Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Mail do Ojca Świętego Benedykta XVI w sprawie Arcybiskupa Cieplaka

Jego Świętobliwość

Papież Benedykt XVI
Drogi Ojcze Święty,Serwis internetowy www.sosnowiecfakty.pl, którego jestem redaktorem naczelnym, do kilkunastu miesięcy żywo interesuje się postacią, pochodzącego z Dąbrowy Górniczej Arcybiskupa Jana Cieplaka, pierwszego metropolity wieleńskiego. Ochrzczony on został w Kościele św. Trójcy w Będzinie, mszę prymicyjną odprawił w Dąbrowie Górniczej w Bazylice Matki Boskiej Anielskiej, którą później po opuszczeniu Rosji jeszcze raz odwiedził. Zmarł w opinii świętości 17 lutego 1926 w Passaic w stanie New Jersey.Po sprowadzeniu zwłok do Polski 16 marca 1926 został pochowany w asyście prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w katedrze wileńskiej, gdzie miał również swój własny nagrobek, usunięty jednak w czasach sowieckich. Przed II wojną światową traktowany był w Polsce jako męczennik za wiarę i bohater narodowy.Obecnie jest to postać w naszym regionie, jak i w całej Polsce, prawie zupełnie zapomniana. Jestem jednak głęboko przekonany, że zasługuje ona, ze względu na swój wspaniały życiorys, na cześć, szacunek i pamięć. Informowaliśmy wielokrotnie naszych czytelników o postaci Sługi Bożego Jana Cieplaka (patrz: newsy poniżej). Posiadamy informację, że od 23 czerwca 1952r. w Rzymie toczy się jego proces beatyfikacyjny. Dziś nie wiadomo jednak na jakim etapie jest ten proces, a nawet nie wiadomo, gdzie obecnie spoczywa Arcybiskup Cieplak.Mam kilka punktów "zaczepienia". W 2002 roku ks. Hieronikm Foksiński z Kongregacji ds. Kanonizacyjnych wygłosił wykład pt. "Walczył z bolszewickim hasłem: "Precz z miłością bliźniego!". Jan CIEPLAK, Arcybiskup (1857-1929). Odbyło się to w czasie Sympozjum Biografistyki Polonijnej pn."Duchowieństwo polskie w świecie. Historia i współczesność" na Papieskim Uniwesytecie Urbaniańskim w Rzymie. W marcu bieżącego roku w katedrze w Mohylewie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową księży męczenników, na której wymienione też nazwisko Arcybiskupa Cieplaka, który był sufraganem mohylewskim. Nic na temat beatyfikacji Arcybiskupa nie wie też Kardynał A.J. Backis, obecny metropolita wileński. To są praktycznie jedyne ślady.Pragnę dodać, że jestem w stałym kontakcie z ks. Andrzejem Stępniem, proboszczem parafii św. Trójcy w Będzinie. Ks. Marek Maziarz, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela, z którym też mam kontakt, wznowił w ubiegłym roku w swoim kościele modlitwy o beatyfikację Arcybiskupa. Mam też kontakt z p. Zygmuntem Motylem, który jest krewnym Arcybiskupa oraz p. red. Katarzyną Maciejewską, która już wcześniej wielokrotnie pisała na temat tej postaci, m.in w Tygodniku Niedziela. Próbujemy wszyscy dowiedzieć się czegoś pewnego, ale na razie nie wiele udało się nam ustalić. Nie wiemy nawet, gdzie mamy pytać. Dlatego tą drogą zwracam się do Jego Świętobliwości z serdeczną prośbą o pomoc w wyjaśnieniu tej sprawy.


Łączę wyrazy najwyższego szacunku.


Piotr Dudała

Redaktor Naczelny

serwisu www.sosnowiecfakty.pl
Autor: Piotr Dudała | 04/10/2008
Komentarze
#1 | Piter dnia 10.10.2008 18:16
Oj Piotruś Piotruś i znowu chcesz zabłysnąć.
Zastanów się nad dalszym Twoim postępowaniem.
#2 | ludek dnia 06.10.2008 18:21
Tak trzymam kciuki i zawiązuje supełek! Wink
#3 | anonim dnia 06.10.2008 17:44
Trzymamy kciuki!!!!!!!!!!
#4 | bedzinianin dnia 05.10.2008 17:29
Mnie też to interesuje ponieważ Arcybiskup Cieplak przyjął chrzest w moim parafialnym kościele św.Trójcy w Będzinie.
#5 | teolog dnia 05.10.2008 17:27
Dobrze, że Pan Redaktor zajął się tym tematem i skierował sprawę do "Źródła". Mam nadzieję, że uda się Panu uzyskać potrzebne informacje. Trzymam kciuki i czekam na finał. Oby odpowiedź przyszła jeszcze w tym roku. Mam nadzieję. Smile
#6 | ludek dnia 05.10.2008 17:03
Ja należę do osób bardzo,bardzo poważnych .
UWAGA;
W Plazie dzisiaj /a właściwie od dzisiaj /,,gra fortepian " -jest super !!! nawet kawa bardziej smakuje !!!
#7 | anonim dnia 05.10.2008 15:08
4 akapit - sUfraganem mohylewskim. Syfraganem to troszkę śmiesznie brzmi... Sprawdzajta Redaktory co piszecie, w szczególności do tak poważnego adresata.
#8 | anonim dnia 05.10.2008 13:44
CZY TYLKO KPIARZE I TO DO N-TEJ POTĘGI SIĘ TU WPISUJĄ?
#9 | ludek dnia 05.10.2008 12:02
Maile,mailami -dodatkowo pismo powinien dostarczyć KURIER MIEJSKI !
#10 | eurydyta dnia 05.10.2008 11:45
A czy to wypada, w tak poważnej sprawie, wysyłać maile ? Jakby trzeba było to społeczność tego portalu, chętnie by sfinansowała wyjazd do stolicy Piotrowej poważnej oficjalnej delegacji.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney