Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sprawa leży w gestii miejscowego biskupa!Treść maila Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, który serwis www.sosnowiecfakty.pl otrzymał w dniu 3 grudnia 2008r.


W odpowiedzi uprzejmie informuje, ze przedlozona sprawa lezy przede wszystkim w gestii miejscowego biskupa diecezjalnego.


Ponieważ diecezja sosnowiecka aktualnie oczekuje na nowego biskupa, po jego nominacji należałoby te sprawe jemu przedstawic.


Z powazaniem


Nuncjatura Apostolska w PolsceWarszawa, 3.12.2008
Treść maila przekazałem do wiadomości sosnowieckiej Kurii Diecezjalnej.


Ponieżej przedstawiam pytanie prawne skierowane do Nuncjatury w dniu 29 listopada br.

Arcybiskup Jan KowalczykNuncjusz Apostolski

w Polsce

Duży betonowy podest w kształcie ołtarza - barki z olbrzymim teflonowym żaglem, a na nim samym, w jego środku figura Jana Pawła II - tak ma w niedalekiej przyszłości, bo już za niecały rok, wyglądać centralne miejsce sosnowieckiego Placu Papieskiego, na którym w 1999 r. Jan Paweł II spotkał się z wiernymi. Przed barką odbywać się będą najważniejsze uroczystości religijne w diecezji, a na niej samej, obok koncertów, odprawiane mają być Msze Święte.

Wszystko wskazuje na to, że z inicjatywy Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego, powstanie największy pomnik - ołtarz Jana Pawła II w Polsce, a może na świecie, na którym on sam będzie w centrum i pomnika i placu. Czy nie za wcześnie?Od początku projekt pomnika ze względu na olbrzymie koszty i skalę, wzbudza wiele kontrowersji i podziałów, również w obrębie Rady Miasta Sosnowca. Świadczy o tym m.in. list części radnych do Prezydenta Miasta o wstrzymanie tej inwestycji. O ile nie budzi zastrzeżeń "świeckie" zagospodarowanie placu, które jest powszechnie akceptowane, to mam wrażenie, że wzbudza sama barka i umieszczenie na pomniku - ołtarzu osoby Sługi Bożego Jana Pawła II. Początkowo miał tam stać krzyż. Sądzę, że to "zestawienie" jest sprzeczne z polską, katolicką tradycją. Ma również wyraźny podtekst polityczny i chyba jest trochę przedwczesne. Być może stanowi ono również naruszenie Kodeksu Prawa Kanonicznego, w szczególności Kan. 1187. Stanowi on, że: Kult publiczny można oddawać tylko tym sługom Bożym, którzy autorytetem Kościoła zostali zaliczeni w poczet Świętych lub Błogosławionych.Patrz wizualizacja pomnika: http://www.sosnowiec.pl/default.aspx?docId=8286Wspomnieć należy, że w Sosnowcu osobę Jana Pawła II upamiętnia już nazwa samego placu, rondo Jego imienia w pobliżu, krzyż i pomnik. Również Centrum Pediatrii w Sosnowcu - Klimontowie ma Ojca Świętego za patrona. Nie wiem, skąd więc takie ciśnienie na jeszcze mocniejsze Jego upamiętnienie? Może zostawmy coś sobie na poźniej?Czy forsowanie tej inwestycji, pomijąc jej aspekt finasowy, jest zgodne z nauką kościoła katolickiego i prawem kanonicznym?. Otóż, są co do tego mam bardzo poważne wątpliowości. Ks. prałat Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, pytany przez Radio Watykańskie w słynnej sprawie kościoła w Gdyni, powiedział: "przed beatyfikacją dozwolone są jedynie formy kultu prywatnego, a więc indywidualne przedstawianie próśb, natomiast niedopuszczalne są jakiekolwiek formy kultu publicznego jak wystawianie ołtarzy, obrazów wskazujących na świętość jego osoby. Inicjatywy takie mogą stać się przeszkodą w procesie".Ks. prof. Henryk Misztal, dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który prowadził siedem procesów kandydatów na ołtarze uważa, że "publiczny kult Jana Pawła II mógłby wręcz doprowadzić do wstrzymania procesu".Prosiłbym ks. Arcybiskupa o wiążącą opinię w tej sprawie. Łączę wyrazy szacunku.

Piotr Dudała

Redaktor Naczelny Serwisu www.sosnowiecfakty.pl

Autor: Piotr Dudała | 02/12/2008
Komentarze
#1 | Bram-Point.pl dnia 14.12.2008 12:54
- ide sie przekonać czy prawde piszecie.!
#2 | ja dnia 10.12.2008 22:36
Panie Piotrze, a miałem Pana za obiektywnego katolika. Mimo wszystko pozdrawiam.
#3 | anonim dnia 05.12.2008 19:10
PO _KANONIZACJI_ JP2 - TAK.
#4 | anonim dnia 05.12.2008 19:09
BARKA - TAK,
OŁTARZ I KRZYŻ - TAK,
BOISKA I INNE OBIEKTY SPORTOWE (W POBLIŻU) - NIE.
#5 | @sosnowieczanin dnia 05.12.2008 15:55
a mnie się wydaje, że jest to podejście również religijne...może nie do końca czysto, bo są tam elementy polityki, zwłaszcza gdy się popatrzy na skład komitetu budowy pomnika i osobę, która go powołała! dla mnie obecenie w całej sprawie jest czysta polityka... ale to nie ja jestem temu winny!
#6 | Sosnowiczanin dnia 04.12.2008 23:45
Panie Piotrze widze, że nie traci Pan czasu i korzystając z wakatu na stolicy biskupiej w Sosnowcu, próbuje Pan negatywnie nagłośnić problem BARKI - co wogóle mnie nie dziwi, bo próbuje Pan do problemu podejść czysto politycznie jako przedstawiciel platformy obywatelskiej! A szkoda, bo to wlasnie Pan sprowadza sprawę tylko do polityki! Czy nie należało wpierw zapytać Rzecznika Kurii Sosnowieckiej?? Oj Panie Piotrze tak się nie robi... niestety serwis staje się coraz bardziej politycznySad
#7 | Mano dnia 04.12.2008 20:48
Szacunek nakazywałaby powstrzymanie się od podejmowania wiążących decyzji do czasu wyboru nowego Biskupa!
#8 | betelgueze dnia 04.12.2008 14:47
Barka - tak, krzyż - tak, boiska - tak, JPII - nie !
#9 | anonim dnia 04.12.2008 09:36
jak to co robią? SĄ!
#10 | Baba dnia 04.12.2008 02:07
Jestem za boiskiem.....
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney