Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Wspomnienia z PRL-u

Dumy jestem z takich Polaków jak Edward Gierek i Jan Kiepura - to tylko fragment jednej z prac przysłanych na konkurs "Moja młodość w PRL-u". Eurodeputowany profesor Adam Gierek we współpracy z Biblioteką Śląską postanowił sprawdzić jak ludzie pamiętają, czasy jego ojca.- To są moje dodatkowe zapłaty za pracę w okresie PRL. Za moją pracę zawodową i pracę społeczną - mówi Marian Indelak, KPP. Ta zapłata to medale, odznaczenia, dziesiątki dyplomów i legitymacji z sierpem i młotem, ale i czarem pięknych wspomnień w środku. - W PRL-u ciągle żyliśmy tą radością, radością wynikającą z wolności człowieka - dodaje Indelak.Radni Sosnowca oraz eurodeputowany Adam Gierek chcą by tą radością podzieliły się z nimi setki, a może tysiące tych, którzy nadal pamiętają. - Obecnie próbuje się zafałszowywać historię. My chcemy zrobić coś dokładnie przeciwnego - stwierdza Maciej Adamiec, radny.Czyli odczarować, a może odczernić PRL, który wegług twórców konkursu owszem miał cienie, ale blasków mu też nie brakowało. Do biura eurodeputowanego Adama Gierka wpływają już pierwsze wspomnienia. Dla jednych lat mlekiem i miodem płynących, w których pierwszego sekretarza można było równać z pierwszym tenorem, dla innych czasów represji i strachu.Niewielu zagłębiowskich publicystów rozważa jednak wzięcie udziału we wspominkowych zmaganiach, choć wycieczka do Brukseli w towarzystwie syna Edwarda Gierka, może kusić. - Gdybym wiziął udział w konkursie, to o czym ja miałbym tam napisać? O lekcjach propedeutyki podczas których uczono mnie o wielkości związku radzieckiego, czy geografii, kiedy musiałem wkuwać roczniki statystyczne bez sensu? - zastanawia się Sławomir Matusz, poeta, publicysta.Bez sensu, byłemu opozycjoniście Przemysławowi Miśkiewiczowi, wydają się nie tylko słusznie minione czasy, ale sama idea konkursu. - Kojarzy mi się to jakby w 65. roku zrobić w Niemczech konkurs: młodość w Trzeciej Rzeszy - uważa Przemysław Miśkiewicz.Ale młodość młodości nie równa. Bo według historyków PRL nie da się zrównać hitlerowskimi Niemcami. - Powinniśmy się dystansować się od tego okresu, który minął, ale też nie potępiać w czambuł - stwierdza Zygmunt Woźniczka.Bo jak twierdzą organizatorzy konkursu, PRL nadal potrafi zaskoczyć.Maciej Wąsowicz, TVSAutor: Redakcja | 09/10/2008
Komentarze
#1 | profesorjamnik dnia 13.10.2008 08:29
gdybym pisla,to pokazal moje dziecinstwo,potem nauke w prl,, prace ,uklady radosci roze i kolce ..jeden mial wiecej roz a drugi kolcy...
#2 | anonim dnia 11.10.2008 06:20
Sytuacja prawna w Polsce

Głoszenie poglądów politycznych odwołujących się do metod stalinizmu i realnego socjalizmu w Polsce jest zakazane z mocy prawa, regulują to: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej: Art. 13. Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.): Art. 256. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Art. 257. Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowościowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

#3 | Sławomir Matusz dnia 11.10.2008 02:50
Nie zgadzam się z panem profesorem Woźniczką, że nie mozna porównywać PRL-u, czy okresu gierkowskiego z hitlerowskimi Niemcami.
Można i należy to robić. Trzeba wziąć pod uwagę "pokojowe" Niemcy do 1938 roku - z "Nocą kryształową", z prześladowaniami politycznymi i Niemcy hilterowskie w dobie wojny. Do 1938 roku mamy mamy ta samą narodowo-socjalistyczno-pokojową retorykę i podobne metody działania w obrębie państwa - z prześladowaniami, stosowaniem brutalnej siły, politycznymi mordami, procesami i propagandą na masową skalę.
#4 | Sławomir Matusz dnia 11.10.2008 02:38
Marzec 1968 rok - kiedy Adam gierek został habilitowany, a z polskich uczelni wyrzucono ok. 500 naukowców i 1000 studentów, zmuszając ich do emigracji.
Szczyt zakłamania - polecam uwadze ostatnie zdanie!

Mówi Edward Gierek:

"Faktem jest, że Michnikowie, Szlajferzy, Grudzińscy, Werflowie, Grossowie i im podobni... znaleźli się poza nawiasem mas studenckich. Owi Zambrowscy, Staszewscy, Słonimscy i spółka, ludzie w rodzaju Kisielewskiego, Jasienicy i innych, których nazwiska zna się z komunikatów prasowych, dowiedli niezbicie, że obcym służą interesom."

"Dzisiaj MO naszego województwa zatrzymała samochód wiozący na Śląsk grupę warszawskich studentów, którzy jechali zmącić spokojną śląską wodę [...] Chcę z tego miejsca stwierdzić, że śląska woda nigdy nie była i nigdy nie będzie wodą na ich młyn. I jeśli poniektórzy będą próbowali nadal zawracać nurt naszego życia z obranej przez naród drogi, to śląska woda pogruchocze im kości."

"Pogrobowcy starego ustroju, recydywiści, syjoniści, sługusy imperializmu... Synalkowie rodziców na wysokich stanowiskach!"
#5 | anonim dnia 10.10.2008 22:13
Niech żyje, niech żyje!!
#6 | humorysta dnia 10.10.2008 21:30
Niech żyje Adam Gierek - na prezydenta, a na wiceprezydenta Ten pan z bilbordów na Patelni i na ulicy Mościckeigo - panie, piękny mężczyzna nieprawdaż?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney