Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


APEL DO MIESZKAŃCÓW MIASTA

W sytuacji zagrożonego interesu publicznego zwracamy się do mieszkańców SOSNOWCA, a w szczególności do mieszkańców terenów sąsiadujących z wyrobiskami popiaskowymi dawnej kopalni piasku "Maczki-Bór", obecnie CTL Maczki-Bór o z a p r o t e s t o w a n i e przeciwko tworzeniu największego w Polsce składowiska odpadów pogórniczych i odpadów niebezpiecznych (...) - czytamy na stronie Stowarzyszenia Unia dla Sosnowca. Oto pełny tekst apelu.APEL DO MIESZKAŃCÓW MIASTA


W sytuacji zagrożonego interesu publicznego, my niżej podpisani zwracamy się do mieszkańców SOSNOWCA, a w szczególności do mieszkańców terenów sąsiadujących z wyrobiskami popiaskowymi dawnej kopalni piasku "Maczki-Bór", obecnie CTL Maczki-Bór o zaprotestowanie przeciwko tworzeniu największego w Polsce składowiska odpadów pogórniczych i odpadów niebezpiecznych takich jak:- radioaktywne popioły, żużle i pyły z elektrowni węglowych,


- szlamy z czyszczenia kotłów,


- osady z zakładowych oczyszczalni ścieków zawierające substancje niebezpieczne,


- chemiczne odpady z flotacji węgla i inne,na terenie wyrobiska po eksploatacji piasku MACZKI - BÓR o powierzchni 500ha, pod którym znajdują się podziemne zbiorniki wody pitnej.


Za kilka lat zbiorniki te zostaną skażone zamiast być wykorzystane dla naszych miejskich wodociągów i tym samym zamiast obniżenia opłat za wodę, władze miasta zafundują nam duże podwyżki.Na domiar złego od lat z "uporem maniaka" była i jest rozpatrywana degradacja tego terenu poprzez plany inwestycji:


- 1993 - 1995 - Komunalna Spalarnia Odpadów o przerobie 220.000 ton rocznie, i skażenie okolic dioksynami - truciznami,


- 2005 - połączenie firm CTL "Maczki - Bór" i "HALDEX" i powstanie spółki, której zadaniem będzie uporządkowanie gospodarki odpadami powęglowymi w wyrobisku należącym do CTL "Maczki Bór".Działania te czynione są bez właściwej reakcji ze strony samorządu lokalnego, a nawet przy jego aprobacie, gdyż od lat pod płaszczykiem rekultywacji terenu zwożone są odpady na teren wyrobiska, co obecnie najbardziej odczuwają mieszkańcy osiedla Juliusz, gdzie przez ich miejsce zamieszkania przejeżdżają potężne transporty odpadów, które w efekcie doprowadzą do stworzenia:BOMBY EKOLOGICZNEJDLACZEGO SOSNOWIEC JUŻ I TAK BARDZO OKALECZONY I PRZEMYSŁOWO WYEKSPLOATOWANY MA PRZEKSZTAŁCIĆ JEDYNY DUŻY ZIELONY TEREN NA OLBRZYMIE SKŁADOWISKO ODPADÓW???Protest adresowany jest przede wszystkim do władz samorządowych miasta Sosnowca, nadmieniając, że ZWIĄZEK STOWARZYSZEŃ "ZIELONY RING PRZEMSZY" oraz Stowarzyszenie "UNIA DLA SOSNOWCA" wielokrotnie protestowały i kierowały uwagę władz miasta na ten problem - mimo tego dalej zwozi się odpady na teren zielonej enklawy miasta.Prosimy o drukowanie i podpisywanie list protestacyjnych dla naszego wspólnego dobra !!!W imieniu Zarządu STOWARZYSZENIA UNIA DLA SOSNOWCA oraz w imieniu Zarządu ZWIĄZKU STOWARZYSZEŃ "ZIELONY RING PRZEMSZY":Prezes Stowarzyszenia i Związku Stowarzyszeń
WŁODZIMIERZ WIECZOREK


Przedstawiciel Związku Stowarzyszeń SŁAWOMIR DĘBSKI


źródło: www.maczki.pl/uds/index.php.

Autor: Piotr Dudała | 15/03/2006
Komentarze
#1 | Derry dnia 17.12.2014 21:54
Great aretlci, thank you again for writing.
#2 | Sylwia dnia 11.04.2006 11:03
Poczekajcie aż nadejdą cieplejsze dni, jak to co jest składowane na terenie maczek zacznie znówu śmierdzieć. Smród w zeszłym roku obejmował teren osiedla Bór, Bobrka, Niwki i Pawiaka, tam byłami czułam ten smród. Nie mówiac o możliwości otworzenia okna czy wyjścia z dzieckiem na podwórko. Wtedy wasze protesty odniosą skutek i ludzie chetniej podpisza protest. Ale też brak jest informacji na ten temat. Nie wszyscy na takiej pipidówie jaim jest Bobrek mają dostęp do internetu i w większości zamieszkały jest przez osoby w podeszłym wieku. Im potrzebna jest informacja pisemna.
#3 | popiół dnia 22.03.2006 15:46
wszyskto co tu czytam, poza kilkoma zdaniami samorązsądku i zachowania dystansu do tematu
jest mocno zdemonizowane. Otwórzmy się na wiedzę
i zerknijmy np. na stronę :

www.ekotech.pl
www.unia-ups.pl
#4 | ciekawski dnia 22.03.2006 15:18
Odpowiadając wprost MB to pragnę poinformować że nie jestem hydrogeologiem. Ale zakładam że istnieje w tym wszystkim co się tu opisuje realne odniesienie do przepisów w procesie wydawania decyzji czy uzgodnień takich budowli jak zbiorniki wodne czy składowanie odpadów pogórniczych na taką skalę.

Zakładam również że w każdym takim przypadku bada się oddziaływanie na środowisko czy ludzi, a istnienie tych podziemnych zbiorników wody też nie było dla nikogo tajemnicą do tej pory.

Wnioskuję więc że instytucje które decyzje takie wydały firmie mają zgoła odmienną wiedzę w tym temacie od Zielonego Ringu Przemszy. I pewnie tu jest pies pogrzebany. Ale niech rozstrzygną to eksperci z poszczególnych dziedzin z zakresu tego problemu. Wiadomo że pieniądze nie śmierdzą ale odpadem nikt nie posłodzi też herbaty. Może lepiej skupić się na jednym miejscu gdzie można kontrolować w pełni składowanie odpadów a nie chować go po kątach.

Dalej brakuje mi jednak rzeczowych argumentów dotyczących negatywnych skutków tego co dzieje się w Sosnowcu, żebym mógł przyjąć wasze stanowisko.
Uznaję bowiem że nie może być dowodem sytuacja która ma miejsce w innym miejscu Polski - nawet jeżeli faktycznie przyniosła negatywne skutki dla środowiska. W końcu warunki geologiczne w jakich działa kopalnia piasku Maczki Bór mogą być zupełnie inne.
Warto się nad tym zastanowić i mam nadzieję że taka debata w tle toczy się również pomiędzy Zielonym Ringiem Przemszy a organami które wydały decyzje oraz ekspertami którzy je opiniują.
#5 | MB dnia 22.03.2006 12:07
Ukłon w stronę p. Karola Winiarskiego w mojej wypowiedzi - oczywiście w pozytywnym znaczeniu - za podanie faktów działań radnych (to w kwestii wyjaśnienia mojego niejasnego być może sformułowania). Jeśli źle odebrano Przepraszam
#6 | ciekawski dnia 20.03.2006 16:24
...i jeszcze pragnę dodać, że jak rozpoczyna się
debatę społeczną na jakikolwiek temat, to celem
staje się wymiana informacji i argumentacja, a nie założenie że jedna strona ma tylko rację i już.

Komentarz UDS pokazuje że nie ma tu miejsca na polemikę i wyjaśnienia. A ja piszę o konkretach, mówicie że pilnujecie planu zagospodarowania przestrzennego i dbacie o to aby nikt nie składował odpadów w miejscach do tego celu niewłaściwych. OK, ale w osiągnięciach piszecie o czynszach i łataniu dróg. Działanie szlachetne i potrzebne, ale odnoszę wrażenie że temat ekologiczny mojej pierwszej wypowiedzi umknął :

Jak inaczej można rozwiązać problem tych odpadów ? Bo jak nie pozwolimy składować
go w tej kolani to co znim będzie ?

Podejście ekologiczne powinno przecież pokazać
nam rozwiązanie docelowe-alternatywne, a nie schować problem pod dywan (niech inni się martwią).

Ciekawi mnie podejście do spalarni odpadów, jako
opisywanych planów.
Nie wiem czy kiedykolwiek nas będzie stać na taką technologię, ale wiem, że od lat w Wiedniu wielomilionowym mieście znajduje się taka w samym centrum. Ludzie nie udają, że odpdów nie ma ale zdobywają wiedzę jak bezpiecznie z nimi postępować i je odzyskiwać. W centrum miasta !!
#7 | ciekawski dnia 20.03.2006 15:33
Rozumię że nie powinienem zabierać wogóle
głosu w tej debacie, bo stałem się wg ostatniego
komentarza narzędziem wyimaginowanej
polityki medialnej, elementem jakiejś metody?
Proszę wybaczyć, ale przeczytałem wskazaną
stronę i brakuje mi opisu dokonanych rzeczy,
więc jestem dalej pełen ciekawości jak przekładają się cele na osiągnięcia. Myślę że można by rozbudować Waszą stronę o ich opis, aby każdy mógł to ocenić sam. Załączone dokumenty są jednostronnym przekazem bez odpowiedzi.
#8 | UDS dnia 20.03.2006 12:59
O Związku Stowarzuszeń "Zielony Ring Przemszy" i oproblemie bomy ekologicznej, wyczerpująco napisano na stronie www.maczki.pl/uds w piśmie do Wojewódzkiego Śląskiego Inspektora Ochrony Środowiska,które znajduje się na tej stronie.W sposób fachowy, posługując się aktami prawnymi i opracowniami naukowymi oraz stanem faktyczym tj.co się składuje w wyrobisku piaskowym,co znajduje się pod tym wyrobiskiem i dlaczego nie można nazwać tego r e k u l t y w a c j ą.
Sposób w jaki "ciekawski" i "globtroter" polemizują świadczy ,że albo osoby te nie czytały stony www.maczki.pl/uds albo z rozmysłem pomineły zawarte tam argumenty i dowody,co jest charakterystczne dla metod stosownych przez władze miejskie w sytuacji gdy fakty i argumenty są jednoznacznie świadczą przeciwko nim.
#9 | ciekawski dnia 20.03.2006 12:18
Czy ktoś zna misję tej konkretnie organizacji ekologicznej Zielony Ring Przemszy ?????

Jakie ma osiągnięcia, co zrobiła dla nas...do tej pory. Co ochroniła, ile drzew posadziła ? Ile programów ekologicznych prowadzi i w jakim celu ? Czy zajmuje się edukacją ekologiczną, dzieci, młodzieży. Z kim współpracuje, z jakimi naukowcami, instytucjami naukowymi ? Z czego czerpie przykłady ?
Co zamierza konkretnie zrobić z odpadami pogórniczymi poza tym że nie pozwoli ich gromadzić w byłej kopalni piasku w Sosnowcu ?

Może niech Stowarzyszenie Zielony Ring Przemszy przedstawi w pierwszej kolejności swój autorski program zagospodarowania tych konkretnie odpadów pogórnicych, żużli i popiołów po spaleniu węgla -zanim zajmie się zamykaniem naszych firm które zajmują się tym obecnie ? Jaki można mieć interes w psuciu komuś interesu ?? To pytanie zostawiam otwarte....ktoś przecież będzie musiał w innym miejscu te odpady złożyć. A może to właśnie o to chodzi żeby zabrać odpady pogórnicze sosnowieckiej firmie...ciekawe czym ekolodzy chcą zasypać wreszcie 500 hektarową dziurę po tym piasku ?
#10 | globtroter dnia 20.03.2006 11:41
Ciekawe, ile jest prawdy w tekście tego apelu ?
Zachęcanie ludzi do bezmyślnego podpisywania
apelu, bez poznania prawdy w całości (tzn. przedstawienia zdania drugiej strony) świadczy o tym, że nie zależy "tym ekologom" na rzeczowym poinformowaniu nas w temacie, ale zależy na naszych podpisach, które nie wiadomo do czego są im na prawdę potrzebne ??? Jestem oburzony, że wyrokujecie na decyzje i władze które zostały wybrane przez ludzi z Sosnowca. Teraz mówicie, że mamy podpisać się pod krytyką naszego wyboru !!
Szanowni Państwo, bądźmy mądrzejsi i domagajmy się dowodów, faktów. Nie podpisujmy byleczego co tylko nam podstawią do podpisania. Poznajmy fakty. Dlatego pytam, czy istnieją jakieś dowody na to czym się tu mówi, czy istnieją jakieś wyroki sądowe lub inne decyzje administracyjne mówiące że firma w porozumieniu z władzami miasta robi takie rzeczy. Dziwnym trafem "ekolodzy" a szczególnie organizacje małe-nieznane do tej pory zawsze znajdą "zielone enklawy i tereny ekologicznie zagrożone" bezpośrednio przy dużych zakładach przemysłowych, fabrykach, kopalniach... Czy nie chodzi tu przypadkiem o coś innego ?? Nie będę spekulował o co dokładnie, ale przychylam się do zdania w komentarzu wcześniejszym, że zbliżają się na jesień wybory samorządowe i pewnie niejeden z podpisanych pod apelem Panów nieopatrznie będzie brał w nich udział. Ale to się okaże. Sorry ale żyjemy w Państwie prawa i zachowujmy się jak cywilizowani ludzie, więc nie bądźmy sędziami w sprawie o której nic nie wiemy.
I weźmy pod uwagę fakt że w tej firmie pracuje pewnie sporo ludzi !!! i również fakt że gospodarka odpadami jest monitorowana przez stosowne do tego celu jednostki wojewódzkie i lokalne.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney