Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Jako stowarzyszenie regionalne „Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego” gorąco popieramy ten pomysł!

Po raz pierwszy lotnisko w Pyrzowicach zostało udostępnione do ruchu pasażerskiego w 1966 roku. Od tego czasu port lotniczy wiele się zmienił, co ma związek z rozwojem transportu lotniczego. Od 2007 roku kiedy został oddany do użytku nowy terminal pasażerski, odprawionych rocznie może być do 3,6 miliona pasażerów, a sam obiekt ulega dalszej rozbudowie. Planowana jest rozbudowa m.in. trzeciego terminalu pasażerskiego oraz nowej drogi startowej.
Lotnisko określane często jako przyporządkowane do Katowic faktycznie leży ponad 20 kilometrów od jego centrum. Co ciekawe – jest ono również umiejscowione w historycznym Zagłębiu Dąbrowskim. Gmina Ożarowice, chociaż obecnie należy do powiatu tarnogórskiego, do 1973 roku również administracyjnie należała do Zagłębia Dąbrowskiego. Warto odnotować też fakt, że część lotniska położona jest na terenie gminy Mierzęcice (obecnie Powiat Będziński).Od początku istnienia portu lotniczego nie doczekał się swojego patrona. Jako stowarzyszeniu zależy nam na rozwoju lotniska w Pyrzowicach, a także na jego promocji w kraju i na świecie. Zatem niezwykle ważne jest w tym aspekcie by obiekt posiadał swojego patrona – najlepiej osobę pochodzącą z regionu, zasłużoną i ogólnie rozpoznawaną, także poza granicami naszego kraju..Wszystkie te warunki spełnia Jan Kiepura. Jego osoba została już zaproponowana przez wójta Ożarowic oraz serwis sosnowiecfakty.pl. Jako stowarzyszenie regionalne „Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego” gorąco popieramy ten pomysł, gdyż Jan Kiepura jest uniwersalną osobą, która łączy regiony Śląska i Zagłębia. Urodzony w Sosnowcu, powstaniec śląski, brał ślub w Katowicach - postać lubiana i przede wszystkim rozpoznawana na całym świecie.Nazwa „Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach” nie przyjęła się ani w Polsce, ani na świecie. Natomiast nadanie mu patronatu osoby znanej sprawiłoby, że stałby się on bardziej rozpoznawalny nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.źródło: Piotr Bielecki, www.zaglebiedabrowskie.org
Autor: Piotr Dudała | 11/11/2008
Komentarze
#1 | mil dnia 10.04.2012 01:57
wholesale tattoo machines Tattoo needles tattoo machine supply Tattoo Case airbrush tattoo supplies Round Shaders Tattoo Needles wholesale tattoo supply.
#2 | ojdanadana dnia 16.11.2008 22:46
- niestety Kaziutek powiedział że mnie zabierze bo słabo pływam, zostaje bo jestem członkiem komitetu budowy i krzywdy mi nikt nie zrobi.
#3 | ludek dnia 14.11.2008 07:31
;-))))
To bardzo dobrze ,że się ujawniłeś !Wink
Już niedługo popłyniesz razem z Kaziutkiem a powrotu nie ma ! ;-)
Z a p a m i ę t a j !!!!
#4 | aha ! dnia 14.11.2008 07:26
Zapomniałem się podpisać, to ja, który też kiedyś byłem za Zagłębiem, ale teraz zmieniłem zdanie.Ostatnio w wielu sprawach zmieniłem zdanie.
Teraz popieram Kazia Górskiego i jego politykę regionalną.
#5 | Do boju aktywiści, wróg u bram ! dnia 14.11.2008 00:16
Gazeta Wyborczo0-Antyzagłębiwska przygotowała dla Was nowe zajęcie do udzielania się, bicia piany i dęcia w tromby. Do roboty !!
Temat: kolej do ślaskich Pyrzowic chcą sobie puścić przez naszą wolną, niepodległą krainę zagłebiowską. Czy to aby nie knowania podobne do tego słynnego "korytarza" od którego zaczęła się II wojna ? Najpierw tory, potem śląscy dróżnicy i zawiadowcy stacji, a skończy się na odebraniu nam Będzina !
#6 | ZD dnia 13.11.2008 17:40
No ale ja rozumiem, że "Te, synek skocz no po halba" (czy jakoś tak) jest u Was zdanie więc już automatycznie nigdzie indziej nikt nie powie Te Grin
#7 | ZD dnia 13.11.2008 17:35
Ślązak a od kiedy jest w tym powiecie? To Sosnowiec też jest w województwie śląskim a wszyscy normalni wiedzą że Zagłębie Dąbrowskie.
"Te" jest nie tylko typowe w gwarze śląskiej Smile Weźmy takie słówko "fana" czuli chorągiew. Też słyszałem że to takie śląskie a się okazuje że w odległym Lwowie (gwara lwowska) też tak mówiono Smile czy nawet nadal mówią.
#8 | ludek dnia 13.11.2008 15:36
Tak jest !!!!!!!!!!!!!!!!!
;-))))))
#9 | marek dnia 13.11.2008 15:34
I nie mylic regionalnego fdzd od rebelinackiego oddziału sosnowieckiego
#10 | ślązak dnia 13.11.2008 15:25
aha a określenie "te" jest typowe dla śląskiej gwary
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney