Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


W Sosnowcu nie ma problemu...

W dniu śmierci Biskupa Sosnowieckiego Adama Śmigielskiego napisałem w necie, że w każdym mieście Zagłębia, które przyznało Biskupowi honorowe obywatelstwo, powinien On mieć ulicę swojego imienia. Biskup na takie zaszczyty, o które nigdy przecież nie zabiegał, swoim dobrym życiem w pełni sobie zasłużył. Problemem może zaś być, jaką ulicę wybrać, której nazwę zmienić?...

Najprostsza sprawa jest chyba w Sosnowcu. Tutaj zdecydowanym moim faworytem jest ulica Kościelna. Jest ku temu kilka powodów. Najważniejszy jest ten, że Biskup Śmigielski właśnie przy tej ulicy mieszkał, modlił się, pracował, a teraz spoczywa. Drugi powód jest zaś taki, że dzisiejsza nazwa ulicy stała się już... archaiczna, ponieważ nie znajduje się przy niej jakiś zwyczajny kościół, ale kościół szczególny: posiadająca tytuł bazyliki mniejszej, sosnowiecka Katedra, Matka Kościołów. Tyle Sosnowiec.Nie powinno być też problemów w Będzinie, chyba że z nadmiarem kandydatur. Naturalnymi powinny być ulice z „komunistycznym rodowodem”. Wybór konkretnej może jednak sprawić pewien problem, wynikający z bogactwa i obfitości. Wobec tego na „pierwszy ogień” powinny pójść ulice, których „patronami” są osoby zupełnie tego niegodne. Takie też są! W mieście tym są bowiem ulice... przestępców. Sprawdziłem! Trudno w to uwierzyć, ale jest to prawda. Chodzi o trzech działaczy Komunistycznej Partii Polski, którzy w okresie międzywojennym zostali prawomocnym wyrokiem skazani....za morderstwa. Przy takich „idolach” inne, podobne ulice np.: Marcelego Nowostki, Róży Luksemburg, czy XXXV-lecia PRL, prawie w ogóle nie rażą. Nawet człowiek mógłby machnąć na nie ręką, gdyby nie elementarna uczciwość!Sosnowiec zaś może być tutaj stawiany za wzór do naśladowania. Brawo odważni radni, którzy już kilkanaście lat temu problem nazw ulic definitywnie rozwiązali i dziś go po prostu nie ma!źródło: Piotr Dudała, Ekspress Sosnowiecki
Autor: Piotr Dudała | 16/10/2008
Komentarze
#1 | głos dnia 23.10.2008 11:27
Psy szczekają a karawana idzie dalej...
#2 | anonim dnia 22.10.2008 21:45
najgorsze są te czerwone debile!
#3 | anonim dnia 21.10.2008 20:44
Świetny pomysł :-) Kościelna to przeżytek!
#4 | anonim dnia 21.10.2008 11:45
dokładnie, klerykalni durnie z mózgami wypranymi przez kler. Boga nie ma.
#5 | @@@ dnia 21.10.2008 08:20
Dlaczego głupia? Uzasadnij swoją wypowiedź...
Głupia pewnie dlatego, że wiesz, że mam rację Grin

PS. Głupi, co najwyżej jest Twój komentarz Grin
#6 | @@@@@ dnia 21.10.2008 07:52
Co za głupia propozycja. Coza młociarstwo!
#7 | @@@@ dnia 21.10.2008 06:46
Mam propozycję: niech ci którzy są za zmianami nazw ulic sfinansują wymianę dokumentów przeciwnikom zmian. Wtedy się okaże ilu z Was, wielkich krzykaczy i obrońców prawomyślnej historii będzie nadal za zmianami.
Albo inny pakt: jawne referendum w sprawie zmiany nazwy ulicy: głosujesz "ZA" płacisz sam za zmiany w dokumentach, głosujesz "PRZECIW" gmina za to płaci.
PASUJE???
I idę o zakład, że 99,9% będzie przeciw. Ci którzy tu najwięcej ujadają "w imię Boże" i wyzywają innych od "komuchów" pierwsi polecą zagłosować na "NIE" !!!
#8 | @@@@@ dnia 21.10.2008 04:21
jakie kolejne zmiany, tak, jak w Sosnowcu raz się zmienia na 100 lat i po krzyku!
#9 | @@@@ dnia 20.10.2008 15:42
Mózg to ty masz wyprany przez te lata komunistycznej indoktrynacji. Sam pewnie jesteś byłeym towarzyszem, ci się najbradziej "przejmują" cudzymi porfelami. Oczywiście, na niby, w rzeczywistości dbają tylko o swój. Tobie wszystko jedno, gdzie żyjesz, z kim żyjesz, jak żyjesz, byle żeby tylko brzuch był pełen!
#10 | @@@ dnia 20.10.2008 14:17
Ludzie!!!! Czy wan już kompletnie mózgi wyprała ta kościelna propaganda? Jak słyszę, że trzeba zmienić nazwę ulicy (a w dodatku nowym patronem ma być ksiądz, święty albo przyszły święty) to mi się scyzoryk w kieszeni otwiera. Alejki na swojej prywatnej działce tak możecie nazywać! Polska (przynajmniej teoretycznie) nie jest państwem wyznaniowym, a w konstytucji jest zapisana wolność słowa i wyznania! Dlaczego prawosławni, jehowi, protestanci czy inne wyznania nie mogą nazwać sobie choć po jednej ulicy swoim patronem. Ze skrajności w skrajność: przemalujmy Polskę z CZERWONEGO (tyle, że w Polsce to nawet blado-czerwonego ustroju nie było) na CZARNO. Zróbmy sobie KATOLAND - WATYKAN2 na wielką skalę.

Abstrahując od nowych patronów ulic, czy nie zdajecie sobie jakie koszty ponosi się przy wymianie dokumentów? Ktoś już tu zaczął wyliczać... Dodam dowód rejestracyjny ok 160zł. I teraz policzcie: Dwoje dorosłych ludzi 2*dowód os , 2*prawo jazdy, 1 (lub 2) *dowód rejestr. + parę dni urlopu. Jeśli ktoś prowadzi JAKĄKOLWIEK działalność gospodarczą dochodzą koncesje, pozwolenia, NIP i CHGW co jeszcze.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney