Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Ks. Prałat Jan Szkoc naszym kandydatem

17 sierpnia odszedł na zasłużoną emeryturę ks. Prałat Jan Szkoc. Przez ostatnie 22 lata był proboszczem parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu - Pogoni. Ks. Szkoc był zawsze otwarty na kulturę, jej twórców oraz na wydarzenia kulturalne. Parafia, którą kierował, przez długie lata była prawdziwą świątynią sztuki. Nasz serwis, dostrzegając zasługi ks. Prałata, zgłosił w dniu 21 września br. Jego kandydaturę do Nagrody Miasta Sosnowca w dziedzinie upowszechniania kultury. Dzisiaj przekazaliśmy do Wydziału Kultury i Sztuki dodatkowe dokumenty: życiorys oraz charakterystykę osiągnieć.W Kościele św. Tomasza Apostoła odbywały się wspaniałe koncerty, przedstawienia, prelekcje, spotkania, czy wykłady, działały chóry kościelne i zespoły. Sądzę, że jako społeczność lokalna miasta Sosnowca winni jesteśmy mu za to serdeczną wdzięczność. Jej wyrazem niech będzie zgłoszenie Jego kandydatury do Nagrody Miasta Sosnowca w dziedzinie upowszechniania kultury za 2008r., co też publicznie czynię.


Piotr Dudała

Redaktor Naczelny Serwisu www.sosnowiecfakty.pl


Ks. Jan Szkoc urodził się 2 stycznia 1932r. w Czeladzi. Jest kapelanem honorowym Jego Świątobliwości, kan. Grem. Kapituły Katedralnej, był diecezjalnym duszpasterzem ds. trzeźwości. Wyświęcony został 27 czerwca 1954r., ustanowiony proboszczem parafii św. Tomasza Apostoła w 1986r.


Ksiądz Szkoc był współzałożycielem Liceum i Gimnazjum Katolickiego w Sosnowcu. Odnowił kościół św. Tomasza oraz kaplicę na cmentarzu parafialnym w Będzinie-Małobądzu. Mur frontowy cmentarza zdobią piękne anioły. Wybudował słynne wieże z karylionami.


Obecnie mieszka w Domu Księży Emerytów w Będzinie.Ps. Ks. Prałat zgodził się na zgłoszenie swojej kandadatury do tej nagrody. Maila przesłałem na adres Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.Piotr Dudała

Reaktor Naczelny SerwisuAutor: Piotr Dudała | 02/12/2008
Komentarze
#1 | nathan dnia 02.04.2012 05:05
tattoo products tattoo guns airbrush tattoo supplies 4-10 Machine Tattoo Kits tattoo needle supply Round Shaders Tattoo Needles tattoo gun.
#2 | Tadeusz Bagiński - Psary dnia 08.12.2008 12:14
Dokładnie przeanalizowałem powyższe komentarze i nie uważam że są one zmyślone.A ponieważ w Zagłębiu Dąbrowskim nie za dużo jest teatrów i kultury z prawdziwego zdarzenia popieram przyznanie Księdzu Prałatowi Janowi Szkocowi Nagrody Miasta Sosnowca.
Sądzę również że na miejsce Księdza Prałata jest już odpowiedni następca o podobnych umiejętnościach dla kultury, a zarazem wiary katolickiej i chrześcijanskiej.
Pozdrawiam.
#3 | Piotr Dudała dnia 07.12.2008 22:51
Nie umie czytać, że jest to tryb warunkowy...??

Gdybyśmy chcieli przyznać mu taką nagrodę, na jaką by w pełni zasługiwał i jaka mu się należy, to mogłoby się okazać, że zanim byśmy się co do tego zgodzili i ją ustanowili, to znając przewlekłość pewnych miejskich procedur i dyskusji, ks. Szkoca wsród nas już nie ma.
#4 | @PD dnia 07.12.2008 22:31
...ks. Szkoca wsród nas już nie ma... ?????
Panie Dudała, jak to nie ma wśród nas ? a gdzie jest ?
#5 | Piotr Dudała dnia 07.12.2008 09:19
Jestem przekonany, że ks. Szkoc jest idealnym kandydatem do Nagrody Miasta Sosnowca w dziedzinie upowszechniania kultury, za... upowszechnianie kultury. Może stan duchowny jest tu pewną mentalną przeszkodę, ale trzeba to powiedzieć otwarcie: mało jest ludzi, którzy w tym mieście zrobili w zakresie upowszechniania szeroko pojętej kultury więcej. Kultury opartej o uniwersalne wartości chrześcijańskie, patriotyczne i narodowe. Nie jest to więc kandydatura w jakiś sposób "naciągana" do tej właśnie nagrody, lecz, według mojego głębokiego przekonania, po prostu NAJLEPSZA!
Ks. Szkoc odszedł w bieżacym roku na zasłużoną emeryturę. Wkrótce, bo już 2 stycznia, skończy 77 lat. To już sędziwy wiek. Wszyscy życzymy mu długiego życia, stu lat. Czas jednak nieubłaganie płynie. Gdybyśmy chcieli przyznać mu taką nagrodę, na jaką by w pełni zasługiwał i jaka mu się należy, to mogłoby się okazać, że zanim byśmy się co do tego zgodzili i ją ustanowili, to znając przewlekłość pewnych miejskich procedur i dyskusji, ks. Szkoca wsród nas już nie ma. Nie można do tego dopuścić. Lepiej więc już teraz przyznać mu tę nagrodę, którą, znając go, na pewno w tej lub innej formie rozda, podzieli się z innymi, niż wikłać się w długie procedury nowych, miejskich nagród. Zawsze też ktoś mógłby powiedzić, że dla jednej osoby specjalnych nagród nie powinno się ustalać.
Sądzę również, że ta nagroda, byłaby też świetną formą podziękowania księdzu przez społeczność i władze Sosnowca za te dwadzieścia dwa lata. Uważam, że jesteśmy mu to winni, bo właściwie to odszedł w angielskim stylu i nikt tego jakoś w szczególny sposób nie zauważył. Wręczenie tej nagrody byłoby świetną formą takiego oficjalnego pożegnania.
I jeszcze jeden argument, przyznanie tej nagrody własnie teraz, nie wyklucza, w przyszłości kolejnej...
#6 | PiB dnia 06.12.2008 20:21
Odezwę się tu jeszcze raz, chociaż przecież na dodatek akurat na ten temat się wyrażać, to jest dublowanie sprzed paru bodaj tygodni. Niemniej, tylko po części, bo najpierw "mrożąca krew w żyłach historia dziejów buntu młodego S.M." ;-) Przyznam, że rzeczywiście trochę początek jego opowieści zmroził mnie niepokojem, znając bowiem Księdza Prałata nienajgorzej, łącznie z przywiązaniem do wiary jednoznacznej powodującej, iż nie za szerokie miejsce zyskuje u niego licentia poetica, gdy chodzi o pryncypia, po prostu obawiałem się, iż - zwłaszcza wobec wichrzycielskiego nastroszenia młodziana - może to spowodować, że nie zdąży naprzeciw wybiec z kolei prawdziwa życzliwość, która również, może nawet przede wszystkim, mieszka w sercu Ks. Jana... No, ale nagrodzona została wiara, że może jednak owa dama, wspomniana życzliwość zdąży ubiec inne cechy - doczytałem w nagrodę, że jednak obu Panom udało się dojść do porozumienia, jak rozumiem w dodatku jeszcze mającego wpływ jakoś na szczęście osobiste i to kilkorga chyba osób... w dodatku na lata. Dobrze więc się stało, że to porozumienie wyszło. Dzięki za to wspomnienie, osobiste przecież także dość bardzo.
Myślę też - że ono może stanowić jakieś dopowiedzenie do głosu, który został tu umieszczony pod pseudonimem "Rozsądek". Jak by tu napisać - właśnie w tej części, nota bene, będzie dużo powtórki wcześniejszego mego wpisu - choćby ten właśnie wpis S.M. pokazuje właściwy ślad odpowiedzi. Owszem, można mieć - jak w wypadku każdej kandydatury - pytania, czy to kandydat jak najbardziej całościowy. Można "wytykać", że - skoro ortodoksja była tak nadrzędna, że sztuka musiała się mocno podporządkowywać: to czy to jest promocja kultury? Ale - można i zapytać: czy to, że nawet przy prostolinijności podejścia do - słusznej samej w sobie - nadrzędności ortodoksji, Ks. Jan jednak potrafił przekroczyć te ograniczenia i wesprzeć najpierw rozmową, potem świadectwem młodego poetę: nie jest jakimś "mecenatem"? Czy do nagrody takiej może kandydować jedynie ktoś we wszystkich wymiarach propagujący twórczość wszelkich dziedzin i nawet może wszelkich głupstw? Przecież nie musi być do nagrody ktoś zasłużony np. działalnością tak w dziedzinie plastyki jak i muzyki itp... Jak kiedyś pisałem - promowanie kultury przez same działania w przestrzeni architektonicznej (wieże, anioły przycmentarne), w przestrzeni plastycznej (instalacje na okresy i święta liturgiczne wewnątrz kościoła), edukacja (liceum, gimnazjum), organizacja występów artystycznych, koncertów - a także promowanie kultury bycia społecznego (choć trzeźwego stylu życia i wspieranie hospicjum): jak najbardziej "kwalifikują" i pod tę nagrodę, nawet jeżeli akurat to były tylko części działalności duszpasterskiej. No, ale nagrody dla "księdza roku", to przecież 1/4 mieszkańców miaasta trawiłaby dość ciężko... Chociaż, kto wie. A może by tak jednak taką nagrodę, nawet trochę szerzej rozumianą, za działania na rzecz duszpasterstwa lub pedagogii i wsparcia rozwoju osobowego człowieka im. Ks. Bp. Adama Śmigielskiego wprowadzić???
W każdym razie - owszem, obiekcje podpisane mianem "Rozsądek" należy docenić. Choćby - w obronie samego Ks. Jana, by nie pomniejszać wymiaru jego zaangażowania. Czyli - i słuszna była ta obserwacja, że teoretycznie miasto mogłoby jeszcze inaczej, trafniej go uhonorować. Tylko... Co jednak tak naprawdę nakazuje nam rozsądek? Hm. A jakie są szanse na tę "inną, lepszą" nagrodę dla Ks. Jana? Jeżeli nie ma - to jak najbardziej trzeba poprzeć właśnie do tej nagrody tę kandydaturę! Co więcej - na swój sposób, szczególnie wymowna jest tak zgłoszona kandydatura, w zakresie tego, czym może dysponować "szary obywatel" (pardon, Panie Piotrze, może jednak pomimo użycia takiego określenia, nie zostanę wycięty ;-) z moim głosem?). To byłoby swoiste podkreślenie, że ta nagroda "płynie od dołu", od ludzi, którzy mają tylko takie środki wyrażenia wdzięczności przez Miasto - jego Obywateli.
#7 | anonim dnia 06.12.2008 14:29
byłoby super jakby wygrał!!!
#8 | anonim dnia 06.12.2008 04:38
Kościół św. Tomasza Apostoła został zgłoszony przez gminę do XII edycji ogólnopolskiego konkursu "Modernizacja roku 2008". Konkurs jest współorganizowany przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Naturalnego. W 2004 r. rozpoczęto budowę dwóch wież. Dodały świątyni 46 metrów. Kościół ma teraz 70 metrów wysokości. Wieże zbudowane są z konstrukcji stalowej, uzupełnionej szkłem.
#9 | anonim dnia 04.12.2008 20:49
I agree!!!!
#10 | betelgueze dnia 04.12.2008 14:54
Wyróżnienie dla Księdza Prałata należy się jak nikomu innemu...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney