Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Niezwykły kosciół, niezwykły zbiór relikwii!

Kościół pw. św. Stanisława BM w Czeladzi, mieszczący się na wzgórzu w samym centrum miasta, to jedna z największych i najpiękniejszych świątyń Zagłębia. Wymiary jej są naprawdę imponujące. Nawa główna ma 68 m długości oraz 24 m szerokości. Kopuła kościoła wznosi się zaś na wysokość 51 m. Kościół, który w obecnym kształcie powstał w latach 1905-1913 posiada też swoje skarby, całkiem maleńkie, ale jakże cenne. Znajduje się w nim niezwykły zbiór kilkunastu relikwii błogosławionych i świętych.Zacznijmy od relikwii patrona świątyni Św. Stanisława Biskupa Patrona Polski. Znajdują się one w specjalnym relikwiarzu, umieszczonym pod ołtarzem soborowym w nawie głównej kościoła. Większość jednak, gromadzonych przez lata relikwii, zostało umieszczonych w kaplicy św. Stanisława w specjalnym postumencie, przypominającym tabernakulum. Postument ten został wykonany z czarnego granitu. Ze wszystkich stron jest on przeszklony po to, żeby można było swobodnie relikwie oglądać. Można podejść całkiem, całkiem blisko!


Co jest w środku? Umieszczono w nim, w ozdobnych relikwiarzach, relikwie aż 18 świętych. Lista jest imponującą. Kogo tutaj nie ma? Są relikwie Św. Franciszka z Asyżu, Św. Antoniego z Padwy, Św. Wojciecha BM, Św. Rozalii, Św. Andrzeja Boboli, Św. Stanisława Kostki, Św. Ojca Pio, Bł. Edmunda Bojanowskiego, Św. Jerzego, Św. Szymona, Św. Polikarpa, Św. Pawła od krzyża, Św. Faustyny Kowalskiej, apostołki Bożego Miłosierdzia oraz pięciu Świętych z 1-szych wieków. Można powiedzieć, że wśród świętych jest to absolutna I Liga. Nie trzeba przemierzyć pół świata by pomodlić się np. do Świętego Antoniego Padewskiego lub do Św. Ojca Pio z San Giovanni Rotondo czy poprosić o łaski u Św. Franciszka z Asyżu. Można to zrobić w świątyni znajdującej się w... Czeladzi. Warto z tej okazji czasami skorzystać. Kto nie wierzy jednak w Świętych i w ich wstawiennictwo, powinien zobaczyć to miejsce z ciekawości. Jest tajemnicze i niezwykle piękne!Piotr DudałaPs. Parafia św. Stanisława BM w Czeladzi należy do najstarszych w diecezji. Istniała już z pewnością w 1260 roku, gdyż w dokumencie księcia opolskiego Władysława z tegoksięcia opolskiego Władysława roku został wymieniony jako świadek kapelan z Czeladzi. Pierwotny kościół drewniany przetrwał do I połowy XVI wieku. W 1595 roku parafianie wybudowali nowy kościół murowany, jednonawowy. Kościół ten był remontowany w latach 1863 - 1864, ale wkrótce stał się za mały. Obecna świątynia została wybudowana według projektu Hugona Kudery z Warszawy w latach 1904 - 1913, w stylu neoromańskim. Konsekracji dokonał 28 września 1958 roku biskup Zdzisław Goliński.

Autor: Piotr Dudała | 28/12/2008
Komentarze
#1 | Marta dnia 31.12.2008 00:50
czarownice, wiedzmy, diabły, demony, pająki, skorpiony, to jest to, co powinno zdobić nasze miasto!
#2 | Vege dnia 30.12.2008 23:45
A co złego będzie w tej czarownicy? Na pewno będzie lepiej wyglądała niż np. kolejny pomnik Wojtyły.
#3 | anonim dnia 30.12.2008 17:44
SKI, SKI, SKI!!
#4 | anonim dnia 30.12.2008 16:27
nie sw. Mikolaj, a Diad Moroz?????????
#5 | anonim dnia 30.12.2008 15:30
BOGU dzięki. I niech tak zostanie.
#6 | anonim dnia 30.12.2008 14:25
to bedzie hicior!!!!!!!!!!
#7 | anonim dnia 30.12.2008 07:04
na razie czarownicy nie ma
#8 | anonim dnia 29.12.2008 23:57
I jakże to wygląda? Z jednej strony taki kościół, a z drugiej pomnik czarownicy. Ale przynajmniej zgodnie ze starym przysłowiem: "PANU BOGU ŚWIECZKĘ, A DIABŁU OGAREK".
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney