Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Lepsza ulica czy stół?

Członkowie będzińskiej Inicjatywy Obywatelskiej Forum Samorządowego postanowili uhonorować zmarłego przed miesiącem ks. biskupa Adama Śmigielskiego. Chcą nazwać jedną z ulic Będzina jego imieniem. Pod uwagę jest brana nowa ulica na należącym do parafii św. Barbary osiedlu Podskarpie. W Sosnowcu natomiast imieniem znanego z dobroczynności biskupa chcą nazwać symboliczny, wigilijny stół z jedzeniem dla ubogich.Krzysztof Kozieł, prezes będzińskiego Obywatelskiego Forum Samorządowego, mówi, że taki pomysł uhonorowania zmarłego narodził się krótko po jego śmierci. - Biskup Adam Śmigielski oddał wiele zasług całemu Zagłębiu, a w Będzinie patronował m.in. Ogólnopolskiemu Festiwalowi Kolęd i Pastorałek oraz Wigilii pod kościołem Świętej Trójcy - wylicza.Pismo od Forum dostali już przewodniczący komisji i szefowie klubów radnych. Odzew jest pozytywny, ale Waldemar Szydło, przewodniczący Rady Miejskiej, podkreśla, że sprawa wymaga szczegółowego omówienia. Ma zamiar ją przedstawić 17 listopada na sesji RM.- Musi to być ulica, która dopiero powstaje, lub nie jest jeszcze nazwana. Księdzu biskupowi na pewno nie podobałoby się, gdybyśmy chcieli zmienić nazwę jakiejś ulicy tylko po to, by nazwać ją jego imieniem - dodaje Szydło. Szef RM nie ukrywa, że innym powodem jest również fakt, iż zmiana nazwy niesie ze sobą określone koszty.Czy jednak zmarły biskup życzyłby sobie takiego wyróżnienia? Kiedyś, komentując propozycję budowy kolejnego pomnika Jana Pawła II, powiedział, że największy szacunek zmarłemu Ojcu Świętemu oddać można na przykad poprzez większe zainteresowanie czytelnictwem prasy katolickiej.Ksiądz Jarosław Kwiecień, rzecznik prasowy diecezji sosnowieckiej jest zdania, że biskup nie miałby nic przeciwko. - Myślę, że potraktowałby to tak, jak tytuły honorowego obywatela miasta, które mu nadawano. Twierdził, że nie odbiera ich osobiście, ale bardziej globalnie, jako podziękowanie dla całego Kościoła, który działa na rzecz danego miasta czy regionu - twierdzi ksiądz Kwiecień. Podkreśla też, że on sam pomysł nazwania ulicy imieniem biskupa popiera pod warunkiem, że nie będzie dzielił mieszkańców.- Jeśli nie pojawią się sprzeciwy, a sam pomysł spotka się z życzliwością i aprobatą, wtedy nie widzę problemu. W innym razie powinno się z tej propozycji zrezygnować - dodaje ksiądz Kwiecień.Tymczasem w Sosnowcu, stolicy ordynacji, chcą uczcić biskupa w inny sposób. - Chcielibyśmy w grudniu zorganizować w centrum miasta wigilię dla potrzebujących. Jednym z jej punktów byłby oczywiście stół wigilijny, który chcemy nazwać imieniem księdza biskupa. Co do innych pomysłów, warto się nad nimi dłużej zastanowić. Bez zbędnego pośpiechu - mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik UM w Sosnowcu.

Na osiedlu Podskarpie powstają nowe ulice. Czy jedna z nich będzie nosiła imię biskupa?Nowe nazwyW Będzinie istnieją już place nazwane imionami duchownych.Pierwszy - pod kościołem Świętej Trójcy w Będzinie - nazwano imieniem księdza Mieczysława Zawadzkiego (w czasie wojny ksiądz Zawadzki pomagał Żydom, pośmiertnie otrzymał tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata).Drugie miejsce to plac przed budynkiem starostwa. Nosi imię kardynała Jeana Marie Lustigera (arcybiskupa Paryża, honorowego obywatela Będzina).- Place te nie miały nazw. Wystarczyło zamówić tabliczki. Koszty były znikome, a procedury trwały od trzech do sześciu miesięcy - twierdzi Waldemar Szydło, przewodniczący będzińskiej Rady Miejskiej.źródło: Magdalena Nowacka - POLSKA Dziennik Zachodni

Autor: Piotr Dudała | 12/11/2008
Komentarze
#1 | rider dnia 10.04.2012 01:34
tattoo needles tattoo supplies tattoo ink supply 3 Machine Tattoo Kits tattoo kits Carry case tattoo supplys.
#2 | Michał G. dnia 14.11.2008 17:28
Osiedle Podskarpie. To jest bardzo dobry pomysł!!!
#3 | Mariusz @Roza dnia 14.11.2008 13:24
A ja nie pisałem o placu dla red. Dudały, tylko dla Bpa. To powinna być ulica, nie żaden plac...
#4 | Roza dnia 14.11.2008 12:21
Przecież Pan Dudała ma już swój "plac" - to nie żart. Pewnie sam o tym nawet nie wie.

Spytajcie kogoś z bywalców placu Ćwierka o nazwę. Mało kto mówi Plac Ćwierka - wszyscy mówia Plac Dudały.

Trudno dociec skąd się to wzieło, mało prawdopodobne aby "Ci" pytani wiedzieli o tym portalu a nawet o samym internecie. Ale tak jest - sprawdźcie sobie.
#5 | Mariusz dnia 14.11.2008 10:06
Tylko, że był to nie był znowu jakiś plac Sad
#6 | ludek ;)) dnia 14.11.2008 09:33
Nie tak szybko bo ma za dużo grzechów ;-)))))
#7 | Jędrek dnia 14.11.2008 08:39
No ja mam nadzieję, bo za swoje zasługi dla Osiedla Rudna nie wyobrażam sobie, żeby Pan Dudała nie został świętym i błogosławionym. Najlepiej od razu świętym i błogosławionym Rodziny Radia Maryja.
#8 | anonim dnia 14.11.2008 08:38
wszystko w swoim czasie, po śmierci :-)))!
#9 | Jędrek dnia 14.11.2008 08:36
Kiedy na Osiedlu Rudna będzie ulica świętego i błogosławionego Piotra Dudały???
#10 | Kindersztuba ? dnia 14.11.2008 00:08
Przepraszam ale jestem zbulwersowany tytulem jaki nadał Autor tej notatce. Jak tak można, co to za prównania, jak można konfrontować takie działania ! Rozmawialem na ten temat z kilkoma osobami duchownymi - również podzielają moje oburzenie.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney