Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czy Sługa Boży Jan Paweł II "powróci" do...sosnowieckiej Katedry?

Katedra p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu ze wspaniałymi freskami młodopolskich malarzy Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziębły oraz witrażami Bukowskiego może stać się prawdziwą perłą Diecezji i Zagłębia. Oprócz renowacji cennych polichromii trzeba jednak zrobić coś jeszcze... trzeba wykonać małą tabliczkę z przypomnieniem, historycznego faktu, że gościł w niej Abp Karol Wojtyła, metropolita krakowski, późniejszy Ojciec Święty, Sługa Boży Jan Paweł II. Było to w maju 1967 r.Okazja ku temu będzie wkrótce wręcz wyśmienita. W 2009 r. diecezja sosnowiecka obchodzić będzie 10 – lecie wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu oraz... 10 – lecie nadania przez tegoż Papieża kościołowi katedralnemu tytułu bazyliki mniejszej. Proponuję połączenie tych wydarzeń, poprzez uczczenie właśnie w 2009 roku obecności Sługi Bożego Jana Pawła II w tym szczególnym kościele.Wszyscy są zgodni, co do tego że wizyta Jana Pawła II w Sosnowcu 14 czerwca 1999 roku była najważniejszym wydarzeniem w historii Diecezji, Zagłębia Dąbrowskiego i Sosnowca. Właśnie 10 lat temu, w roku tej historycznej wizyty, w 100-lecie istnienia parafii Wniebowzięcia NMP, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy specjalnych uprawnień udzielonych jej przez Jana Pawła II, ogłosiła nadanie katedrze p.w. Wniebowzięcia NMP tytułu bazyliki mniejszej. Wspominał o niej również Jan Paweł II. W przemówieniu wygłoszonym podczas spotkania z wiernymi na placu w Zagórzu, odnosząc się do pierwszej swojej wizyty w Sosnowcu, powiedział:


„Dzisiejsze spotkanie wywołuje w mej pamięci wspomnienie tych uroczystości, które przeżywaliśmy tu, w Sosnowcu, w maju 1967 roku. W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny — dzisiejszej katedrze — przy udziale Prymasa Tysiąclecia oraz innych biskupów polskich celebrowaliśmy wówczas obchody milenijne. To były trudne czasy. Były trudne szczególnie dla tych, którzy chcieli otwarcie wyznawać swoją wiarę i przynależność do Kościoła. Pamiętam, jak wielkie znaczenie miało wtedy nauczanie Soboru Watykańskiego II, który dopiero co się zakończył. Pamiętam, ile nadziei i ile mocy niosło zwłaszcza soborowe nauczanie o godności osoby ludzkiej i o jej niezbywalnych prawach. Wówczas zapadało ono głęboko w dusze przygotowane do milenium przez wielką nowennę. Dziś czasy się zmieniły. Jest to wielki dar Bożej Opatrzności. Bogu należy się nasza wdzięczność za to wszystko, co dokonało się w naszej Ojczyźnie. Niech nigdy jej nie zabraknie w sercach ludzi wierzących w Polsce!”Co proponuję? W nawie głównej po prawej stronie na wysokości ambony znajduje się figura św. Piotra, wierna kopia tej z Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Św. Piotr trzyma w lewej ręce dwa klucze, prawą zaś błogosławi. Na postumencie figury widnieją słowa św. Ambrożego: „Gdzie Piotr Święty tam prawdziwy kościół Chrystusowy”. Nad św. Piotrem wysoko na filarze zawieszony jest portret Jana Pawła II. Pomiędzy figurą, a tym zdjęciem na filarze znajduje się wolna przestrzeń. Można ją śmiało wykorzystać. Proponuję umieszczenie tam tabliczki z napisem:W tej Bazylice Katedralnej, p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, przy ołtarzu głównym, w dniach 20 - 21 maja 1967 roku, w czasie uroczystości Milenium Chrztu Polski, modlił się i Mszę Świętą odprawił, Arcybiskup Karola Wojtyła, metropolita krakowski, późniejszy Ojciec Święty, Sługa Boży Jan Paweł II.Piotr Dudała
św. Piotr w Bazylice Katedralnej w SosnowcuP.s. Pieniądze na wykonanie tablicy obiecał zarezerwować w swoim budżecie na 2009r. Paweł Dusza, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.


Autor: Piotr Dudała | 13/11/2008
Komentarze
#1 | ludek dnia 19.11.2008 06:51
Katedra to nie komitet PZPR.(mam nadzieję!)
Sadzę,że jest tam wiele księży,którzy są przeciwko łamaniu prawa kanonicznego.
#2 | Roza dnia 18.11.2008 22:19
Myślę że po tym przedruku z NIE na tym portalu to już mu w Katedrze nikt ręki nie poda.
#3 | XYZ dnia 18.11.2008 21:59
Teraz jest zajęty przepisywaniem Urbana, więc tablica musi troche poczekać.
#4 | ludek dnia 18.11.2008 18:31
Panie Piotrze, jak Pan wróci do domu to proszę łaskawie wypowiedzieć się na temat tej tablicy.;-)
#5 | ludzikowa dnia 18.11.2008 15:03
Oooo,Panie Dudała oj porozmawiamy !!!!
#6 | Nikt dnia 18.11.2008 13:36
A ja w końcu ruszyłem swoje cztery litery / jak kto to ładnie określił / i porozmawiałem spokojnie, poważnie tam gdzie by wypadało od początku. Niestety nie bedzie tej tablicy, przynajmniej tam i w takiej formie jaką proponuje pomysłodawca. Przyczyny są bardzo proste, prozaiczne, bardzo sensowne. Nie mnie tu o nich pisać, nie wypada. Sam jestem zaskoczony i w głowie mi się nie mieści że może o tym nie wiedzieć wnioskodawca. Smutne i dziwne to...
#7 | XYZ dnia 17.11.2008 23:03
- no to wychodzi na to że to ja jestem i ludkiem i Dudalą jednocześnie. Myślę dokładnie tak jak jeden i drugi, z jednym i drugim się zgadzam. Ło Jezu !
#8 | ludek dnia 17.11.2008 21:34
No coś podobnego?
Ja nie jestem Piotr Dudała .Wink)))
#9 | Piotr Dudała dnia 17.11.2008 20:31
nie jestem "ludkiem" :-))))
#10 | @ludek dnia 17.11.2008 18:46
A Ty byłeś przy tych rozmowach Pana Dudały z Naczelnikiem Duszą w Wydziale ? A może siedzisz przy którymś z biurek w Wydziale i podsłuchujesz rozmowy Naczelnika ? A może Pan Dudała nigdy nic konkretnego w tej sprawie nie zalatwiał ? A może nie jesteście na "ty" z Panem Dudałą / trudno być na ty z samym sobą / A może w tym wszystkim jest bardzo dużo wody, tyle co w morzu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney