Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


(PO)prawka na Pyrzowice

W nazwie katowicki, na mapie od Katowic odległy. Jest szansa, że port lotniczy w Pyrzowicach do stolicy regionu się zbliży, a to za sprawą połączenia kolejowego. Połączenia, które miało kosztować miliardy, a może kosztować miliony, i które miało powstawać długimi latami, a może powstanie przed Euro 2012. Poseł Platformy Grzegorz Dolniak złożył interpelację dotyczącą realizacji połączenia na ręce ministra infrastruktury.Przez Piekary? Nie, lepiej podobno przez Zawiercie? Wybór trudny, ale w którąś ze stron trzeba w końcu ruszyć i to z prawdziwym impetem. - Jeżeli tylko warunki dadzą szansę jego realizacji ministerstwo infrastruktury zapala światło do tej inwestycji - uważa Grzegorz Dolniak, poseł PO. Czyli uruchomienia szybkiego połączenia kolejowego Katowic z Przyrzowicami via Zawiercie. Pomysł w ministerstwie forsuje poseł Dolniak we spół zespół z samorządem Zawiercia. - 150 mln na ten projekt, to jest ten wróbel w garści - mówi Mirosław Mazur, prezydent Zawiercia. Ale gołębi na dachu jest znacznie więcej. Bo od 2007 roku rozpatrywano aż siedem koncepcji połączenia airportu z sercem regionu. A do realizacji przeznaczono nie tę dziś forsowaną, a inną, krótszą przez Piekary Śląskie. Tyle, że ta inwestycja dziś nie ma nawet jeszcze dokumentacji technicznej, a powinna być gotowa do 2012 roku.Dlatego prezydent Zawiercia ruszył do ataku z orężem w postaci argumentów. - Idziemy po istniejącym szlaku, nie mamy problemów własnościowych i minimalne problemy techniczne do rozwiązania. Ale na blaski zawierciańskiego rozwiązania katowickie władze Polskich Linii Kolejowych, które przecież mają zrealizować inwestycje, rzucają cień. - Jest najdłuższy czas przejazdu z Katowic do Pyrzowic - uzasadnia Zbigniew Młokosiewicz z katowickiego oddziału PKP Polskich Linii Kolejowych. Bo i trasa prawie dwa razy dłuższa od tej piekarskiej, a czas jej pokonania obliczono na ponad godzine. Dlatego takie rozwiązanie raczej nie przejdzie w ruchu pasażerskim. - Ta trasa może egzystować wtedy jeśli lotnisko w Pyrzowicach się rozbuduje i nastąpi duży ruch cargo - dodał Zbigniew Młokosiewicz.Dla trasy, która z katowickiej pespektywy PLK jest niedopuszczalna, dyrekcja tej samej firmy, ale w Częstochowie ochoczo znalazła miejsce. - Wyszacowaliśmy ile by kosztowała modernizacja - 150 mln ze wszystkimi elementami, peronami, torami - oznajmił Helmut Klabis, PLK w Częstochowie. To bagatela dziesięć razy taniej niż wynosiłby koszt budowy całkiem nowej trasy przez Piekary. A działać trzeba szybko, bo w pyrzowickim airporcie dochodzi do kolejnych paradosków. - Nic tak nie denerwuje jak to kiedy więcej czasu się straci na dojazd niż na sam dolot i to jest bardzo ważne. Kolej na Pyrzowice to jest priorytet - podsumował Cezary Orzech, rzecznik lotniska w Pyrzowicach.Choć spory wokół tego którędy powienna biec linia z Katowic do Pyrzowic nie milkną, to ta, po której jedziemy ma z pewnością jedną podstawową zaletę - po prostu jest.źródło: Maciej Wąsowicz, TVSAutor: Piotr Dudała | 10/12/2008
Komentarze
#1 | jorg dnia 01.03.2009 14:18
na razie niech to beda autobusy ale i o kolei tez trza pomyslec najlepiej przez Bytom do Miasteczka Sl i odtworzyc trase do Pyrzowic.Z Sosnowca i Bedzina mozna odtworzyc linie tramwajowa do Wojkowic i przedluzyc do Pyrzowic.
#2 | ludek dnia 14.12.2008 10:31
Tak jest dziś ,ale należy myśleć perspektywicznie.
W pełni popieram ten pomysł i inicjatywę.
#3 | podróżnik dnia 14.12.2008 09:57
Nie wiem, czy to pomysł posła Dalniaka czy posła Pięty. Wiem jedno. Na lotnisku w Pyrzowicach jestem często, albo mnie tam dowożą, gdy gdzieś wylatuję albo jadę swoim autem, gdy kogoś odbieram. Zawsze widzę jednak prawie puste zółte autobusy PKM z Katowic. Raz nawet zapytałem w Pyrzowicach kierowce super - nowoczesnego solarisa, po co on tu przyjeżdza. "Bo mi za to płacą" - odpowiada. Co będzie z pociagami? - lepiej nie mówić. Wg mnie wystarczy kilka linii autobusowych dostepnych dla każdego (czyli niskopodłogowych) z każdego z miast. Linia z Katowic (przez Milowice!) jest nieporozumieniem i szkoda, że jej nie zlikwidowano pomimo, że bilet kosztuje 20 zł. KZK GOP powinien z funduszu wojewódzkiego wyznaczyć 3-4 linie mobilne, dostosowane do rozkładów lotów, w tym niewielkich spoźnień samolotów. 1. Bielsko-Pszczyna-Tychy-Katowice-Bytom-Tarnowskie-Góry-Pyrzowice 2.Gliwice-Zabrze-Ruda-Chorzów-Katowice-Będzin (przez 1-kę)-Pyrzowice 3.Jaworzno-Mysłowice-Sosnowiec-Dąbrowa (przez obwodnicę)-Pyrzowice. 4. Częstochowa-Pyrzowice. Cena biletu 20 zł powinna odstraszyć amatorów jazdy np. z Mysłowic do Sosnowca. Jezeli nie - tym lepiej dla opłacalności przedsiewzięcia. Ale po co od razu pociąg? Popatrzcie z resztą na rejestracje samochodów na lotnisku w Pyrzowicach. Większość itak jest spoza slaska i Zagłebia. Dlaczego my mamy za to płacić?
#4 | @Zenon dnia 13.12.2008 13:11
Jak się bardzo chce to wszytko sie da, nawet otworzyć parasol w d..pie. Tylko nie zawsze wszystko ma sens. Kolejom to potrzeba torow i wagonów, rewolucji organizacyjnej a nie nowych naukowcow. A najlepiej gdyby to wszystko kupiła DB albo nawet koleje czeskie. Tam sie wszystko da.
A na to nieszczęsne lotnisko to można zorganizaować ytani, szybki i niezawodny transport autokarowy - dokładnie tak jak na wielu duzych lotniskach w US i Kanadzie.
#5 | ZenonZ dnia 13.12.2008 05:13
@ Kolejarz
jak sie chce to sie znajdzie rozwiazanie ..Smile A poza tym to poniewaz Sosnowiec jest miastem akademickim wiec moze warto zainstalowac na jedej z Uczelni kierunek kolajarski i wtedy moze tam cos ciekawego wymysla ..Smile
#6 | kolejorz dnia 13.12.2008 02:45
- a dzisiaj na odcinku gliwice - zawiercie to jest tyle luzu rozkładowego że chyba te dodatkowe pociagi na lotnisko to będa fruwać nad sobą albo jexdzić parami ? Najłatwiej wymyślać i doradzać tym którzy o rzeczy nie mają pojecia. Połączenie na lotnisko musi być super pewne i jeździć puntualnie w rytmie funcjonowania lotniska - inaczej to jest bez sensu.
#7 | Oj anonim dnia 12.12.2008 06:01
coraz wiecej i poza tym to jadac przez Piekary mijamy w wiekszosci wiochy no i dwa wieksze miasta (Gliwice i Bytom). Tak wiec jak sie posumuje ilosc mieszkancow tych miast to rowniez nie bedzie wiecej jak 500.000. A poza tym to chyba najlepszym rozwiazaniem bedzie stworzenie ringu (Katowice, Sosnowiec, Bedzin, Dabrowa Gornicza, Zawiercie, Pyrzowice) z jednej strony i potem przez Tarnowskie Gory Gliwice, Bytom , Zabrze Chorzow z driguej strony. A to, ze aktualnie PKP szacuje ten przejazd na godzine nie oznacza, ze nie nie mozna i nie nalezy tego skrocic.
#8 | @anonim dnia 11.12.2008 22:56
- a jak sądzisz, ilu ludzi z tego pół miliona lata samolotami ? Przecież połączenie o którym tu mowa będzie miało sens tylko wtedy gdy bedzie dokładnie zsynchronizowane z rozkładem lotów, więc tylko dla takich pasażerów robione, nie dla przypadkowego pół miliona. Pamietaj też że od Katowic na południe to ludziom bliżej i szybciej do lotniska w Ostrawie.
Ale po co znów pisać na ten sam temat - dużo napisali internauci w podobnym temacie o Dolniaku, niżej.
#9 | anonim dnia 11.12.2008 20:45
Z Katowic można jechać na wiele sposobów, z Zagłebia a mieszka to ponad pól milona ludzi będzie na pewno bliżej!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney