Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Bozia i towarzysze!

Wczoraj Komisja Rozwoju sosnowieckiej Rady Miasta zatwierdziła "nowy" projekt zagospodarowania Placu Papieskiego. Przedstawiono jej dwa projekty, z których każdy zgodnie z założeniami, mimo wcześniejszych zastrzeżeń m.in złożonych przez sosnowiecką Platformę Obywatelską, zakłada w pierszej kolejności budowę olbrzymiego ołtarza-barki, na której będzie obecny, istniejący pomnik Jana Pawła II i teflonowy, 21 metrowy żagiel. Szczegóły wkrótce na stronie internetowej Urzędu. Nasza Redakcja pozwala sobie przypomnieć fragmenty artykułu pt. "Bozia i towarzysze" zamieszczonego 6 kwietnia 2006r. w Tygodniku NIE, który wyjasnia, jakie mogą być prawdziwe motywy forsowania tej kosztownej inwestycji.Niedziela, 2 kwietnia. Stolica Czerwonego Zagłębia - Sosnowiec. Była ostoja komuny. Tego dnia miasto Żyje tylko obchodami pierwszej rocznicy śmierci papieża. Powszechne modły, msza, droga krzyżowa. Marszruta procesji: ks. Jerzego Popiełuszki, Dworska, Braci Mieroszewskich, 11 Listopada. Do niesienia krzyża wyznaczony kwiat obywateli miasta. Wybierano ich tak, by reprezentowali górników, hutników, kolejarzy, młodzież, mężczyzn, kobiety i duchowieństwo. Nie ma wśród nich przedstawicieli bezrobotnych, choć stanowią oni 20 proc. mieszkańców Sosnowca. Potem jeszcze apel jasnogórski i przygotowana dla uczestników prezentacja zagospodarowania niedawnych pastwisk zwanych obecnie placem Papieskim. Lewicowe władze Sosnowca dbają o to by mieszkańcy miasta mieli na codzień Jana Pawła II, i to w wielu postaciach.


W Sosnowcu jest szpital polskiego papieża, jego przybranym imieniem nazwano także rondo, ulicę, dom dla młodzieży, poświecono mu tablicę pamiątkową, ma jeden pomnik, jego istnienie przypomina też wieki krzyż. Wszystko to robią komuchy rządzący Sosnowcem od 10 lat. Świecka władza i pasterze duchowi w Sosnowcu doskonale ze sobą koegzystują. Tak dobrze, że prawicowców szlag trafia.


- W sosnowieckich kościołach już nie ma dla nas miejsca - żali się w gronie znajomych lokalny lider prawicy, nazwisko do wiadomości redakcji. - Dlatego, że wszystkie ławki w kościele obsiadły komuchy.


Za czas jakiś Sosnowiec wzbogaci się o jeszcze jeden pomnik Jana Pawła II. Pomnik swoim ogromem przyćmi wszystkich innych papieży z brązu bądź z kamienia, którzy zdobiąnasz kraj. Na placu Papieskim stanie postument. Na nim zostanie postawiona barka z żaglem. Dopiero na tej barce będzie pomnikowy papież. Sam żagiel ma mierzyć 24 metry wysokości. Powstał już społeczny komitet budowy pomnika i zaraz został zasilony dotacją samorządową. Komitet społeczny jest tylko z nazwy, gdyż został powołany decyzją nr 137 prezydenta Sosnowca z 2 listopada 2005 r.
W decyzji wymieniony jest skład komitetu. Z nazwiska wyszczególnieni są też odpowiedni naczelnicy wydziałów magistratu, którzy mają udzielaćpomocy w realizacji zadań statutowych komitetu.


Do komitetu trafili zaufani działacze SLD w Sosnowcu. Wymieniamy trzech najważniejszych i najbardziej charakterystycznych: Bogusław Kabała, Tomasz Bańbuła i Andrzej Równicki. Początkowo komitetem rządzićmiał Kabała, uznano jednak, że obciach byłby zbyt duży. Jest więc tylko szarą eminencją; w rzeczywistości to on pociąga za sznurki. Panowie ci wyróżniają się aktywnym stosunkiem do Kościoła.
Teraz biegają na każdą mszę, ale przed zmianą ustroju było wręcz przeciwnie.

Zwalczali Kościół, każdy na miarę możliwości. Równicki, obecnie naczelnik wydziału kultury urzędu miasta, w PRL był dyrektorem technikum hutniczo-mechanicznego. Bańbuła, były przewodniczący rady miasta, był ostatnim sekretarzem Komitetu Miejskiego PZPR w Sosnowcu. Kabała, obecnie przewodniczący rady miasta, w PRL był sekretarzem propagandy oraz członkiem egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach. Wówczas wyjątkowo aktywny przeciwnik kleru. Będąc dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Sosnowcu przeszkadzał w organizowaniu spotkań oazowych dla młodzieży, osobiście przeprowadzał rozmowy _z rodzicami tych uczniów, których podejrzewał o nazbyt religijne skłonności.


- Oni teraz są stałymi bywalcami wszystkich kościelnych uroczystości - mówi KG., działacz SLD w Sosnowcu. - Tak się obcykali, że śpiewają pieśni intonowane przez księży bez zaglądania do książeczki do nabożeństwa. Idealnie wiedzą, kiedy powstać, a kiedy uklęknąć.


Nic dziwnego, że prawica płacze ze wściekłości. Zastanawia się, kto do kogo biega po prośbie: świeccy do duchownych czy duchowni do świeckich. W Internecie kolportują pogląd na ten temat: "Udział księży z Zagórza w komitecie świadczy o ich służebnej roli i pewnej dyspozycyjności w stosunku do prezydenta."(...)

źródło: red. Mateusz Cieślak,
Tygodnik NIE nr 14 z dnia 6 kwietnia 2006 r.Zdjęcie pochodzące z jednej z uroczystości na Placu Papieskim
Autor: Redakcja | 17/11/2008
Komentarze
#1 | anonim dnia 23.11.2008 08:03
a nie GRU????????????
#2 | ludek dnia 22.11.2008 08:11
A jak !!!
Sosnowieckie GURU !
#3 | anonim dnia 22.11.2008 07:21
same GURU, GURU, GURU!!!!!!!!!
#4 | ludek dnia 22.11.2008 05:46
GURU-ŁUKAWSKI Z GURU-GÓRKIM o wszystko zadbają,czy o wszystko zdążą zadbać ???
#5 | anonim dnia 22.11.2008 05:14
a dlaczego na Kukułek nie ma porządnej drogi ani żadnej komunikacji publicznej?
#6 | (?) dnia 21.11.2008 20:20
Na KUKUłek za niedługo ,,wybuchnie" nowy problem.
Oprócz osiedla domków jednorodzinnych planuje sie budowę apartamentowca.Problem w tym ,czy w pobliżu apartamentowca może znajdować się Giełda warzywno-towarowa.Znów może wybuchnąć aferka .;-))))
#7 | anonim dnia 21.11.2008 16:48
Mam nadzieję, że nie tylko będzie mógł powstrzymać nowe plany zagospodarowania tego placu, ale że zrobi to jak najprędzej.
I cóż w NASZYM DZIENNIKU mieliby pisac? Że w Sosnowcu sprzeciwiają się BARCE lub budowie kościoła na oiedlu Kukułek? Czy o wandalach demolujących istniejące już w Zagłębiu świątynie?
#8 | głos dnia 20.11.2008 22:48
Wiara a nie władza czyni cuda
#9 | głos dnia 20.11.2008 22:45
Trzeba brać przykład z Wilhelma to zapomogi nie będą potrzebne Wink zgodna rodzina to podstawa
#10 | głos dnia 20.11.2008 22:42
Radny niezaradny Sad Znowu macie "śmieci" po angielsku w komentażach
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney