Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


24. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Dziś mija 24. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, związanego z Solidarnością, kapelana robotników, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa,19 października 1984 roku. Trwa proces beatyfikacyjny księdza Popiełuszki, któremu w Kościele przysługuje tytuł Sługi Bożego.
Jerzy Popiełuszko był kapłanem w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Odprawiane przez niego msze za Ojczyznę, także w okresie stanu wojennego, gromadziły tysiące ludzi. Ksiądz Jerzy publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy, mówił o prawach człowieka i obronie ideałów Solidarności, a także sprzeciwianiu się przemocy i nienawiści.

Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez SB, 19 października 1984 roku ksiądz Popiełuszko został porwany i bestialsko zamordowany. Grób księdza Jerzego przy kościele świętego Stanisława Kostki, stał się celem licznych pielgrzymek.
Krótko po śmierci, ksiądz Popiełuszko był powszechnie uznawany za męczennika okresu komunizmu. W 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny kapłana, a po czterech latach prac, w Warszawie zakończono jego etap diecezjalny. Od tego czasu księdzu Popiełuszce przysługuje tytuł Sługi Bożego.


Winni śmierci księdza Popiełuszki, opuścili już więzienia. Dwaj generałowie MSW - Władysław Ciastoń i Zenon Płatek, zostali uniewinnieni z zarzutu kierowania zabójstwem. Oddzielne śledztwo, które pozwoli ustalić, kto zlecił zamordowanie księdza Jerzego, prowadzi od 2002 roku Instytut Pamięci Narodowej.
Źródło: IAR
Autor: Piotr Dudała | 18/10/2008
Komentarze
#1 | carry dnia 19.04.2012 05:49
tattoo supplies needles Eyebrow tattoo supply professional tattoo guns 2 Machine Tattoo Kits tattoo needle supply Carry case tattoo machine.
#2 | aniula) dnia 22.04.2010 15:14
będzie w naszej pamięci a takwogule to kiedy była jego rocznica
#3 | anonim dnia 22.04.2010 15:13
ale straszne
#4 | anonim dnia 20.10.2008 04:56
WSI preparowało dokumenty ws. abp Paetza

"Nasz Dziennik": Funkcjonariusz Wojskowych Służb Informacyjnych, główny świadek prokuratury w sprawie przeciwko dziennikarzowi Wojciechowi Sumlińskiemu, prowadził nielegalnie działania wobec hierarchów Kościoła.
Chodzi o ppłk Leszka Tobiasza; miał on odpowiadać za przygotowanie i udostępnienie wyselekcjonowanym dziennikarzom materiałów kompromitujących abp Juliusza Paetza. Informacje o operacji, w której Tobiasz brał udział są zawarte w Teczce Nadzoru Szczególnego Kryptonim "Anioł".

Według gazety, podważa to wiarygodność Tobiasza jako głównego świadka prokuratury w sprawie rzekomej korupcji w Komisji Weryfikacyjnej WSI.

- Negatywnie zweryfikowany funkcjonariusz jest osobiście zainteresowany tym, by informacje dotyczące operacji "Anioł", która interesowała komisje, a którą badał również piszący książkę o WSI dziennikarz Wojeciech Sumliński, nie ujrzały światła dziennego - czytamy w "Naszym Dzienniku".
#5 | anonim dnia 19.10.2008 20:25
na pewno nie bandziorom z SB, którzy stali za zabójstwem!
#6 | Lolek dnia 19.10.2008 20:21
W Sosnowcu też można znaleźć ślady pamięci upamiętniające Ks. Jerzego Popiełuszkę. W sosnowieckim kościele św. Józefa Rzemieślnika przy Al. Mireckiego jest witraż, który przedstawia Ks. Jerzego-kapelana Solidarności.
#7 | ludek dnia 19.10.2008 19:09
MORDERCY !!!!!!!!!!
#8 | anonim dnia 19.10.2008 18:57
Jak naprawdę zginął ks. Jerzy Popiełuszko? - IPN twierdzi, że został zamordowany nie 19, a 25 października 1984 r., a decyzja o jego porwaniu zapadła w zaciszu generalskich gabinetów. Jeśli to prawda, to byłaby sensacja - stwierdził dziennikarz "Superwizjera" TVN Przemysław Wojciechowski.

W poniedziałek "Superwizjer" TVN o 23:20 wyemituje pierwszą część programu o dziennikarskim śledztwie ws. okoliczności śmierci kapłana "Solidarności". Pojawią się nowe informacje, nieznani wcześniej świadkowie i dokumenty.
#9 | anonim dnia 19.10.2008 18:51
Nowe fakty ws. śmierci ks. Jerzego Popiełuszki
Sobota, 18 października (09:32)

Ks. Jerzy Popiełuszko zginął prawdopodobnie 25 października 1984 r., sześć dni później, niż to wskazuje wersja wydarzeń przyjęta podczas procesu toruńskiego - czytamy w dzienniku "Polska".

Od tej zbrodni minęło już 20 lat i nadal nie wiadomo, kto odpowiada za śmierć księdza. Przed morderstwem kapłana przez pięć dni prawdopodobnie więziono i torturowano go na terenie bazy wojsk sowieckich koło Kazunia.

Prokurator Andrzej Witkowski, który w latach 90. oraz 2003-2004 prowadził śledztwo, był dwukrotnie odsuwany od sprawy po tym, jak udawało mu się zebrać nowy materiał dowodowy. Obecnie śledztwo jest nadal prowadzone przez prokuratorów IPN. Jednak to Witkowskiemu udało się ustalić wiele nowych faktów dotyczących przebiegu zdarzeń. W sposób fundamentalny podważają one całą dotychczasową wiedzę na temat zamordowania ks. Jerzego. Oficjalna wersja śmierci ks. Popiełuszki była wersją skonstruowaną przez aparat władzy w PRL - czytamy w dzienniku "Polska".

Poza nękaniem księdza przez podrzucenie mu nielegalnej literatury i amunicji do prywatnego mieszkania znacznie ważniejsze było ulokowanie informatora w bezpośrednim otoczeniu kapłana. W lutym 1984 r. funkcjonariuszom SB udało się zarejestrować jako "Desperata" osobistego kierowcę Popiełuszki - Waldemara Chrostowskiego. "Desperat" mógł dostarczać SB świeże informacje o działalności księdza oraz pomóc w realizacji strategicznego planu, jakim był werbunek kapłana.

Pomysł zwerbowania ks. Popiełuszki - jako informatora SB - pojawił się wiosną 1984 r. Latem 1984 r. gen. Kiszczak uznał, że inną koncepcją rozwiązania problemu księdza Jerzego było wysłanie go za granicę. Optymalnym rozwiązaniem byłoby połączenie werbunku z równoczesnym wysłaniem księdza na studia do Rzymu. Nieważne, czy Popiełuszko miałby dostęp do Jana Pawła II i jego otoczenia. Do tej pory KGB nie miało wartościowej agentury w Watykanie. Czesław Kiszczak mógłby więc pochwalić się swym sukcesem przed towarzyszami radzieckimi, a to niewątpliwie umacniałoby jego pozycję na Kremlu. Kiszczak przedstawił pomysł wysłania Popiełuszki do Rzymu Bronisławowi Dąbrowskiemu, a ten przekazał go prymasowi Józefowi Glempowi. Z biegiem czasu prymas sam zaczął rozważać takie posunięcie. Popiełuszko nie chciał jechać.

Polskie MSW nie chciało zabić księdza. Celem było zwerbowanie kapłana i wysłanie go do Rzymu. Kiszczak dopuszczał w w działaniach werbunkowych doprowadzenie Popiełuszki do stanu "bliskości śmierci", ponieważ wiedział, że trudno będzie go złamać.

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney