Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Jedyne sanktuarium w Polsce, jedyne takie osiedle...

Jedyne w Polsce Sanktuarium Golgoty Wschodu znajduje się w diecezji sosnowieckiej, w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, na osiedlu Syberka w Będzinie. Ustanowione zostało w 1997r., a przyczynił się do tego, niedawno zmarły, ks. prał. Zdzisław Peszkowski - kapelan Rodzin Katyńskich. Chciał on, by świątynia stała się pomnikiem polskiej martyrologii na Wschodzie. Pomnikiem męczeństwa Polaków mogłyby być również...ulice tego osiedla.W Będzinie trwa dyskusja na temat nazw ulic. Wręcz aż się prosi, żeby na osiedlu Syberka, w otoczeniu tego kościoła, zamiast nazwisk komunistycznych działaczy, a nawet i bandziorów (pisaliśmy na ten temat w serwisie), znalazły się kiedyś nazwiska księży męczenników, prześladowanych na Wschodzie i Zachodzie. Myślę tu o męczennikach: ks. Konstantym Budkiewiczu, Ks. Arcybiskupie Janie Cieplaku, bł. Ks. Maksymilianie Binkiewiczu, bł. Ks. Ludwiku Rochu Gietyngierze, Ks. Jerzym Popiełuszce, ks. majorze Janie Leonie Ziółkowskim oraz o samym ks. Prałacie Zdzisławie Peszkowskim. Kandydatów pewnie znalazłoby się o wiele więcej.Od początku powstania parafii w zamierzeniach kościół ten miał być pamiątką Golgoty Wschodu. Przed wejściem do świątyni znajduje się więc wkomponowany w fundamenty kościoła krzyż z wizerunkiem Matki Bożej Katyńskiej i wypisanymi miejscami kaźni. Przy nim parafianie modlą się w czasie większych świąt kościelnych i państwowych. Do martyrologii Wschodu nawiązuje zreszta cały wystrój świątyni. Droga krzyżowa, freski na ścianach oraz Izba Pamięci, w której zebrano szereg materiałów upamiętniających losy deportowanych.Ostatecznie pomysł powstania sanktuarium zrodził się w 1995 r. - w 55. rocznicę zbrodni katyńskiej, kiedy ks. prał. Zdzisław Peszkowski zaapelował o upamiętnianie tragicznych losów wywiezionych na Sybir Polaków. Odpowiedzią było stworzenie tego sanktuarium. Kapelan Rodzin Katyńskich gościł często na Syberce. Był m.in. podczas wmurowania krzyża katyńskiego, a w trakcie konsekracji świątyni namaszczał nawet jedną z tzw. zacheuszek.Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, na osiedlu Syberka w Będzinie, Dekretem z 24 maja 1997 r. ustanowił pierwszy biskup sosnowiecki ks. dr Adam Śmigielski. 28 maja 2000 r. osobiście zaś go konsekrował.W Sanktuarium tym odbywają się koncerty finałowe Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.
Piotr Dudała


Ps. Obecne ulice osiedla to: 9 Maja, I Armii Wojska Polskiego, Władysława Broniewskiego, Dąbrowszczaków, Wirgiliusza Chmielewskiego, Gwardii Ludowej, Władysława Hibnera, Marcina Kasprzaka, Władysława Kniewskiego, Anastazego Kowalczyka, Leona Kruczkowskiego, Józefa Piłsudskiego, Powstańców Śląskich, Rewolucjonistów, Henryka Rutkowskiego, Józefa Skalskiego, Lucjana Szenwalda, Walki Młodych, Zwycięstwa.
Autor: Piotr Dudała | 27/12/2008
Komentarze
#1 | anonim dnia 01.01.2009 04:53
GIBAŁA, DUDAŁA?
#2 | anonim dnia 31.12.2008 14:30
ks. Kazimierz Szwarlik również na ulice na Syberce zasłużył!
#3 | @parafianka dnia 29.12.2008 16:39
Juz padlo!!!!!!!!!!!
#4 | parafianka dnia 29.12.2008 15:56
Szkoda tylko, że ani raz nie padło nazwisko KS. PRAŁAT STEFAN GIBAŁA, bo to dzięki Jemu uporowi powstał kosciół na Syberce, a dopiero później Golgota Wschodu. Wielki Człowiek, Kapłan i Patriota....
#5 | anonim dnia 29.12.2008 05:40
Kilka ulic zdecydowanie do wymiany!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney