Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Plac sakralno - sportowy?

Trwa spór o tzw. plac papieski w Sosnowcu. To właśnie tu dziewięć lat temu papież Jan Paweł II przemawiał do tłumów wiernych. Teraz miasto chce zagospodarować ten teren. Kosciół chce by powstał tu pomnik upamiętniający tamte wydarzenia. Część miejskich radnych pomnika nie chce, a zamiast proponuje budowę boisk sportowych.Długo, energicznie i z poświęceniem wszyscy w Sosnowcu szukali koncepcji na zagospodarowanie tego szczególnego miejsca. - Ile tu już było planów. Jakiś market miał być. Oby nie było pubów tutaj - mówi pani Grażyna. Tych ostatnich raczej nie będzie, bo w myśl nowej koncepcji smutna rzeczywistość Zagórza zmieni się w prawdziwą bajkę. - Jest ta i strefa sacrum. Jest strefa handlowo mieszkaniowa. Handlowo-usługowo -mieszkaniowa - dodaje Elżbieta Pękała, UM Sosnowiec.Ale kiedy przyjrzeć się bliżej to można zauważyć, że biuro projektowe, które za trzydzieści tysięcy złotych wymyśliło koncepcję, tak naprawdę ameryki nie odkryło. Wełdug najnowszej koncepcji architektów na Placu Papieskim ma powstać skatepark, mają być zieleńce, deptaki, boiska do gry w piłkę i w kosza oraz place zabaw i elementy małej architektury. Czyli nic się nie zmieni. Niezmienne są też niektóre wątpliwości. - Nie zgadzam się absolutnie z tym, by za pieniądze miejskie budować obiekty sakralne. Żeby miasto partycypowało czy też wręcz wydawało pieniądze na obiekty typu barka - uważa Maciej Adamiec, radny.A ta razem z ołtarzem i innymi obiektami typowo sakralnymi ma podobno powstać i sąsiadować z częścią sportową i gastronmiczną placu, co z kolei nie do końca podoba się kurii. - Kiedy usłyszałem pomysł na część rekreacyjną to bardziej sobie wyobrażałem jako część parkową - mówi ksiądz Jarosław Kwiecień, rzecznik kurii sosnowieckiej. Lecz według socjologa religii - Piotra Wróblewskiego skatepark, czy kawiarnia w sąsiedztwie kościoła nie powinny dziś nikogo dziwić. - Sacrum miesza się z profanum. Silesia City Center jest takim dobrym przykładem.Tam kaplica z powodzeniem wyrosła na terenie marketu, a w Sosnowcu mecze podobno nie będą przeszkadzać w chwili zadumy. - W sąsiedztwie odbywającej się mszy, młodzież nie ma odruchu takiego żeby przeklinać - twierdzi Krzysztof Haładus, radny.Przekleństw na razie nie słychać, ale są pytania nie tylko te w ramach konsultacji społecznych, ale także na linii samorząd-kościół. - Jest jeszcze jedna ważna rzecz nad, którą należałoby się zastanowić. Jeśi chodzi o tę część rozrywkowo-sakralną. Czy nie należałoby z tą częścią zaczekać na wybór nowego biskupa? Niech on się wypowie jak widzi ten plac - powiedział Arkadiusz Chęciński, radny.źródło: red. Maciej Wąsowicz, TVSAutor: Piotr Dudała | 09/12/2008
Komentarze
#1 | ludek dnia 16.12.2008 14:02
Chyba ? grunt ma kilku właścicieli .Wink))), ale sprawdzę .Wink))
#2 | anonim dnia 16.12.2008 13:48
jaki status? nieuregulowany!!!!!!!!!!!!!!!
#3 | anonim dnia 16.12.2008 12:59
Tego chyba nie wiedzą nawet najstarsi górale.
#4 | Pytanie do kompetentnych dnia 16.12.2008 11:36
Jaki jest aktualny status prawny terenu / gruntu / na ktorym planowana jest ta cała checa. Czyje to jest obecnie - miejskie, państwowe, kościelne, spółdzielcze ??? Ktoś wie ?
#5 | mieszczuch dnia 16.12.2008 08:12
Na nowe drogi, tramwaje czy ścieżki rowerowe to kasy nigdy nie ma. A na jakieś pomniki - barki dla klech kasa zawsze się znajdzie.
Kościół chce pomnika? Niech postawi go sobie sam. Ja nie życzę sobie, aby kasę z moich podatków marnować na jakieś barki na tym placu! Lepsze będzie boisko, żeby nasza młodzież miała się gdzie wyszaleć, zamiast demolować bloki i wiaty przystankowe.
#6 | anonim dnia 15.12.2008 22:07
Zawsze można spróbować. Może akurat się sprawdzi. Jeden mądry człowiek zamiast kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu ludzi z UM i RM. Taniej i stabilniej.
#7 | bez spodenek dnia 15.12.2008 12:42
Ciekawe, bardzo ciekawe - a o czym jeszcze ma decydować ten NOWY Biskup ? W gruncie rzeczy to niezly pomysł, po jakiego grzyba UM i RM - wystarczy nam mądry Biskup. Będzie znacznie taniej a kto wie czy nie mądrzej. W końcu za komuny faktycznie to rządził kumitet miejski a nie magistrat - ludzie i tak robili co chcieli.
A ten kawałek Sosnowca w Zagórzu, to już nie jest grunt samorządowy że podlega judyskrycji Kościoła ?
#8 | Do "ludków" i innych ujadaczy dnia 15.12.2008 09:56
Jeśli czekamy za nowym biskupem to ze wszystkim. A nie, że z jednej strony ostateczna decyzja należy do niego, a z drugiej w odniesieniu do części rekreacyjnej stawiamy go przed faktem dokonanym. Trochę konsekwencji. Czas wzrosnąć z krótkich spodenek.
#9 | milion dnia 14.12.2008 23:05
W pale sie nie mieści ile już i ile jeszcze powodów wymyślicie aby dać sobie spokój z tym kurizum religijno-sportowo-propagandowo-religijnym. Podajecie sto róznych spraw pod dyskusje... a WŁADZA, KOMITET BUDOWY - MILCZY WYNIOŚLE. Ich nie interesuje ujadanie piesków, zawsze można powiedzieć że to tylko stadko czerwonych kundlków.
Ale jest pewien PROBLEM !
Dlaczego jeszcze nie odszczeknęliście się JP II. ON jednoznacznie określił SWÓJ stosunek. Do "takiego" upamiętniania!
#10 | ludek dnia 14.12.2008 21:17
Myślącym pod rozwagę ...
Tyle się słyszy o dewastacji pomników, czy sosnowiecka policja będzie pieściła i pilnowała 24 godziny na dobę ołtarz,krzyż, aby nie został zbeszczeszczony ???

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney