Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Nie wierzą w ekspertyzy

W czwartek na parkingu u zbiegu ulic Tuwima, Długiej i Białej Przemszy zebrało się kilkadziesiąt osób. Przyszli mieszkańcy, obawiający się składowania niebezpiecznych odpadów w wyrobisku kopalni CTL Maczki Bór. Przyjechały także ekipy reporterów "Polski Dziennika Zachodniego" oraz Polskiego Radia, w ramach akcji "Bezpieczna Jedynka".

Do wyrobiska w kopalni piasku CTL Maczki Bór trafiają pokopalniane odpady. Protestujący twierdzą, że odpady są toksyczne i zagrażają ich zdrowiu, choć przedstawiciele kopalni Maczki-Bór twierdzą, że to nieprawda. Mieszkańców wspiera Związek Stowarzyszeń "Zielony Ring Przemszy".- Walczymy o to, żeby składowisko, które nazwano rekultywacją terenu, zlikwidować. Od 2005 roku trafiają tam najbardziej niebezpieczne odpady, na przykład skały płonne. Wiemy o tym z oficjalnych dokumentów, choćby CTL-u - podkreśla Włodzimierz Wieczorek, prezes Związku Stowarzyszeń "Zielony Ring Przemszy". - Zasady składowania są zgodne z prawem, ale prowadzenie rekultywacji odbywa się w miejscu do tego niedozwolonym, bo to zbiornik wód podziemnych Biskupi Bór, który jest rezerwuarem wody pitnej dla naszej aglomeracji.Według szefa Zielonego Ringu Przemszy, skały płonne składowane w wodzie tworzą siarczany, czyli związki szkodliwe. Dlatego kopalnia powinna zaprzestać tego typu działalności. Zgadzają się z tym niektórzy z mieszkańców dzielnicy Bór.- Według nas nikt nie powinien tam robić składowiska odpadów. Przecież nas w ten sposób się zatruwa. Zresztą czasami śmierdzi w nocy tak bardzo, że nawet okna nie można otworzyć - mówi Stanisława Musiał.Przedstawiciele CTL Maczki- -Bór bronią się, podkreślając, że wszelkie zarzuty nie są poparte faktami.- Nasza firma prowadzi rekultywację wyrobisk popiasko- wych, z wykorzystaniem skal płonnych, które pochodzą z kopalni węgla kamiennego. Jest to materiał naturalny i w żaden sposób nie jest niebezpieczny dla środowiska. Skały te pochodzą z ziemi i tak naprawdę po eksploatacji znów trafiają z powrotem w to samo miejsce - podkreśla Sławomir Rzepecki, pełnomocnik do spraw ochrony środowiska w CTL Maczki-Bór.Firma prowadzi taką działalność od 30 lat i jak podkreślają jej pracownicy, robi to zgodnie z przepisami o ochronie środowiska.


- Wszelkie stawiane nam zarzuty nie mają żadnego potwierdzenia w ekspertyzach i opiniach prawnych. Nasza działalność jest regularnie kontrolowana przez instytucje, które nie mają do tego żadnych zastrzeżeń - dodaje Sławomir Rzepecki.Na czwartkowe spotkanie z mieszkańcami przyszli również przedstawiciele związków zawodowych kopalni piasku. Obawiają się, że kolejne protesty doprowadzą do utraty ich miejsc pracy. - Wszelkie zarzuty wobec działalności kopalni są nieprawdziwe. Wiemy to, ponieważ tam pracujemy. Nikt nie składuje w wyrobisku toksycznych substancji - mówi Dorota Wietek, przewodnicząca NSZZ Solidarność w kopalni piasku. - W naszym zakładzie pracuje 700 ludzi. Nikt nie wie, czy kolejne protesty nie spowodują zwolnień.Z mieszkańcami spotkały się nie tylko strony sporu, ale również przedstawiciele sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.- Nasz Wydział Ochrony Środowiska zlecił wykonanie ekspertyz dotyczących działalności kopalni. Jedną z nich wykonali pracownicy Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Wykazała ona, że nie ma żadnego zagrożenia dla jakości wód podziemnych - mówi Wanda Orlińska, naczelniczka wydziału.Inną ekspertyzę przygotował Główny Instytut Górnictwa. Również ten dokument potwierdził poprzednie opinie specjalistów.źródło: Sebastian Reńca - POLSKA Dziennik Zachodni
Autor: Piotr Dudała | 28/11/2008
Komentarze
#1 | christop dnia 05.04.2012 00:58
tattoo ink sets Tattoo power supplies tattoo supply Dragonhawk ink tattoo supply Carry case tattoo starter kit.
#2 | eh dnia 09.12.2008 13:21
Wyrokujemy, podsumowujemy ... podważamy wszystko -a najlepiej ekspertyzy fachowców...i snujemy teorie spisku, bomb ekologicznych... po prostu się kompromitujemy !! A tak nawiasem w komentarzu do ANONIMA: gdybyś chciał kiedyś wybudować dom i musiałbyś wykonać projekt - to kto zapłaci jak nie ty !! czy wówczas ekspertyzy i projekty są złe !!??????????????????
#3 | obecny dnia 08.12.2008 13:51
bylismy tam, Artykuł jest kolejnym przykładem, że nie opisuje się jak było albo opisuje się tak, żeby wyglądało na to, że kilka niezdecydowanych typów nie wie czego chce. No cóż rację ma rozmówca, że ekspertyzy są pisane na zamówienie, tak było jest i będzie! A my wiemy, że już dziś zwozi się tam takie świństwa/ relacjonują to niektórzy kierowcy, którzy tam to zwożą. A planowane składowisko azbestu i innych niebezpiecznych substancji, będzie zagrażało nie tylko w pobliżu ale i na większe odległości. A żeby to wiedzieć nie trzeba byc ekspertem . Cętnie przykuwamy się do drzewek w obronie żabek, a tu taka bomba ekologiczna , mamy decicyt wody a tu szykuje się zatrucie takich zasobów. Ludzie opamiętajcie się i nie zachowujcie się jak króliki doświadczalne,po zetknięciu z eterem, Zebyście jeszcze z tego mieli korzysci, ale w tej sytuacji to tylko świadczy o ignorancji i tempocie niektórych. Zresztą od wieków myslących ludzi bylo zawsze co najwyżej 30%
#4 | kak dnia 01.12.2008 12:26
a ja wierzę za dużo tych opinii, żeby wszyscy byli w spisku z kopalnią.
#5 | ludek dnia 29.11.2008 17:45
Ja również w tą ekspertyzę nie wierzę !
Powinny być wykonane dwie niezależne ekspertyzy,które uwiarygadniają zawarte tezy.
#6 | anonim dnia 29.11.2008 16:14
ważne jest zawsze kto płaci!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney