Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


„Niech ta wmurowana tablica przypomina nam zawsze, że życie nasze winniśmy nieustannie budować na prawdzie"

Tablicę poświęconą urodzonemu w Dąbrowie Górniczej abp Janowi Cieplakowi odsłonił 17 lutego w sanktuarium Matki Bożej Anielskiej bp Adam Smigielski - napisał Ks. Paweł Rozpiątkowski w artykule "Pamięci Arcybiskupa Jana Cieplaka" w nr 9 Tygodnika "Niedziela" z 1996r. Tablicę ufundowano z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej w 70. rocznicę śmierci Kandydata na ołtarze. Eucharystię Ordynariusz sosnowiecki sprawował w intencji beatyfikacji Arcybiskupa Cieplaka.
W homilii bp Smigielski scharakteryzował postać Księdza Arcybiskupa jako wiernego świadka prawdy ewangelicznej. Ordynariusz sosnowiecki podkreślił zarazem, że taka postawa jest zadaniem każdego chrześcijanina. „Niech ta wmurowana tablica - mówił Ksiądz Biskup - przypomina nam zawsze, że życie nasze winniśmy nieustannie budować na prawdzie".

Zdaniem Ordynariusza zagłębiowskiej diecezji, to przypominanie jest ważne szczególnie dziś, kiedy bardzo duża liczba ludzi wybiera „nieprawdę zamiast prawdy, niesprawiedliwość zamiast sprawiedliwości".


Organizatorzy starali się nadać nabożeństwu uroczysty charakter. Oprócz kustosza bazyliki, ks. Jana Leksa i władz miejskich z prezydentem Henrykiem Zagułą, uczestniczyli w niej członkowie TPDG, orkiestra dęta i chór Państwowej Szkoły Muzycznej. W liczniejszym udziale wiernych przeszkodziła, jak się wydaje, fatalna tego dnia pogoda. Mimo tej przeciwności, dąbrowianie oddali należy hołd jednemu ze swych najsłynniejszych rodaków. Ufundowana ku Jego czci tablica ma być swoistym epitafium dla abp J. Cieplaka, którego prochy złożone w katedrze wileńskiej zostały usunięte stamtąd przez miejscowe władze.
Warto dodać, że uroczystość 70. rocznicy śmierci Arcybiskupa Wileńskiego zbiegła się z dwoma innymi jubileuszowymi datami: 80. rocznicą nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej i 10. rocznicą działalności Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.żródło: Ks. Paweł Rozpiątkowski, Tygodnik "Niedziela" nr 9 z 1996r.Ps. Artykuł ten otrzymaliśmy dzięki uprzejmości p. Zygmunta Motyla, krewnego Arcybiskupa. Wiemy, że z niewiadomych przyczyn tablica została ściągnięta, ale znajduje się na terenie kościoła. Pan Zygmunt pisze o tym w ten sposób: "Niestety do tablicy tej nie dane mi było dotąd się dostać, ani żadnemu fotoreporterowi, ale wiem że jest w Sanktuarium MBA. Wszystkie inne tablice z Kościoła NMPA, mają swoje zdjęcia umieszczone już na stronie internetowej Dąbrowy Górniczej, a ta jedyna jest dalej ukryta" Jaka jest na niej treść?". O pomoc w wyjaśnieniu tej tajemniczej sprawy zwróciłem sie do sosnowieckiej Kurii. Mam nadzieję, że sprawa się wkrótce wyjaśni.Piotr Dudała


Autor: Piotr Dudała | 09/12/2008
Komentarze
#1 | Odpowiadek dnia 11.12.2008 17:43
Bo w Kościele czas płynie woooolno i majestatycznie. Bo Kościół ma swoje racje i swoje spojrzenie. Ma swój rozum i swoje pojmowanie świata. Nic w Kościele nie dzieje się z przypadku i pod wpływem nawet najszlachetniejszego impulsu. Dlatego tyle lat trwa i trwać będzie.
I dobrze aby to wreszcie zrozumieli wszyscy podpowiadacze od różnych Upamiętnień, Tablic i Procesów Beatyfikacyjnych.
#2 | Pytek dnia 10.12.2008 16:22
ściągnęli tablicę, dlaczego?
#3 | anonim dnia 10.12.2008 05:50
słowa Biskupa brzmią, jak testament!
#4 | Piotr Dudała dnia 10.12.2008 04:08
29 marca br. w archikatedrze Wniebowzięcia NMP w Mohylewie zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi, arcybiskup mińsko-mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz odsłonił tablicę pamiątkową ku czci księży diecezji mohylewskiej, którzy oddali życie za wiarę w XX wieku. Wśród postaci, które znalazły się na tablicy jest również, pochodzący z Dąbrowy Górniczej, Arcypiskup Jan Cieplak.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney