Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Najwyższy czas na zmiany!

Przypominamy artykuł Grzegorza Dziurowicza, przewodniczącego Rady Miasta Sosnowca w latach 1990 - 1994, pt. "Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II społeczny, czy prezydencki?...". Ukazał się on w serwisie www.sosnowiecfakty.pl w dniu 2 stycznia 2006r. Zawarte w nim konkluzje, mimo upływu czasu, zachowują w pełni swoją aktualność.
"Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II społeczny, czy prezydencki?...".Od pewnego czasu część społeczności Sosnowca dystansującej się od postkomunistycznych korzeni zaskoczona jest pojawieniem się tzw. „ Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II”. Postanowiłem przyjrzeć nieco bliżej Komitetowi i podzielić swoimi spostrzeżeniami w tej sprawie.


Genezę powstania komitetu odnalazłem na stronie internetowej Urzędu Miasta Sosnowca, gdzie zamieszczona jest Decyzja nr 137 Prezydenta K. Górskiego z dnia 2 listopada 2005r., który postanawia w §1 decyzji powołać Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II w składzie:


1. Emilian KOCOT - Przewodniczący (bezpartyjny, ordynator w Szpitalu Miejskim nr2, brat proboszcza parafii św.Joachima w Zagórzu)

2. Jacek Kaźmierczak - Wiceprzewodniczący (członek klubu radnych SLD, Wiceprzewodniczący RM)

3. Ks. Jarosław Wolski - Wiceprzewodniczący ( proboszcz parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Zagórzu, kapłan biznesmen, jedyny ksiądz w Polsce, który złożył deklarację przynależności do postkomunistycznej SDRP)

4. Tomasz Bańbuła - członek klubu radnych SLD, ostatni pierwszy sekretarz KM PZPR w Sosnowcu z1989r, wyprowadzony z kopalni Sosnowiec w latach 1980,).

5. Ks. Tadeusz Grodek - (proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Zagórzu),

6. Bogusław Kabała - ( członek klubu radnych SLD, Przewodniczący RM, aktywista na rzecz Ireneusza Sekuły w Sosnowcu, przyjaciel wroga Polski Wsiewołoda Wołczewa , sekretarz propagandy Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach w 1980r),

7. Ks. Tadeusz Kamieński - (proboszcz parafii św. Floriana w Zagórzu),

8. Ks. Stanisław Kocot - (proboszcz parafii św. Joachima w Zagórzu, brat Emiliana Przewodniczącego Komitetu),

9. Ks. Stanisław Łyp - (proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Zagórzu)

10. Ks Grzegorz Noszczyk

11. Maciej Ormowski - (radny, członek klubu radnych SLD, ordynator w Szpitalu Miejskim nr2 w Sosnowcu ).

12. Andrzej Równicki - (człowiek Prezydenta K.Górskiego w Komitecie, naczelnik Wydziału Kultury Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego Sosnowcu)

13. Michał Smolucha - (członek klubu radnych SLD),

14. Anna Sporyszkiewicz - (radna, aktywistka Partii Demokratycznej)

15. Wiesław Suwalski - (członek klubu radnych SLD, w Sosnowcu z1989r, bliski współpracownik Ks. Jarosława Wolskiego).

16. Witold Ślęzak - (radny bezpartyjny faktycznie nieformalny radny SLD)

Uwaga!
Kursywą zaznaczyłem dopiski własne.


W dalszej części swojej Decyzji nr 137 Prezydent K.Gorski postanowił:

- w pracach Komitetu mogą uczestniczyć przedstawiciele środowisk twórczych, biznesu, oraz inne osoby wspomagające przedsięwzięcie merytorycznie lub materialnie.

- w zakresie organizacyjnym Komitet wspiera naczelnik Wydziału Kultury Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego,

- w zakresie obsługi finansowej Naczelnik Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego,

- w zakresie obsługi realizacji prac kierownik Pracowni Projektowo Urbanistycznej i Plastyk Miejski

Jak widać Decyzja 137 Prezydenta K.Gorskiego będzie faktycznie wykonywana przez komórki UM Sosnowca. Wymieniony w §1 decyzji Prezydenta Komitet nie jest potrzebny do wykonania decyzji to oprawa polityczno-propagandowa Decyzji Prezydenta K.Górskiego. Komitet to ciało, do uzasadnienia w nazwie słowa Społeczny, czyli ten, który poprosi Prezydenta o przecięcie wstęgi, a biskupa sosnowieckiego o poświęcenie pomnika w imieniu społeczności ( mieszkańców) miasta Sosnowca.
Komitet (nazwa Komitet to atawizm u K.Górskiego) powołał, i jego kontrowersyjny skład ustalił Prezydent K Górski. Nazwa Społeczny Komitet jest myląca i nie prawdziwa, ponieważ inicjatywa budowy pomnika nie jest oddolną inicjatywą obywatelską, lecz jest wynikiem politycznych kalkulacji Prezydenta.

W przeprowadzonej przeze mnie rozmowie telefonicznej z Przewodniczącym Komitetu dr E.Kocotem , uzyskałem potwierdzenie wykorzystania działalności Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II w kampanii wyborczej SLD w wyborach do samorządu miejskiego i Prezydenta Miasta w 2006r. Stąd pośpiech w wykonaniu przedsięwzięcia do 14 czerwca 2006r. Innym uzasadnieniem dla tak powołanego Komitetu jest wg anonimowego urzędnika miejskiego docenienie promocji miasta związanej z wizytą papieża, co uzasadnia przeprowadzenie tej inicjatywy głównie z środków kasy miejskiej.

Uważam, że działalność Komitetu nie wynika z potrzeby serca, lecz z zapotrzebowania politycznego.

Aktualnie na rzecz Komitetu Rada Miejska wyasygnowała 50 tys.zł z pieniędzy miejskich, nikt z jego członków nie poparł tej inicjatywy choćby 1 groszem.

Udział księży z Zagórza w Komitecie świadczy o ich służebnej roli i pewnej dyspozycyjności w stosunku do Prezydenta K.Górskiego. Nie mnie sądzić, czy to właściwa decyzja? Być może otrzymali od biskupa sosnowieckiego odpowiednią zgodę pomimo jego wypowiedzi na stronach internetowych kurii cyt:

…”Proponowano tradycyjny pomnik, nadanie imienia Jana Pawła II placowi pod dworcem PKP w centrum Sosnowca, wręczenie symbolicznych kluczy od miasta Papieżowi. Powiedziałem, że to niepotrzebne. Pomnikiem ku czci Ojca św. Będzie wzrost czytelnictwa prasy katolickiej 100 procent.”….

Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że wśród członków Komitetu nie ma ani jednej osoby, która w Sosnowcu uczestniczyłaby czynnie latach 1980 – 1990 w działalności na rzecz przywrócenia niezbywalnych praw osoby ludzkiej, o co upominał się w naszym imieniu u totalitarnej władzy polski papież Jan Paweł II, natomiast nie brakuje tych, którzy aktywnie popierali socjalistyczny totalitaryzm.

Prezydent wyręczył społeczność miasta i biskupa sosnowieckiego. Myślę, że zamiast Prezydenckiego Komitetu Wyborczego działającego pod nazwa Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II powinna powstać powszechna inicjatywa społeczna diecezji sosnowieckiej upamiętniająca jej wielki dzień 14 czerwca 1999r. Inicjatywa, która powinna być poparta przez autorytet biskupa ordynariusza. Byłoby wspaniale gdyby Jego Eminencja biskup ordynariusz A.Śmigielski zechciał taką inicjatywę otoczyć swoją opieką i nadzorem.


Grzegorz Dziurowicz.


P.s. Obecnie komitet liczy 19 członków. Przybyli: ks. Czesław Tomczyk - były Kanclerz Kurii, Wilhelm Zych - działacz gospodarczy, obecnie Wiceprezydent Miasta i Janusz Kaczor Skarbnik Miasta Sosnowca
Autor: Redakcja | 15/11/2008
Komentarze
#1 | Pi8 dnia 18.11.2008 00:19
Przyjmuje przeprosiny - tak jest elegancko i kulturalnie. Któż z nas jest nieomylny.
W tej sytuacji proszę wycofać drugą część mojego poprzedniego wpisu bo jest teraz bez sensu.
#2 | Pi8 dnia 17.11.2008 22:56
Byłbym bardzo ostrożny w takim pouczaniu, nigdy nie wiadomo co tkwi w ludziach i jakie są intencje.
A Paniu Drogi Panie to chyba już mylą się wątki - w tym nie chodzi o nazwę ulicy - raczej chodzi o skład komitetu. A dokładniej kogo w tym komitecie brakuje np jakiegoś przedstawiciela któregoś z miejskich portali, na przykład....
#3 | Piotr Dudała dnia 17.11.2008 21:25
Według mnie jest to bardzo głupi pomysł, ponieważ ma on przez technikę "ad absurdum" ośmieszyć po pierwsze kościół, po drugie ludzi, którzy są z kościołem związani lub chcą uhonorować zasłużonych kapłanów. W tej sprawie chodzi o skład komitetu budowy pomnika i o nic więcej. Kropka!

Przepraszam za wcześniejszą pomyłke!
#4 | Entuzjasta dnia 17.11.2008 20:36
To nie jest głupi pomysł. Po poważnym zastanowieniu się dołączam sie do koncepcji Piotra. Przemysł upada, zabytkow prawie nie mamy, klimat ochydny, przyrody niewiele, wegiel się kończy, huty wygaszają piece. Coś trzeba zrobić aby zasłynąć w kraju a kto wie czy nie w Europie. W końcu Częstochowa czy Licheń z czegoś żyje. Tylko wielkie pomniki i obiekty sakralne moga nas uratować. Muszą być bardzo wielkie i musi ich być dużo. Zresztą podobno już Kościołów mamy więcej niż w Krakowie. Jak trochę jeszcze dobudujemy, parę pomnikow dostawimy - to wszyscy wierni z tego bogobojnego kraju bedą walić do nas drzwiami i oknami. Jakiż to problem aby ten słynny pociag Kraków-Wadowice jechał przez Sosnowiec.
#5 | Marian dnia 17.11.2008 14:54
chyba jest na prochach po fanzoli jak potrzaskany!
#6 | @Paweł dnia 17.11.2008 14:32
niezdrowo bredzisz!!!!!!!!!!!!!!!!
#7 | winyl dnia 17.11.2008 13:55
Piotrze i Pawle. Słuszna jest Wasza linia.
Oj. Nowy biskup bedzie miał dużo do roboty...
#8 | Paweł do Piotra dnia 17.11.2008 11:19
Wreszcie jakiś sensowny i obiektywny postulat. Piorze, gorąco cię popieram wraz z całą rodziną. Jak symbole wiary beda widoczne zawsze i wszędzie to społeczeństwo naszego miasta zdecydowanie podniesie swój poziom duchowy. Skończą się waśnie i utyskiwanie na wszystko. Staniemy się dobrzy i ubogaceni.
Mie można też pominąć aspektu rozwoju naszego grodu. Rozwinie się ruch turystyczny. Z całego Świata będzie nas odwiedzał tłum turystów i pątników. Powstaną nowe hotele i punkty gastronomiczne, wielu mieszkańców znajdzie zatrudnienie. Szkatuła miejska szybko się napełni. To jest słuszna i jedynie właściwa koncepcja !
#9 | Piotr dnia 17.11.2008 10:08
Taki pomnik Naszego Wielkiego Jana Pawła 2 powinien stać w każdym mieście na każdej ulicy. Dodatkowo uważam, że w Polsce kult JP2 powinien być obowowiązkowy, a tych co nie chcą podporządkować się to niech wyprowadzą się do laickiej Europy. Wara od naszej Wielkiej Katolickiej Polski!!!
#10 | Babar dnia 16.11.2008 22:48
Najwspanialszym uczczeniem Jana Pawła II w Sosnowcu jest Centrum Pediatrii w Klimontowie Jego imienia. To wzorcowa placówka w skali kraju, z której mżemy być tylko dumni!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney