Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj













Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Co nagle to po diable!

Duży betonowy podest w kształcie ołtarza - barki z olbrzymim teflonowym żaglem, a na nim samym, w jego środku figura Jana Pawła II - tak ma w niedalekiej przyszłości, bo już za niecały rok, wyglądać centralne miejsce sosnowieckiego Placu Papieskiego, na którym w 1999 r. Jan Paweł II spotkał się z wiernymi. Przed barką odbywać się będą najważniejsze uroczystości religijne w diecezji, a niej samej, obok koncertów, odprawiane mają być Msze Święte.



Wszystko wskazuje na to, że z inicjatywy Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego, powstanie największy pomnik - ołtarz Jana Pawła II w Polsce, a może na świecie, na którym on sam będzie w centrum i pomnika i placu. Czy nie za wcześnie?



Od początku projekt pomnika ze względu na olbrzymie koszty i skalę, wzbudza wiele kontrowersji i podziałów, również w obrębie Rady Miasta Sosnowca. Świadczy o tym m.in. list części radnych do Prezydenta Miasta o wstrzymanie tej inwestycji. O ile nie budzi zastrzeżeń "świeckie" zagospodarowanie placu, które jest powszechnie akceptowane, to mam wrażenie, że wzbudza sama barka i umieszczenie na pomniku - ołtarzu osoby Sługi Bożego Jana Pawła II. Początkowo miał tam stać krzyż. Sądzę, że to "zestawienie" jest sprzeczne z polską, katolicką tradycją. Ma również wyraźny podtekst polityczny i chyba jest trochę przedwczesne. Być może stanowi ono również naruszenie Kodeksu Prawa Kanonicznego, w szczególności Kan. 1187. Stanowi on, że: Kult publiczny można oddawać tylko tym sługom Bożym, którzy autorytetem Kościoła zostali zaliczeni w poczet Świętych lub Błogosławionych.



Wspomnieć należy, że w Sosnowcu osobę Jana Pawła II upamiętnia już nazwa samego placu, rondo Jego imienia w pobliżu, krzyż i pomnik. Również Centrum Pediatrii w Sosnowcu - Klimontowie ma Ojca Świętego za patrona. Nie wiem, skąd więc takie ciśnienie na jeszcze mocniejsze Jego upamiętnienie? Może zostawmy coś sobie na poźniej?



Czy forsowanie tej inwestycji, pomijąc jej aspekt finasowy, jest zgodne z nauką kościoła katolickiego i prawem kanonicznym?. Otóż, są co do tego bardzo poważne wątplowości. Ks. prałat Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, pytany przez Radio Watykańskie w słynnej sprawie kościoła w Gdyni, powiedział: "przed beatyfikacją dozwolone są jedynie formy kultu prywatnego, a więc indywidualne przedstawianie próśb, natomiast niedopuszczalne są jakiekolwiek formy kultu publicznego jak wystawianie ołtarzy, obrazów wskazujących na świętość jego osoby. Inicjatywy takie mogą stać się przeszkodą w procesie".



Ks. prof. Henryk Misztal, dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który prowadził siedem procesów kandydatów na ołtarze uważa, że "publiczny kult Jana Pawła II mógłby wręcz doprowadzić do wstrzymania procesu".



Pozostawiam te wypowiedzi do głębokiego rozważenia najbardziej "gorliwym" osobom, forsującym szybką budową barki na Placu Papieskim w Sosnowcu - Zagórzu. Panowie, co nagle to po diable!



Piotr Dudała




Autor: Piotr Dudała | 25/11/2008
Komentarze
#1 | Piotr Dudała dnia 02.12.2008 15:53
dzięki za uznanie :-))))
#2 | N.N. dnia 30.11.2008 22:52
Panie Piotrze gratuluję bardzo dyplomatycznego komentarza w sprawie OŁTARZA - BARKI na łamach "e-sosnowiec.pl" przy artykule "Statek widmo powraca". Sam bym lepiej tego nie zrobił. Zgadzam się też, że miejsce pomnika ojca św. JP2 powinien zająć KRZYŻ, a po _kanonizacji_ dopiero przy OŁTARZU jego pomnik. Niemniej jednak sąsiedztwo OŁTARZA z miejscem rekreacyjno - wypoczynkowym to chyba trochę coś nie tak.
#3 | Piotr Dudała dnia 30.11.2008 21:24
Prztaczam komentarz z e-sosnowiec.pl:
"To że forsuje się tę inwestycję, wstrzymując jakąkolwiek publiczną dyskusją, wykorzystując pamięć po Janie Pawle II jest wręcz obrzydlwie. Uważam, że trzeba zaczekać z decyzjami do wyboru nowego biskupa. Co do przedstawionych planów, to uważam, że część rekreacyjno-sportowa jest OK - pełna zgoda. Część sakralna - obiekt powinien być mniejszy i mniej kosztowny. Do czasu eatyfikacji,
skoro ma służyć za ołtarz i ma się na nim odprawiać Msze św., głównym elementem, jak w pierwotnych planach, powinien być krzyż. Po beatyfikacji na ołtarz mógłby trafić tam Jan Paweł II z... pomnika. Komitet budowy pomnika zaś powinno się jak najszybciej rozwiązać. Pomnik Jana Pawła II stoi, a więc komitet wypełnił już swoją misję.
Proste, jasne, uczciwe!
#4 | N.N. dnia 30.11.2008 19:21
Panie Dudała gratuluję bardzo dyplomatycznego komentarza o BARCE na łamach "www.e-sosnowiec.pl". Sam byłbym lepiej tego nie zrobił. Chociaż osobiście uważam, że część rekreacyjno - sportowa przy ołtarzu to nie najlepsze sąsiedztwo. Natomiast zgadzam się, że należałoby krzyż przenieść w miejsce pomnika papieża, a po kanonizacji pomnik JP2 ustawić przy Ołtarzu.
#5 | Piotr Dudała dnia 30.11.2008 14:41
Część rekreacyjno-sportowa jest oczywiście OK!
#6 | Piotr Dudała dnia 30.11.2008 12:24
Obiekt powinien być mniejszy i mniej kosztowny. Do czasu beatyfikacji, skoro ma służyć za ołtarz i ma się na nim odprawiać Msze, głównym elementem, jak w pierwotnych planach, powinien być krzyż. Po beatyfikacji na ołtarz mógłby trafić Jan Paweł II z pomnika. Proste, jasne, uczciwe!
#7 | Antyklerykał dnia 30.11.2008 10:15
Czy na prawdę chcą kolejnego obiektu sakralnego? Chyba nie wierzycie w cuda, że taka scena może posłużyć dla innych koncertów / imprez niż religijne. Kościół już sobie pewnie poukładał zagospodarowanie tego placu - zapewne nie będzie mowy o parku, ławkach, boisku, korcie czy czymkolwiek innym o klubie muzycznym czy koncercie dla młodzieży nie wspominając. Pytam natomiast, na jakim etapie jest realizacja przedłużenia linii tramwajowej nr 15 z Zagórza w kierunku Niwki. Czy aby ten projekt nie przepadnie w starciu z wszechobecną od jakiegoś czasu u nas religijną gigantomanią-pomnikomanią?
#8 | Jadwiga dnia 29.11.2008 08:53
Dlaczego w społecznym komitecie nie ma żadnej osoby niezwiązanej z Sosnowcem (głównie z Zagórzem) i jest to właściwie jedna opcja polityczna? Dlaczego nie ma w nim Pani Poseł Malik, Posła Andzela, Posła Dolniaka, Pięty, Senatora Meresa czy Szaleńca, Przewodniczącego Rady Miejskiej Daniela Miklasińskiego, Przewodniczącego RM Będzina Waldemara Szydło, Karola Winiarskiego, Krzysztofa Haładusa, itd? Czy Jan Paweł II przybył tylko do wybranych wiernych z tego miasta? Czy o innych zapomniał?
#9 | Mateo dnia 28.11.2008 22:50
I agree!!!!!!!!!!!
#10 | Dobra rada dnia 28.11.2008 22:32
Rozwiazanie jest proste; KRZYŻ! Po drugie: czekamy z decyzjami na nowego biskupa ordynariusza. Prezydent Górski nie przejął jeszcze rządów dusz w kościele. To co on chce i Zagórze nie może być obowiązujące dla ludzi wierzących!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.




Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney