Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


W PIĄTEK IV ZDERZENIA POETYCKIE

Organizatorzy: Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu, Pub&Galeria "Patelnia 36" zapraszają w piątek 21 listopada 2008 o godzinie 18.oo do Galerii Patelnia 36 na: IV ZDERZENIA POETYCKIE SOSNOWIEC – WARSZAWA. W prologu Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki wyjaśni zebranym „Czemu dziś w poezyi nie mamy słowików?”.WYSTĄPIĄ DLA NAS:WarszawaEugeniusz Tkaczyszyn-Dycki


Paweł Kozioł - zasiedziały w Zakładzie Literatury i Kultury Epok Dawnych UW


Kuba Przybyłowski – slamer i skandalistaZagłębieBarbara Gruszka-Zych


Krystyna Borkowska – od „Bławatów”


Marek Krystian Emanuel Baczewski – znany z „Fortepianu Baczewskiego” – popularny „Baczu”
W roli arbitra wystąpi redaktor naczelny kwartalnika literackiego „RED” Radosław „Radek” Wiśniewski
Jazda muzyczna – czyli jazz będzie robił: DOMINIK BIEŃCZYCKI
Ilustracje do wierszy występujących poetów zaprezentują Mira Kostyła i Jacek KostyłaGość specjalny Gill Gilling – redaktor najpopularniejszego serwisu fotograficznego poświęconego poezji - gilling.infoPomysł i prowadzenie Edyta AntoniakInformacje o autorach "Zderzeń"


Barbara Gruszka-Zych (1960)


Poetka, dziennikarka („Gość Niedzielny”), krytyk literacki (m.in. „Śląsk”).
Autorka tomików poetyckich: „Napić się pierwszej wody”; „Teren prywatny”; „Nic się nie stało” (dwa wydania); „Pali się mój próg”; „Zapinając kolczyki”; „Podróż drugą klasą”; „Sprawdzanie obecności”; „Miegu su tavimi po oda – Śpię z tobą pod skórą”.

O jej twórczości pisali m.in. Czesław Miłosz, ks. Jan Twardowski, Ewa Lipska, Tadeusz Nowak, reżyser Krzysztof Zanussi. Jej wiersze były nagradzane w konkursach - im. H. Poświatowskiej i im. Zbigniewa Herberta, w konkursie na wiersz miłosny miesięcznika „Twój Styl”. Były tłumaczone na angielski, francuski, niemiecki, włoski, rosyjski, litewski i arabski.

Wydała książki: „Mało obstawiony Święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, zbiór reportaży „Zachowaj jako..”. oraz „Mój poeta. Zapiski z osobistych spotkań z Czesławem Miłoszem”. Przeprowadziła wywiady m.in. z Miłoszem, Zagajewskim, Brodskim, Twardowskim, Kilarem.

Barbara Gruszka-Zych była stypendystką wiedeńskiej fundacji „Janineum” i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie.Krystyna Borkowska (1953)


Pseudonim "Pokrzywa", pochodzi z Gniezna, obecnie mieszka w Sosnowcu. Dotychczas ukazało się 5 tomików jej poezji: "Groszki kwieciste", "Koncert świerszcza", "Bose bławaty", "Smak konfitury" , "Dama z niebieskiego balkonu". Krystyna Borkowska jest laureatką licznych konkursów ogólnopolskich i regionalnych. Działa m.in. w STL w Lublinie, GTL w Katowicach i Stowarzyszeniu Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie, gdzie pełni funkcję kierownika Sekcji Literackiej. Jej wiersze czytano na antenie Polskiego radia Katowice i Radia „Alfa” w Krakowie.Marek Krystian Emanuel Baczewski (1966)


Prawdziwe nazwisko Kowalik, polski poeta, prozaik, krytyk literacki, autor słuchowisk radiowych, felietonista pisma „Opcje”. Laureat nagrody poetyckiej im. R.M.Rilkego. W maju 2007 roku został nominowany do Nagrody Literackiej Gdyni za tomik „Morze i inne morza” wydany przez Instytut Mikołowski. Mieszka w Zawierciu. Wydał: „Fortepian Baczewskiego i inne konstrukcje” (1994), „Taniec piórem” (1996), „Kasandra idzie przypudrować nosek” (1999), „Wiersze żebrane” (1999). „Wybór wierszy” (2000), „Antologia wierszy nieśmiałych” (2003), „Morze i inne morza” (2006), „5 poematów (2006)”.Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (1962)


Autor dziewięciu tomów poezji oraz zbioru krótkich próz drukowanych cyklicznie w czasopiśmie „Kresy”. Laureat m.in Nagrody Literackiej im. Barbary Sadowskiej (1994), Nagrody Niemiecko-Polskich Dni Literatury w Dreźnie (1998), Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny, a w roku 2006 Nagrody Literackiej Gdyni za tomik Dzieje rodzin polskich.. Wielokrotnie nominowany do Paszportu Polityki. Jego poezja, łącząca w niepowtarzalny sposób tradycję (m.in metafizycznej poezji baroku) ze współczesną dykcją doczekała się wielu recenzji i opracowań. Skupieni wokół pisma Ha!art młodzi krytycy poświęcili Tkaczyszynowi-Dyckiemu książkę „Jesień już Panie a ja nie mam domu. Eugeniusz Tkaczyszyn Dycki i krytycy”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Warszawie. Poezje: „Nenia i inne wiersze” (1990), „Peregrynarz” (1992), „Młodzieniec o wzorowych obyczajach” (1994), „Liber mortuorum” (1997), „Kamień pełen pokarmu. Księga wierszy z lat 1987-1999” (1999), „Przewodnik dla bezdomnych niezależnie od miejsca zamieszkania” (2000), „Daleko stąd zostawiłem swoje dawne i niedawne ciało” (2003), „Przyczynek do nauki o nieistnieniu” (2003) „Dzieje rodzin polskich” (2005), „Poezja jako miejsce na ziemi”. (1988-2003) (2006)
Proza: „Zaplecze” (2002).
Płyty:CD 02 : Jerzy Jarniewicz i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (2000) CD 18 : Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (2002) CD 22 : Tkaczyszyn-Dycki: Przyczynek do nauki... (2003) CD 42 : Moi Moskale (2006) CD 47 : Dożynki (2006).Paweł Kozioł (1979)


Poeta i krytyk literacki, związany z warszawskim Staromiejskim Domem Kultury. Współredaktor kwartalnika literackiego „Wakat”, identyfikowany z grupą poetycką neolingwistów. Doktor nauk humanistycznych, specjalizujący się w średniowiecznych kronikach. Tomiki: „Czarne kwiaty dla wszystkich” (2003), „Wpław” (2005), „low fidelity ,uwaga, nie ma takiej fali” (2008).Jakub Przybyłowski


Poeta rocznik 1982, autor tomiku „Ballady i romanse”, za który otrzymał I Nagrodę za Najlepszą Debiutancką Książkę Roku 2007. Slamer i laureat wielu konkursów jednego wiersza.
Radosław WiśniewskiAbsolwentem UJ w Krakowie, ponadto studiował w Opolu i Toronto. Mieszka w Brzegu, pracuje we Wrocławiu. Współzałożyciel i aktywny członek działającej w Brzegu grupy poetyckiej Stowarzyszenie Żywych Poetów. Był jednym z głównych twórców wydawanego przez tę grupę w latach 1998 - 2004 artzinu "BregArt", w latach 2002-2003 był stałym współpracownikiem pisma "Undergrunt", w latach 2000-2001 naczelny i jedyny redaktor "Informatora Kulturalnego Opolszczyzny".
Jest laureatem wielu wyróżnień i nagród literackich, między innymi Literackiej Nagrody Młodych im. Marka Jodłowskiego (1999) i Ogólnopolskiej Literackiej Nagrody Młodych warszawskiego oddziału ZLP (1999); stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2004.
Publikuje w pismach literackich, stale współpracuje z czasopismem "Studium" jako felietonista oraz z czasopismem "Odra" jako współredaktor kwartalnego dodatku literackiego - "Ósmy Arkusz".

Sławomir Matusz
DOMINIK BIEŃCZYCKIDominik Bieńczycki (1975)- skrzypce, instr. klawiszowe, gitara, bas, kompozytor, aranżer.
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Współpracował ze Szwagierkolaską, Tomaszem Szwedem, Ireną Santor, Krzesimirem Dębskim, Anną Jurksztowicz, Wojtkiem Mrozkiem, Debet, Phoney Romeos, Trio De Janeiro, After Action (CZ), Slaves Of Blues, Efendi Zebu (z Piotrem Rachoniem), Szy-szy Kaan, Bolesławem Drawskim.
Autor: | 16/11/2008
Komentarze
#1 | kura domowa dnia 21.11.2008 22:07
Na świeżo po IV Zderzeniach oceniam, że to wydarzenie rośnie na najlepszą imprezę kulturalną w mieście. Brawo Edyta Antoniak, tak trzymać. Powiało wielkim światem.
#2 | luzik dnia 21.11.2008 12:26
na szczęście będzie Baczu - to jest Klasa i to od nas!
#3 | anonim dnia 21.11.2008 10:26
smutna informacja to taka, że Dycki nie dojedzie; "rozchorowało" się biedaczysko Sad
#4 | filo dnia 21.11.2008 10:10
o Dyckim mnie w szkole uczyli, o Matuszu nie Pfft
#5 | młody poeta dnia 21.11.2008 10:03
współczuję Edycie Antoniak jak Dycio nie przyjedzie, złośliwi będą gadać, a Dycki już taki jest, że do ostatniego dnia niby jedzie, a potem z pociągu nie wysiada

a wy w Sosnowcu na Matusza psioczycie, dopiero Dycki zlewa ludzi!
#6 | młody poeta dnia 21.11.2008 09:43
cenię pisarstwo Dyckiego, ale nie liczę na niego, bo on jeszcze nigdy nie stanął na wyskości zadania, zawodzi i olewa czytelników!
#7 | janusz dnia 21.11.2008 09:22
ta, dycki przyjedzie Smile
#8 | Jerzy S. dnia 18.11.2008 22:57
No i bardzo dobrze, panie Sławku, proszę propagowac taką tematykę jak najczęściej. Tylko proszę sie nie brac za politykę i historię. W tych tematach prosze dużo czytac, najlepiej robiąc sobie notatki.I starac sie myślec, wyciągac wnioski, dochodzic samemu do nich..Będzie lepiej, prosze się nie martwic.
#9 | młody poeta dnia 17.11.2008 21:15
pewnie przyjadą kibicować naszym
#10 | ? dnia 17.11.2008 17:13
a co robi herb zawiszy bydgoszcz w obrazku? Smile
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney