlatego, że piętnowały stan duchowny? Czy wolnośc wypowiedzi polega tylko na podawaniu wygodnych informacji? Zupełnie jak za komuny...
#4 | ziutek dnia 09.10.2008 09:57
Aniu, broniąc przeczytaj jeszcze raz artykuł. Bo właśnie może być tak, że za coś takiego wyrzucą dzieci protestujacych z lekcji religii, więc historia lubi sie powtarzać, a za brak kwitka od spowiedzi nie dostaniesz wypłaty.
#5 | niedobity żydek dnia 08.10.2008 22:45
Ale fajna dyskusja. Widać, że ci dwaj panowie zakasowali Anię dokumentnie. Oni po prostu używają głów i wiedzy, a ona...serca. Jak na żarliwa obrączynię kościoła, powinna się jeszcze wiele o nim nauczyc, zwłasza historii społecznej. Inaczej można popaść w śmieszność, czego tutaj mamy przykład. Aj Waj!
#6 | Krzysztof L dnia 08.10.2008 21:25
Aniu, ja wcale nie jestem poza kościołem, nie jestem Żydem, masonem, komunistą. Jestem Polakiem, katolikiem, zwykłym sobie człowiekiem. Nawet chodzę do kościoła dosyć często, spowiadam sie i przyjmuję skaramenty. Mam też w rodzinie księdza, fajnego, młodego chłopaka. A opisuję zwykłą prawdę, rzeczywistośc jakże przyziemną...Aniu, chyba dużo słuchasz toruńskiego radia, zanikła u Ciebie jakakolwiek możliwość percepcji...Proponuję zakończyć już to nasze pisanie, lepiej coś zjeść na kolację, już późna pora...Zauważ jeszcze jedno: w państwie katolickim, partie polityczne o programach czysto katolickich, zamiast przwodzić w życiu politycznym i społecznym, z braku poparcia nie sa w stanie nawet zaistnieć w parlamencie, natomiast partia postkomunistyczna ma poparcie większe niż dwie katolickie partie razem wzięte ( LPR, ZCHN ). Zreszta ZCHN jest już tylko chyba w stanie szczątkowym...Nie wydaje Ci się to dziwne w kraju gdzie mieszka chyba 95 % katolików?
#7 | Krzysztof L. dnia 08.10.2008 21:14
Oj Aniu, Aniu, poczytaj najpierw trochę, albo zasięgnij informacji u jakiegoś światłego księdza.Trochę się boję dalej pisać, podejrzewam że nazwiesz mnie komunistą, masonem, albo...Żydem.Ale zaryzykuję...Niech tam... To takie teraz modne...Nie gniewaj się, ale nie posiadasz konkretnej wiedzy na ten temat. Ale to Nie Twoja wina, nie uzyskasz jej na plebani, nawet największej. Co do odzyskiwania dóbr i nieruchomości, bezprawnie zagrabionych przez komunistów.Owszem, istnieje ten problem, ale nie jest tak ogromny jak piszesz. Nawet komuniści w czasach stalinowskich nie mogli sobie na wszystko pozwolić w walce z kościołem, tym bardziej w Polsce. Często odzyskane dobra, np. ziemię, kościół natychmiast sprzedaje za ogromne pieniadze podmiotom prywatnym, zarabiając miliony złotych. Ta sprawa nie ma nic wspólnego Z Funduezem Kościelnym. Poczytaj o ostatniej głośnej sprawie z Gdańska, sprawie dotyczącej działki parkowej w Oliwie. Nowy metropolita Głódź domaga się od władz miejskich oddania działki, która nigdy nie była własnościa kościoła. W latach 50-tych władze komunistyczne obiecały przekazać ją kościołowi jako darowiznę, następnie się z tego wycofały. W końcy przecież mieli niszczyć kościół, a nie go wspierać działkami. Ale to juz wystarcza do formułowania żądań...zwrotu!
Aniu, Aniu, zacznij myśleć...
#8 | Anka dnia 08.10.2008 21:06
Widzę po tych komentarzach że różni nas zasadniczo optyka. Prawnik i Andrzej piszą z pozycji osób które są poza Kosciólem ja wypowiadam się jako katoliczka a zatem jestem cześcia tego Kościoła i zależy mi na jego dobru. panom przeciwnie chodzi o to jak przyłożyć Kosciołowi żeby nie mógł pełnic swojej misji swobodnie. Ja życzę Kościołowi jak najlepiej i nie chcę powrotu do czasów gdy niszczono Kościół wyrzucano z pracy i studiów za praktyki religijne nagrywano kazania księży zmuszano do mówienia tego co władza komunistyczna chciała zabijano księży i opozycje która chronił w niewyjasnionych po dzis dzien okolicznościach, karano wyrzucaniem z pracy za posyłanie dzieci di Komunii swietej. wasze wypowiedzi wybaczcie ale odrobine pachną powrotem do tamtych mrocznych czasów. Zachowaj nas Boże!!!
#9 | Andrzej B. dnia 08.10.2008 20:54
Tak, Krzysztofie. NIe ujmując niczego nikomu, Konkordat został RP właściwie narzucony, a właściwie jego zapisy. Może ze względu na Jana Pawła II rząd Suchockiej podpisał wszystko bez gadania...Faktycznie, jego zapisy nie zostały podane do publicznej wiadomości. Ze strony polskiej podpisał go Skubiszewski, a ze strony Stolicy Aostolskiej nuncjusz Kowalczyk. Taka umowa, regulująca status kościoła katolickiego w Polsce, powinna chyba zostać podpisana na mocy referendum, a przynajmniej pewnej konsultacji społecznej. Ale to był dopiero 1993 rok...
#10 | Anka dnia 08.10.2008 20:49
Znów wraca sprawa Funduszu kościelnego. Pan Andrzej zapomniał chyba że Kościoły maja w swoich rękach znaczącą część obiektów wpisanych w rejestr zabytków. Przez wiele lat korzystając z tych dóbr ogólnonarodowych chrześcijanie zwłaszcza katolicy i prawosławni zdobywali sami ogromne srodki finansowe żeby ocalic to co ma wartośc ponadczasową dla nastepnych pokoleń. Nota bene najpiekniejsze budowle w naszej Ojczyźnie i często jedyne które przetrwały po komunizmie to zabytki architektury sakralnej. Wziąłwszy pod uwagę jak wiele dóbr bezprawnie zostały zagrabione prze władze komunistyczne wydaje się że sprawiedliwość dziejowa wymaga wyrównania choc częsciowo szkód. Gdyby Kościołowi zostawino albo w całości zwrócono te dobra nie musiałby o nic prosić Państwo. Dobra narodowe są własnościa nas wszsystkich ceniących uniwersalne wartości kultury a nie tylko Kościoła!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney