Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Zasłużony honor

W zeszłym roku władze Będzina dwa miejskie place nazwały imionami zasłużonych duchownych. Jest już plac ks. Prałata Mieczysława Zawadzkiego i kardynała Jean Marie Lustigera. Teraz jest szansa na ulicę Biskupa Adama Śmigielskiego. – Był nam bliski i chcemy go uhonorować – mówią mieszkańcy Będzina.Tak szybkiej reakcji nie spodziewał się żaden urzędnik, pierwszy biskup diecezji sosnowieckiej zmarł nieco ponad miesiąc temu. – Długo na zasłużony honor czekać nie będzie – zapewniają władze miasta i zaczynają rozglądać się za odpowiednią ulicą.
Pamięć jest krótka, a wspomnienie ulotne. To właśnie z takich powodów zwykle coś się zapisuje. Na marmurowej tablicy pamiątkowej, figurce czy w uczniowskim zeszycie. Zapisać należy zwłaszcza, gdy odchodzi człowiek zasłużony, tak jak pierwszy w krótkiej - bo zaledwie kilkunastoletniej historii diecezji sosnowieckiej – Ksiądz Ordynariusz Adam Śmigielski. – Co do zasług księdza biskupa chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości – mówi Krzysztof Kozieł, prezes Obywatelskiego Forum Samorządowego z Będzina i jeden z pomysłodawców jego upamiętnienia.źródło: red. Milena Nykiel
czytaj więcej na łamach Wiadomości Zagłębia

Autor: Piotr Dudała | 11/11/2008
Komentarze
#1 | gabriel dnia 10.04.2012 02:54
wholesale tattoo Tattoo power supplies custom tattoo machine Eyebrow tattoo machines tattoo machine frame Mix Tattoo Needles custom tattoo machines.
#2 | @Tony dnia 14.11.2008 18:04
Niestety, w Czeladzi wciąż tylko głośno mówi się o pomniku czarownicy Sad
#3 | Tony dnia 14.11.2008 18:01
Szanuję prawo `mieszkańca Będzina` do wygłaszania takich opinii, chociaż się z nimi całkowicie nie zgadzam. Powiem więcej - chciałbym, by u nas w Czeladzi też ktoś zgłosił taką inicjatywę.
#4 | M.D. dnia 14.11.2008 17:57
Mimo, że jestem mieszkanką Będzina, nie zgdadzam się z przedmówcą. Dla mnie Bp. Adam Śmigielski jest postacią szczególną. Chociażby dlatego, że w historii Zagłębia zapisał się jako organizator nowej diecezji od podstaw i organizator wizyty Ojca Świętego w Zagłębiu. Działalność społeczna Biskupa, nazywanego często Biskupem chorych, starszych i samotnych, wspieranie inicjatyw kulturalnych... Wypada wspomnieć, iż jest On Honorowym Obywatelem aż czterech miast w Zagłębiu. A o osobowość księdza biskupa najlepiej zapytać biednych, którzy corocznie spotykali się z Nim na będzińskiej wigilii.
#5 | mieszkaniec Będzina dnia 14.11.2008 16:54
Przyznam, że trochę jestem zaskoczony tym twierdzeniem p. Dudały " był nam bliski i chcemy go uhonorować" - twierzdą mieszkańcy Będzina. Od urodzenia mieszkam w tym mieście, interesuję się jego codziennością, ale o niczym takim nie słyszałem...Chyba że powstało jakiś stowarzyszenie, utoworzone ku temu celowi. Tylko z ilu osób sie składa, wątpie aby reprezentowało całość lub nawet większość mieszkańców. Nie mam nic przeciwko tej osobie, ale co właściwie biskup zrobił dla Będzina? Ludzie w Będzinie, i to pewnie nie wszyscy po prostu wiedzieli, że istnieje taka postać. Tylko że takich postaci w każdym mieście było przynajmniej kilka lub kilkanaście.Nie zrozummcie mnie źle, ale to wszystko przypomina mi czasy tzw. realnego socjalizmu, gdzie po śmierci jakiegoś dygnitarza komunistycznego, trwały wyścigi w upamiętnieniu tej posatci. Ukice, skwery, osiedla, szkoły, nawet całe miasta nazywano jego imieniem. Nie porównuję postaci, ale zasady i metody, które funkcjonują na tej samej zasadzie. Przyjmuje się przez aklamację zgodę mieszkańców, ale czy tak jest naprawdę? Jestem przekonany, że mieszkańcom Będzina, Sosnowca czy innych miast, w przygniatającej większości jest to sprawa zupełnie obojętna.Zresztą tak samo było kiedyś, tylko że ludzi nikt sie nie pytał o zdanie. Dzisiaj chyba też tak jest...A szkoda.
#6 | anonim dnia 14.11.2008 08:25
I co ważne popiera ją Kosciół!
#7 | T L dnia 12.11.2008 23:37
I znowu Beńdziń bedzie pierwszy
#8 | anonim dnia 12.11.2008 21:06
I bardzo dobrze. Należy się biskupowi ulica i już.
#9 | Wiktor dnia 12.11.2008 16:45
Czytałem o kandydaturze Osiedla na Podskarpiu jest idealna! Nie znam lepszej kandydatury. Nie trzeba zmieniać istniającej nazwy ulicy, okolica jest porządna! Same nowe, piękne domy!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney