Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Poseł Grzegorz Dolniak za szybką koleją do Pyrzowic przez Zagłębie

Na ręce Cezarego Grabarczyka Ministra Infrastruktury poseł Grzegorz Dolniak złożył interpelację dotyczącą realizacji połączenia kolejowego Pyrzowic z Katowicami. - czytamy na stronie internetowej posła - grzegorzdolniak.plMając na względzie perspektywiczny rozwój rynku transportu lotniczego w Polsce, a w tym aspekcie również planu budowy portu lotniczego w Pyrzowicach uprzejmie proszę Pana Ministra o powtórną analizę możliwości wykonania odcinka kolejowego łączącego Pyrzowice ze stolicą województwa śląskiego – Katowicami. Jest to o tyle ważna inwestycja gdyż w kontekście potencjalnych możliwości goszczenia na stadionie Śląskim drużyn piłkarskich uczestniczących w EURO 2012, doskonale uzupełniałaby system komunikacji Śląska i Zagłębia z pozostałymi częściami zarówno w kraju jak i Europy.Z aktualnych informacji wynika, że PKP Polskie Linie Kolejowe wycofały się z deklaracji budowy w okresie 3 lat odcinka kolejowego łączącego Pyrzowice z Katowicami, tłumacząc ten fakt zbyt krótkim czasem przewidywanym na jego realizację jak i stosunkowo wysokimi kosztami. Oznacza to, że nie ma żadnych możliwości inwestycyjnych by planowane przedsięwzięcie mogłoby być zrealizowane do roku 2012.Równolegle całkowicie pominięto inny wariant budowy odcinka Pyrzowic z Katowicami na bazie istniejącej linii jednotorowej nr 182 Pyrzowice – Zawiercie, którego konsekwencją mogłoby być uzyskanie doskonałego połączenia z Centralną Magistralą Kolejową łączącą Warszawę z Katowicami. Rozwiązanie to uchroniłoby przed wysokimi kosztami inwestycyjnymi, skróciłoby czas realizacji do 2 lat, czyniąc realnym termin oddania do eksploatacji przed rokiem 2012, a dodatkowo – zapewniło szybkie połączenie kolejowe zarówno z Katowicami jak i Warszawą, co z pewnością przesądza o dodatkowych atutach przedmiotowej propozycji.Zatem uprzejmie proszę Pana, Panie Ministrze o odpowiedź na następujące pytania:1. Jakie powody zdecydowały o wycofaniu się z projektu budowy odcinka kolejowego łączącego Pyrzowice z Katowicami, na bazie dotychczasowych ustaleń?

2. Czy wykreślenie tej inwestycji z listy kluczowych projektów związanych z EURO 2012 ma charakter ostateczny?

3. Czy dopuszcza Pan, Panie Ministrze, możliwość realizacji połączenia Pyrzowic z Katowicami i Warszawą na podstawie przedstawianego przeze mnie wariantu alternatywnego, w sytuacji kiedy dotychczasowe rozwiązania uznałby Pan Minister za niemożliwe do wykonania w przewidywanym terminie?źródło: grzegorzdolniak.pl


Autor: Piotr Dudała | 07/12/2008
Komentarze
#1 | anonim dnia 01.11.2009 21:42
Zgadzam się z tą opinią jest to najefektywniejsze wykorzystanie tej koncepcji połączenia lotniska, PYRZOWICE z całym naszym regionem i służące wszystkim mieszkańcom w dogodny i szybki sposób przemieszczania się w całej naszej aglomeracji i nie tylko naszej. Pomysł ten jest bardzo słuszny, bo zarazem służy całemu społeczeństwu rozwojowi aglomeracji, biznesowi, tworzeniu nowych miejsc pracy podniesienia walorów całego województwa i ościennych wojewóctw, po prostu projekt ten wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ludzi tak wyczekiwany od bardzo wielu lat a tym ważniejszy, że w czasie obecnym jest on nadzieją na lepsze jutro wszystkich a niewybranej garstki ludzi gdzie w tym, co zamierza się robić widzą tylko swój interes. Z tego, co wiem robi się wszystko, aby ten projekt obalić i nie doprowadzić do jego realizacji obarczając go wieloma wadami argumentując i tworząc nawet specjalnie na ten cel rachunek ekonomiczny, aby storpedować i ośmieszyć jego wprowadzenie w życie. Między innymi ludzie samej PLK muszą mieć w tym durzy interes skoro oni sami tak oponują i wyciągają broń najcięższego kalibru, aby zmienić bieg wydarzeń i by było po myśli wąskiej grupy ludzi, co mają w tym jakiś cel, niebacząc na dobro społeczeństwa i kraju. Jeden z nielicznych, argumętów to taki, aby można było utworzyć połączenie kolejowe z portem lotniczym PYRZOWICE musiałby on rocznie przewozić 7.5miliona podróżnych, więc jeżeli przewozi mniej to się nie opłaca.
Więc pytam inne porty lotnicze w Polsce ile przewożą podróżnych, że się opłaca i pozostawiam to pytanie bez odpowiedzi. Przecież port lotniczy PYRZOWICE jest jednym z najmłodszych portów w Polsce i jak widać najprężniej się rozwijającym nie mówią to jakieś, wimagowane liczby tylko rzeczywistość i zapotrzebowanie społeczne, więc ludzie, którzy chcą zgnębić nasz region niech wezmą to pod uwagę, bo inaczej autonomia ŚLĄSKA może okazać się rzeczywistością. Władze naszego województwa powinny zrobić wszystko, aby doprowadzić do realizacji tego właśnie i tylko tego projektu, bo to on jest najwłaściwszy zasadny i służący ludziom, województwu,władzą jego i rozwojowi całego województwa. Jeżeli nie będzie zrobione to teraz, kiedy jest na to najlepszy czas to wątpię czy w najbliższych dwudziestu latach projekt będzie zrealizowany, bo z moich wiadomości wynika, że na pewno NIE. Jest to najbardziej przyjazny ekonomicznie i społecznie realny projekt do wdrożenia w życie, bo taka druga szansa już się nie powtórzy.
#2 | mieszkanka Bedzina dnia 07.01.2009 14:52
Skoro Pan Dolniak marzy o szybkiej kolei w Zagłębiu to niech równocześnie pomyśli o długoletniej trasie tramwajowej linii 27, która chce prezydent miasta Będzina Radosław Baran zdjąć z trasy. Na Dandówkę i Niwke dzielnice Sosnowca dojeżdża wiele osób do pracy, gdzie mieści się Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Nie wszyscy maja samochody tak jak m.in. prezydent Baran, który do pracy dojeżdza samochodem a mieszka na Małachowskiego w Będzinie, jemu niepotrzebna jest ta linia tramwajowa, to wówczas niech też pomyśli o innych mieszkańcach, bo inaczej to ma już wielką przegrana w następnych wyborach. Jest taka piosenka Beaty Kozidrak, która zawiera m.in. takie słowa: ,,Nie jesteś sam na świecie by dla siebie kwiaty rwać,popatrz wokół ludzie inni są".Poroponowałabym by wreszcie prezydent Radosław Baran wziął się do roboty i rozwinął gospodarczo swoje miasto na taki sam potencjał jaki ma Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec, bo wciąż mu brakuje lokomotywy by to zrobiła.Mógł Będzin wczesniej pomyslec i nie oddawac ziemi na której teraz stoi teraz M1 w Czeladzi a nie teraz redukowac tramwaj 22, którym Bedzinianie jeżdżą od dawna z powodu pewnie politycznych nieporozumień, jak w przypadku linii autobusowej 634, która jeździła do Olkusza a nie jak teraz tylko do Sławkowa.
#3 | wyborca dnia 09.12.2008 19:34
Aha poseł przypomniał sobie, że należałoby zacząć się pokazywać z czymś... czas leci, wyborcy patrzą...a tu dłłłłłuuuuuggggooo NIC. Teraz czas zacząć...
#4 | Sztirlic dnia 09.12.2008 13:23
Panowie, wsze poczucie humoru jest zabójcze, aczkolwiek mówią że śmiech to zdrowie !
@ludek - dobre ! czekaj tatka latka - ha ha ha ha
@ZŁY - piszesz na zasadzie "weżmy się i ZRÓBCIE" - Tobie jest źle a my mamy typować ha ha ha ha !
#5 | ZŁY! dnia 09.12.2008 11:53
Wytypujmy 10 kandydatów!
twoje kandydatury to;..
#6 | ludek dnia 09.12.2008 11:49
No to czekamy na pozytywna odpowiedż z ministerstwa !
#7 | @ ZŁY ! dnia 09.12.2008 11:49
-ale przecież to tobie jest tu źle im jest dobrze, więc dlaczego oni mają wyjechać. Trzeba bylo się mądrować przed wyborami, teraz to jest po ptokach, więszość głosujących tak wybrała. Będą wybory i znów większość wybierze nastepnych na kolejne cztery lata. I znów jednym bedzie dobrze a inni bedą źli. I tak na okrągło albo na lewo albo na prawo - bo normalnie czyli w środku jest na zachód od Odry. A jak będziesz miał przerwę w tej złości i właczy ci się na chwilę myślenie to zaproponuj coś - kogo z dzisiejszych gwiazd polityki miejskiej widział byś w przyszłych władzach ? Same orły, olbrzymi wybór ... nie.
#8 | ZŁY ! dnia 09.12.2008 11:36
Dobrze ja mogę wyjechać pod warunkiem ,że Górski i jego zwolennicy wyjadą na zawsze(bez prawa powrotu
do Sosnowca) do PUTINA bo tam jest jego miejsce !
#9 | @ zły dnia 09.12.2008 10:53
Złość piękności szkodzi. Zarzyj coś albo obraź się i wyjedź, polecam np. jakąś gminę w podkarpackim. Tam nie ma Górskiego-PRL, majatku komunalnego i nnych sosnowieckich dolegliwości.
#10 | zły! dnia 09.12.2008 09:58
Mam dosyć zarządzania miastem w stylu Górski-PRL!
Mam dosyć braku efektywność pracy urzędu miejskiego !
Mam dosyć złego zarządzania majątkiem komunalnym !
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney