Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czeladź: Stare, ale nowe

W Czeladzi ma się zmienić komunikacja, powstanie Aleja Rodów Czeladzkich (patrz wizualizacja). W odrestaurowanej kamienicy będzie sala ślubów, i miejsce na wystawy. Pojawi się karczma i pomnik czarownicy. To niektóre ze zmian, zawartych w programie rewitalizacji miasta.

Radni miejscy zaakceptowali właśnie program Stare Miasto w ramach Strategii Rozwoju Czeladzi do roku 2015. Program zakłada wiele inwestycji oraz dalszą przebudowę tego rejonu w najbliższych latach.- Zmiany już się częściowo rozpoczęły. Mam na myśli modernizację infrastruktury Starego Miasta oraz przebudową płyty Rynku, a także adaptację budynku Szpitalna 5 na mieszkania komunalne - mówi Wojciech Maćkowski, kierownik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Czeladzi.
Miasto zostało podzielone na dwie części tzw. Stare Miasto Lokacyjne oraz Przedmieście Bytomskie. W rejonie Starego Miasta większość budynków jest prywatna.- Tam niewiele można zrobić. Ale w części gdzie budynku wykupiło już miasto, jak najbardziej. Wszystko zależy jednak od funduszy unijnych - przyznaje Wojciech Maćkowski.W przyszłym roku miasto złoży wniosek o środki unijne w ramach II etapu rewitalizacji Starego Miasta. Będzie połączony z przebudową Targowiska Miejskiego przy ulicy Grodzieckiej.Oś centralną Starego Miasta stanowi ciąg ulic Będzińskiej i Bytomskiej wraz z Rynkiem. Odtworzona zostanie tam Brama Krakowska. Elementem uzupełniającym Bramę będzie odrestaurowany fragment muru obronnego wraz z drewnianą galerią.Po stronie zachodniej muru i obok Bramy Krakowskiej, w miejscu dawnego postoju taksówek (ul. Będzińska/Rynkowa) powstanie Karczma Wójtowska. Jej pierwowzorem jest nieistniejąca od 1916 roku karczma, która stała na rogu Rynku i ulicy Bytomskiej.- Przy ulicy Będzińskiej powstanie Centrum Organizacji Pozarządowych. Parter Centrum ma być przeznaczony na cele komercyjne - dodaje MaćkowskiNajbardziej reprezentacyjnym budynkiem Rynku będzie Nowy Ratusz (Rynek 22). Wewnątrz budynku znajdować się będzie sala ślubów i wystaw (parter) oraz sala obrad Rady Miejskiej. Możliwe jest także umieszczenie tutaj Punktu Informacji o Mieście oraz telecentrum (stanowiska z dostępem do internetu).- Myślę, że te prace będziemy mogli, po otrzymaniu pieniędzy rozpocząć najszybciej - dodaje Maćkowski.W rejonie skrzyżowania ul. Bytomskiej i 1 Maja ma powstać uporządkowany skwer z fontanną. Na skwerze pojawi się też pomnik bytomskiej czarownicy.Mieszkańcom zmiany się podobają. Zwracają jednak uwagę na koszty.- Całkowity koszt został wyliczony na ponad 70 milionów złotych z tego 55 ma wyłożyc miasto. Wydaje mi się, że plany były zupełnie inne. Przeglądając Echo Czeladzi z października 2006 roku, zauważyłem, że całkowite nakłady na program Stare Miasto to 42 mln. W tym budżet miasta wraz z zakładami budżetowymi 14 mln, środki pomocowe 22 mln zł i Partnerstwo Publiczno Prywatne 6 mln - mówi Przemysław Szałański, czeladzianin. - Niestety, wygląda obecnie na to, że większą część kosztów, od tej wcześniej zaplanowanej, będziemy ponosić z budżetu miasta. Miało byc inaczej - mówi Przemysław Szałański.Magdalena Nowacka - POLSKA Dziennik Zachodni
Autor: Redakcja | 06/11/2008
Komentarze
#1 | josebt dnia 10.04.2012 07:39
disposable tattoo tubes Eyebrow tattoo supply tattooing equipment 3 Machine Tattoo Kits tattoo gun kits Round Shaders Tattoo Needles professional tattoo supplies.
#2 | anonim dnia 10.11.2008 22:54
MAM NADZIEJĘ, ŻE PRZY NAJBLIŻSZYCH WYBORACH TAK RADNI, JAK I ZARZĄD CZELADZI ODLECĄ NA MIOTŁACH.
#3 | @JS dnia 08.11.2008 16:19
bytomską czarownicą!!!!!!!!!!!!!
#4 | J.S. dnia 08.11.2008 11:53
A ci w tej czeladzi znowu z tą czarownicą...
#5 | anonim dnia 08.11.2008 10:39
....kościołem św. Stanisława, który wg czeladzkich internautów jest symbolem miasta!
#6 | anonim dnia 07.11.2008 11:42
a ci znowu z tą czarownicą pod kościołem!
#7 | Devil dnia 07.11.2008 05:41
the witch for ever! uahahahahahahahahaha!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney