Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


SOSNOWIECKA KULTURA

Prezentujemy tekst "SOSNOWIECKA KULTURA", który znajduje się w zakładce KULTURA na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. Tekst jest dość długi i zawiera listę nazwisk, wydarzeń, instytucji. Czy odpowiada jednak na pytanie: Jaka jest sosnowiecka kultura? Co w niej jest dobre, a co złe i należałoby zmienić? Zapraszam do dyskusji.

Piotr Dudała

Oczywiście, ks. prof. Włodzimierz Sedlak nigdy nie był Honorowym Obywatelem Sosnowca. Jest to błąd, który można, a nawet trzeba szybko naprawić.


Sosnowiec - miasto pogranicza kulturowego - w swojej ponad stuletniej historii był świadkiem współistnienia różnych narodowości, które wniosły w jego pejzaż bogactwo i różnorodność życia, tworząc specyficzną i barwną mozaikę społeczno-kulturową.Miasto kojarzone jest najczęściej z postacią światowej sławy tenora Jana Kiepury - zwanego „Chłopakiem z Sosnowca”. Z okazji jubileuszu 100-lecia jego urodzin, dzięki wielkiemu społecznemu zaangażowaniu, odsłonięty został pomnik poświęcony pamięci wielkiego tenora. Stał się on już integralną częścią nowocześnie zmodernizowanego centrum miasta.Z Sosnowcem związany był również Emil Zegadłowicz, który pochowany jest na cmentarzu przy ul. Będzińskiej. Swój ślad zaznaczył krakowski artysta Włodzimierz Tetmajer, który wraz z Henrykiem Uziembło wykonał polichromię w sosnowieckiej katedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Krótki epizod w swoim życiu przeżyła Pola Negri - znana aktorka kina niemego.

W Sosnowcu urodził się Władysław Szpilman, którego artystyczną biografię przypomniał Roman Polański w filmie Pianista . W Sosnowcu pobierał nauki Władysław Sebyła – wybitny poeta, członek grupy „Kwadryga”, zamordowany przez NKWD w 1940 roku. Tu się urodził Konstanty Ćwierk – poeta i pisarz, zamordowany w Mauthausen-Gusen w 1944 r.W Sielcu, dzielnicy miasta urodził się Włodzimierz Sedlak, ksiądz i profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, twórca polskiej szkoły bioelektroniki i elektromagnetycznej teorii życia, autor wielu książek. Honorowy obywatel Sosnowca, Radomia i Skarżyska–Kamiennej.Z Sosnowcem związani byli również: Leon Kruczkowski, który 7 lat pracował jako nauczyciel w Szkole Rzemieślniczo-Handlowej w Maczkach; Jan Dorman - twórca Teatru Dzieci Zagłębia, Anka Kowalska - autorka znanej powieści pt. Pestka.Tu urodził się i wychował tragicznie zmarły, legendarny poeta Kazimierz Ratoń; na dłużej zatrzymał się Stanisław Broszkiewicz – znakomity prozaik, autor wielu powieści. Sosnowiec to także Piwnica Literacka „Remedium”, działająca w latach 1981-1986 – z którą związani byli profesorowie Marian Kisiel i Piotr Wilczek, poeci: Jerzy Suchanek, Sławomir Matusz i Bogdan Prejs. Mieszkają tu, piszą i działają Jerzy Lucjan Woźniak, Tomasz Kostro, Sławomir Matusz, Paweł Barański, Krystyna Borkowska, Wojciech Brzoska i Paweł Majerski. Bogactwo tradycji literackich Sosnowca i Zagłębia oddaje antologia „Zagłębie poetów”, wydana w 2001 roku z okazji 100-lecia Miasta.

Sosnowiec kojarzony jest również z twórczością plastyków i malarzy: Mariana Maliny, Stanisława Gawrona oraz Jacka Rykały, Marka Przybyły, Anny Rybki, których prace można oglądać w wielu muzeach i galeriach świata. Z Sosnowca wywodzą się Janina Kraupe – Świderska, Małgorzata Dajewska, Ryszard Twardoch, Jakub Zim. W Sosnowcu mieszka i pracuje Zbigniew Podsiadło, laureat wielu międzynarodowych konkursów. Drugim uznanym artystą fotografikiem jest Marek Bebłot – autor doskonałego cyklu fotograficznego „Ogrody lusławickie” – osobistego portretu Krzysztofa Pendereckiego. W Sosnowcu urodził się również Zdzisław Lachur - założyciel pierwszej w Polsce wytwórni filmów rysunkowych w Bielsku-Białej, przekształconej później w Studio Filmów Rysunkowych. Jego dzieła znajdują się na wszystkich kontynentach, w muzeach i zbiorach prywatnych. Ze stolicy Zagłębia wywodzą się znany kabaretowy twórca i prezenter telewizyjny Krzysztof Materna oraz Jacek Cygan – autor tekstów wielu popularnych piosenek.Jeśli Śląsk jest kojarzony z muzyką bluesową, to muzyczne oblicze Sosnowca i Zagłębia mieni się barwami reggae i ska. To oblicze tworzą działające tu, a znane ze scen w całej Polsce zespoły: „Natural Mystic”, „Skankan”, „Konopians” i jazzowy band „Old Stylers”. Tu się urodził i tu mieszka Bogdan Mizerski – kontrabasista jazzowy znany ze wspólnych występów z poetą Tadeuszem Sławkiem, byłym rektorem Uniwersytetu Śląskiego. Mało kto wie, że od wielu lat w naszym mieście mieszka Dorota Agnoletto – będzinianka z pochodzenia, dyrygent oper wiedeńskich, kompozytor, pianistka i skrzypaczka. W Sosnowcu urodził się Kazimierz Kryza, światowej sławy dyrygent, pianista i wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach. Scenę muzyczną uzupełniają zespoły wokalne (Avocado) oraz wielogłosowe chóry muzyczne angażujące się żywo w działania kulturalne w całym kraju m. in. Lutnia, Salvatoris Amici, Sempre Cantabile czy Gloria Dei.

Niedawno w Sosnowcu swój jubileusz 70-lecia urodzin obchodził znany reżyser Stanisław Jędryka. Sosnowiczanką z urodzenia jest Magdalena Piekorz – reżyser filmowy, laureatka Złotych Lwów na XXIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2004 roku (za film „Pręgi” – ekranizację powieści „Gnój” W. Kuczoka). Tutaj urodził się również Wojciech Wawszczyk – animator filmowy współpracujący z wytwórnią Filmową „Hollywood Pictures”, twórca animacji do filmów „Aeon Flux” i „Ja Robot”Wspomnieć wypada o wybitnym socjologu prof. Januszu Ziółkowskim - autorze monografii miasta pt. Sosnowiec. Drogi i czynniki rozwoju miasta przemysłowego.

Kulturalny wizerunek miasta tworzą przede wszystkim ludzie, ale także instytucje, wydarzenia - imprezy, koncerty, wystawy, wernisaże.Sosnowiec może poszczycić się niezbyt liczną, ale bardzo prężną siecią miejskich instytucji kultury. Należą do nich: Teatr Zagłębia, Miejska Biblioteka Publiczna im. G. Daniłowskiego, Muzeum, Miejski Klub im. J. Kiepury, Miejski Klub "Maczki", Miejski Dom Kultury "Kazimierz" oraz Sosnowieckie Centrum Sztuki – „Zamek Sielecki”. Bardzo aktywnie działają Zagłębiowskie Towarzystwo Fotograficzne i Stowarzyszenie „Istota” Plastyczna Grupa „Relacje” ze Stowarzyszeniem Miłośników Fotografii, Galeria „Patelnia 36” i Art Cafe „Muza”.

Sosnowiec to również miasto interesujących wydarzeń kulturalnych i prestiżowych imprez, które mają już swoją pozycję w kalendarzu kulturalnym miasta, regionu, a nawet kraju. Co roku goszczą tu zespoły folklorystyczne z całego świata w ramach Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego. Wielkim wydarzeniem są coroczne pokazy taneczne par sportowych z całego świata w ramach Międzynarodowego Turnieju Sportowego Tańca Towarzyskiego. Wieloletnią tradycję mają takie imprezy jak: Mistrzostwa Polski Tańca Współczesnego Cheerleaders, Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Dni Ziemi, Dni Sosnowca, Przegląd Krótkich Form Teatralnych, Festiwal Małych Form Teatralnych, Festiwal Muzyki Znanej i Nieznanej, Festiwal Przedszkolnej Twórczości Muzycznej, Zagłębiowska Jesień Poetycka, Międzynarodowe Spotkania Artystyczne, Turniej Jednego Wiersza o "Laur Plateranki".

Dobrą tradycją miasta stało się również organizowanie corocznych koncertów inaugurujących nowe sezony kulturalne. Dzięki temu mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia w wydarzeniach artystycznych najwyższej próby.Od 1991 r. przyznawane są Nagrody Artystyczne Miasta oraz Nagrody za Upowszechnianie Kultury i Dorobek Publicystyczno-Naukowy. Od roku 1993 funkcjonuje Miejskie Stypendium Artystyczne. O tę formę pomocy mogą ubiegać się uczniowie i studenci szkół artystycznych z terenu całego kraju, mieszkający na stałe w Sosnowcu.źródło: http://www.sosnowiec.pl/default.aspx?docId=320

Autor: Piotr Dudała | 29/11/2008
Komentarze
#1 | Marek dnia 07.05.2009 08:29
To wstyd, że w Sosnowcu jest tak mało widocznych śladów o twórczości wyżej wymienionych, kto np. dziś pamięta o Stanisławie Broszkiewiczu i wielu innych zasłużonych dla miasta Sosnowca.
#2 | czerwone metody dnia 06.12.2008 15:07
szantażyk, szantażyk?
próba zastraszenia Matusza?
#3 | jarecki dnia 04.12.2008 15:26
Byłem na paru koncertach w Sosnowcu i widzę mizerne zainteresowanie,trzeba coś zrobić żeby ludzie zaczęli bywać,nie tylko na takich koncertach jak Rubik/tragedia/.
#4 | Pamiętliwy dnia 04.12.2008 02:29
"kultura w mieście" - ?????
Kulturę toście pokazali w tej słynnej pyskówce Matusz vs Ta Pedagog z Kany !
#5 | amen dnia 03.12.2008 10:40
idźcie do domu wszyscy w pokoju chrystka
#6 | on dnia 03.12.2008 09:18
jednym zdaniem...kiedys ktos przyjdzie i obroci to wszystko do gory nogami...tyle ze najpierw musi upasc ten PRLowski BastionSmile
#7 | do posła J. Pięty dnia 02.12.2008 14:03
Co na to Pan Poseł???
#8 | Pieprzyk dnia 02.12.2008 13:16
Zgadzam się z opinią młodego poety panoramicznie, bo tekst śmieszny, a Matusz rzeczywiście nie tylko o siebie się upomina. Czasem coś się udaje jednak zmienić przez ujawnienie prawdy na faktach.
#9 | młody poeta dnia 02.12.2008 11:59
uśmiałem się do łez, tylko ja widzę jeszcze jedną zasadniczą sprzeczność - po co Matusz wymienia tylu ważnych i godnych sosnowieckich twórców, upomina się o przedstawicieli różnych dziedzin artystycznych i proponuje utworzenie czasopisma "Zagłębie"????

po co? zawsze znajdą się satyrycy i krytycy, ale gdyby nie ludzie tacy jak Matusz siedzielibyśmy na drzewach!!!
trzeba iść do przodu, a Sosnowiec to ostatni bastion komuchów w POLSCE
#10 | jo dnia 02.12.2008 09:50
dobre Wink
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney